Saarikoskelaisuus vahvistuu Hesarissa!

vuosisadanmatkustaja

Laura Saarikoski on nimitetty Helsingin Sanomien toimituspäälliköksi. Hän siirtyy tehtävään USA:n kirjeenvaihtajan toimesta. Saarikosken ja hänen äijänsä kirjoitukset USA:sta ovat olleen parhaimmillaan yksipuolisia, pahimmillaan Amerikanvastaista kommunistipropagandaa. Tämänpäiväisessä lehdessä tuleva toimituspäällikkö opastaa amerikkalaisia:"USA:ssa tarvitaan älyllistä rehellisyyttä." -Korkealla on tytön hybris!

Saarikoskelaisuutta on siis tulossa lisää, L. Saarikoski luonnollisesti värvää lehteen hengenheimolaisiaan. Lehti tulee muuttumaan yhä punavihreämmäksi, yhä perverssimmäksi, vasemmistolaisemmaksi, yhä epärehellisemmäksi. Jo nytkin sitä saa lukea kuin neuvostoaikaisia Pravdaa tai Izvestijaa.

4

328

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • brorpå

      Mainiota että aloittaja jo nyt kihisee kiukkua äärimmilleen pakahtuneena sillä HeSan uutisointi tullee jatkossakin olemaan natsi- ja rasisminvastainen mikä on valtavan tärkeä asia.Aloittajalle suosittelisin antivasistista stressilomaa.

    • Yksinkertaisia

      Aloittaja on suurelta osalta oikeassa. Tämän ovat monet huomanneet ja ihmetelleet näitä ässiä.

    • pålle

      Helsingin Sanomat kertoo jatkossa entistäkin voimakkaammin, mitä asioista pitäisi ajatella. Kyseessä siis totuusmediaksi itsensä nostanut lehti.

    • HelsingforsDagbladet

      Hesari perustettiin alun perin suomenmieliseksi vastapainoksi ruotsinkieliselle valtalehdistölle, mutta se muutettiin ruotsinmieliseksi Aatos Erkon aikana ja yhäkin se on sitä.

      Muuten? Onko tuo Laura sukua Saskalle?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      162
      1073
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      727
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      26
      678
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      128
      676
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      659
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      615
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      575
    8. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      570
    9. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      570
    10. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      179
      530
    Aihe