Olen kysellyt asiaa itsekseni koska perhe ei ole kiireiltään kotona.
Tosin en ole siellä liikkunut monesta syystä, mutta olen menossa lähiaikoina joten sikäli on hyvä tietää hieman toistenkin mielipiteitä.
Laitan esimerkin jossa jossakin kohtaa valotetaan tuotakin jos hyvin sattuu:
suolasuinen.blogspot.com
Tosin en ole siellä liikkunut monesta syystä, mutta olen menossa lähiaikoina joten sikäli on hyvä tietää hieman toistenkin mielipiteitä.
Laitan esimerkin jossa jossakin kohtaa valotetaan tuotakin jos hyvin sattuu:
suolasuinen.blogspot.com
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olen ajatellut samaa ja tullut siihen johtopäätökseen, että keskustassa on sellaista joka herättää kiinnostusta niissä jotka ovat muualla.
Kyllähän uusi, hieno ja avara kevyen liikenteen väylä houkuttelee liikkumaan! Ainut mikä häiritsee silmää on se ikivanha, rappeutunut rakennus, joka tunkee lähemmäs ajorataa linjakkaiden funktionalististen talojen välissä.
Siis mikä keskustan alueella liikkuu..? Siellä varsinkaan iltaisin ketään liiku, ei edes viikonloppuisin. Aikoinaan tuuli pyöritteli kadulla sentään Viremon nakkikioskin papereita, nyt nekin ovat kadonneet.
Savonlinna on kuin aavekaupunki ja vallankin keskusta tulee hiljenemään entisestään.
Siinäpä kyynikon näkemys asiasta! Onneksi teitä on vain pieni vähemmistö meistä Savonlinnan asukkaista!
Ei tarvita kyynisyyttä, ainoastaan oma näkemys ja kokemus.
Olen asunut Savonlinnassa nuorena ja palannut tänne lähes eläkeikäisenä. Ero menneisiin aikoihin verrattuna on kuin yöllä ja päivällä ja liioittelematta minun silmissä Savonlinna näyttää aavekaupungilta. Keskusta tulee hiljenemään entisestään, kun liike toisensa jälkeen sulkee ovensa lopullisesti. Surullista..
TOTTA!!!!