Mistä alkaa tutkiin syytä? Kone sole mini diesel,pilssissä jokunen tippa mustaa öljyä.Öljyn täyttö reijästä kurkatessa kannen päällä näky harmaata sörsseliä.Vene vielä vesillä!
Nopean diagnoosin tarve?
3
187
Vastaukset
Minullakin oli veneessäni Sole-diesel. Ne öljytipat saattavat helposti päästä öljysuodattimen vaihdon yhteydessä, Tässä koneessahan suodatin on koneen kyljessä poikittain.
Harmaa mömmö voi hyvinkin olla ns. kylmälimaa. Solen termostaattihan aukeaa ellen väärin muista jossain 70Cdegr. Oletan tämän arvon valitun siksi että koneessa ei (ainakaan ennen) ollut öljynjäähdytintä. Kai tehtaalla on ajateltu Välimeren olosuhteita.
No nämä nyt olivat vain meikävaarin arveluita. :>)))- Tälläviikollasattui
Kaikki"arvailu"(tieto) on tervetullutta.Kiitos!
- Taitaaongelmiapiisata
Onkohan tämä sole 23 diesel(mitsu)ongelma kone kun minulla syytää pakoputkestä veden mukana polttoainetta?Pitänee alkaa operoimaan kunhan laitan talviteloille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 453353
Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai683173Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist302905Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1582723- 252199
En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛112059Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141618Sinä se vaan jaksat
Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et231467Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?31327- 151316