Ilmastonmuutos jo keulii?

mopokarannut

Ollaan autot kieltämässä ja bensalle sika verot. Mitä vaikuttaa Suomen liikenne maliman päästöihin??

10

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaikki vaikuttaa kaikkeen.

      • vähänhiljemmin

        Mitä Suomi vaikuttaa? Mitä Usa,Kiina ja te6ollistuva Afrikka?


    • kansanääni
    • kepunvedätystä

      Nykytavoin toteutetusta puun pienpoltosta syntyy
      40 % Suomen kaikista pienhiukkaspäästöistä (PM2.5)
      55 % kaikista mustan hiilen (BC) päästöistä, jotka lämmittävät alailmakehää erityisesti pohjoisilla alueilla
      Yli 80 % soluille myrkyllisten ja syöpävaarallisten PAH-yhdisteiden päästöistä
      30 % haisevien ja limakalvoja ärsyttävien haihtuvien orgaanisten hiilivetyjen (VOC) päästöistä
      25 % hiilimonoksidin (CO) päästöistä.

      Puunpoltto tappaa suomalaisia jo tänään , entä huomenna.

      • aurinkoenergiaako

        Maanomistajapuolueet kepu , kok , per , sin , krist , sdp yms. haluavat saastuttaa ympäröivän ilman ja aiheuttaa sairauksia kansalle. Jos puun pienpoltto asetettaisiin verolle sen houkuttelevuus vähenisi huomattavasti sekä saasteet vähenisivät. Näinhän Orpo ja Sipilä ovät jo päättäneet hiilen osalta. Helsingissä hiili hiipuu , Tampereella turve tuprutaa saasteita kaupunkilaisten keuhkoihin.

        Hallitus on päättänyt laittaa kaupunkilaiset kaiken maksumiehiksi ja maaseudun vapaamatkustajat jatkavat saastuttavaa elämäntapaansa.


    • isketäänsuonta

      Halvalle kivihiilelle jo kielto tulossa. Turpeelle ei. Turve saastuttaa enemmän, kuin hiili ja, myös vesistöt. Intiassa päästöt kasva vuosittain satoja kertoja enemmän, mitä Suomi säästää.. Orpo keksi verosuonen. Kansa pelosta ripulit housussa. Maksavat nyt mitä veronkorotuksia tahansa!

    • nearvot

      Kaikki mikä saastuttaa on sellaista mille pitää löytää konsteja vähentää turhaa saastuttamista, onkin turhaa suojella Suomenlahden risteilyliikennettä, sillä ei sekään saasteetonta ole, vaikka puhutaan sen saatuttavan vähemmän kuin lentoliikenne, mutta missä suhteessa laivoihin lentokoneita nousee Helsinki-Vantaalta ilmaan päivän aikana ja tällehän on yhteinen nimittäjä matkailu ja muu hurvittelu, joka on kyllä mielestäni se ensimmäinen mihin pitää puuttua! Itse olen jo yli 50-v enkä ole ulkomailla koskaan käynyt lentämällä, enkä aio mennäkään! Muu perhe on käynyt, mutta itse viihdyn paremmin Suomessa lomallakin kun pääsee kesäisin järvelle niin se on minulle riittävä etelänreissu, kun en lomilla tykkää edes kuppia ottaa, niin en näe mitään mielenkiitoa lähteä mihin etelään vaan mieluummin huilailen kotona

      • biovoiman

        Sipilän hallitus maksaa 250 000 000 euroa vuodessa Suomenlahden huviristeilyille verotukea vuodessa. Tämä raha on verotettava jollain muulla tavalla ja se on tuo kaupunkilaisten lämmitys sydäntalven aikana , kun maalaiset polttavat ja saastuttavat verovapaalla pienpuupoltolla.


    • noveronmaksajan

      Aivan, ja poliitikot ne vasta saastuttavat, lentävät pitkinpoikin joka paikkaan vaikka minkälaisiin kokouksiin syövät lihaa, joka kuulema saastuttaa myös, juovat, naivat ja puhuvat paskaa, eli pelkkää saastetta, ja kenen piikkiin?

    • yliinnokkaat

      Yksi Rihkamaa tuova alus Kiinasta saastuttaa enemmän yhdellä matkalla kuin Kaikki Suomen autot Entäs sotakoneet tankit ja hävittäjät alukset pikkuisen on puurot ja vellit sekaisin jos luullaan että Suomi voi pelastaa maailman esikuvaksikaan ei ole on liianpieni maa siihenkin mitäpä jos vaikka Intia näyttäisi esimerkkiä siellä voisi olla liikenteessäkin päästövähennystarvetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1179
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      891
    3. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    4. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      325
      647
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      626
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      618
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      600
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      566
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe