onko kellään kokemusta. jääkaappi ei taho käynnistyä.
Vastaukset 5
- ylikuormitus
Jääkaapin kompressorin käyntiinlähtö ottaa virtaa käyntiinlähdösä enemmän kuin invertteri kykenee antamaan.
Tuollaiseen ongelmaan upsi tosiaan auttaisikin, mutta upsin joutuu valkkaamaan aika paljon järjestelmän oletettua nimellistehoa suuremman, jotta ei se upsinkin invertteri kyykkäisi.
Se taas maksaa. Olisikohan suoraan tehokkaampi invertteri kustannuksiltaan järkevämpi vaihtoehto?
- eroaverkosta.b
UPSeja saa käytettynä parilla satasella ja uudet akut maksaa jälleen pari sataa. Pääsen kokeilemaan APC:n 3 kVA käytettynä hankittua UPS:ia (300 eur), kunhan uudet Yuasan akut tulevat (250 eur).
UPS-laitteen tyhjäkäyntivirta on iso kysymys etenkin aurinkojärjestelmissä (ei vielä kokemusperäistä tietoa toistaiseksi). - 1.___-Markkinat
Invertterien DC/DC ja DC/ AC 230V Anto.
Offline tilanteessa invertterin käydessä 48V akuston tyhjäkäyntikulutus on n 1 ampeeri. Käytetty APC:n Smart UPS on nyt ollut käytössä muutaman kuukauden ja yhden lyhyen sähkökatkon on hoitanut.
Kun UPSin perässä on puolitoista kilovattia lämmitysvastusta, ei laitteen akut montaa minuuttia anna aikaa - siinä ajassa generaattorin ennättää käynnistää. Myöskin isojen sähkömoottoreiden käynnistäminen (kilovatin pölkkäri) saattaa imaista akut kerralla eli voi jäädä moottori käynnistymättäkin.
Tässä olisi projektintynkää, jossa UPSiin sovitetaan
a) tuplasti isompi akusto (vakiona 8 x 5 Ah eli 10A akusto, josta käytetään vain kolmannes tai neljäsosa kapasiteetista)
b) kapasitoreilla toimiva UPSi, joka ei hyydy moottoreiden käynnistykseen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901318
- 45647
- 20609
- 47563
- 46559
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit38529Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132518- 41512
- 70511
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan176468