Koulukyyditykset

Ihmetellä täytyy, kun alakoululaiset jätetään, vilkkaasti liikenteestä teiden varteen kävelymatkan ollessa kotiin jopa 2-3km.Ei kaikilla vanhemmilla ole mahdollisuutta hakea talvipakkasella koululaista pimeältä tieltä pois. Kyllä ne kyydit pitäisi olla järkevällä tavalla😥
6264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos kodin ja koulun välimatka on alle 5 kilometriä niin lapsen pitää itse taivaltaa tuo matka esim.pyörällä!

Äänestä

Kannattaako niitä pentuja tehä syrjäkylille?

Äänestä
  • montako tuommoista kerrostaloa tarvihteisi että koko kunnan vähenevä väestö sopisi yhteen kortteliin? Tulisi säästöjä! Ja synergiaetuja! Pietarissa mm. kuului olevan kortteli jossa on 300.000 asukasta. Ostoskeskus ja jäteveden puhdistamo on vieressä. Kaikki mitä ihminen tarvitsee. Metro kulkee 10min välein. Siinä mallia. Niin. Metrohan täältä puuttuu?!

    Äänestä

  • Totta .kyllä ei pitäs valittaa jos vie lapset johonki hevonkuuseen asumaan.vanhemmat ajattelee itseään ku menevät syrjäkylälle asumaa ja lapsista kasvatetaan syrjäytyneitä yksilöitä.

    Äänestä

Voi taivaan talikynttilät, taajamassa asuvat koululaiset oppivat ainakin päihteiden käytön,syrjäkylillä ei vaikutteet ole viedessä.Maaseudulla osataan kuitenkin elellä ihmisistä on,sen takia lapsille on parempi elellä.Paitsi nuo kyyditykset on ihan p.......

Äänestä

Lapulaiset kuljettivat komukoita aoikoinaan paljon kauemmaksi, hyvä niin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kalkkikivi13 kirjoitti:

Ihmetellä täytyy, kun alakoululaiset jätetään, vilkkaasti liikenteestä teiden varteen kävelymatkan ollessa kotiin jopa 2-3km.Ei kaikilla vanhemmilla ole mahdollisuutta hakea talvipakkasella koululaista pimeältä tieltä pois. Kyllä ne kyydit pitäisi olla järkevällä tavalla😥

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu