Kielessä jotain..?

Kuuluuko normaaliin kielen rakenteeseen hiukan vaaleammat viirut sivuilla, toisella puolen lähes koko kielen sivun mittainen ja toisella vain noin sentin verran? Vaalea harjanne ei tunnu kovettumalta. Entä reunojen piparkakkumaisuus?

Nimittäin joskus yöllä ilmeisesti puren kieleeni, sivulla on pieni verinen haava, joka paranee päivässä-parissa ja kieli tuntuu aralta. Arkuus häviää kuitenkin päivän mittaan ja voi olla poissa päiviä.

Pelkään tietysti kielen syöpää, mutta hammaslääkäri ei ottanut huoltani ollenkaan todesta.
53465
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minullakin on kielessä joskus valkoreunaisia läikkiä, yleensä ehkä sentin kokoisia mutta satunnaisesti myös isompia. Ilmestyvät useimmiten kielen kärkeen mutta joskus myös sivuille tai takaosaan. Lisäksi luultavasti jotenkin imen/tms kieltäni öisin, hampaita vasten, ja ilmeisesti sen seurauksena kielen kärki on joskus aamuisin vaalea ja "puutunut". Joskus kielen reunat ovat epätasaiset, eli juuri piparkakkumaiset? Uskoisin senkin johtuvan kielen painautumisesta hampaiden reunoja vasten, eikö se olisi ihan loogista?

On käsittääkseni olemassa vaaraton tila nimeltä "karttakieli", jolloin kieleen ilmestyy kaikenlaisia satunnaisen muotoisia läikkiä. Ja juuri kaikenlainen unissaan imeminen ja hampaiden narskuttelu ja järsiminen varmasti aiheuttavat kieleen vaikka minkälaisia jälkiä, jotka sitten itsestään paranevat.

Kielisyövästä en tiedä.

Äänestä

Itselläni on kielen toisessa syrjässä leukoplakiaa eli valkoista "ihottumaa". Kesällä poistettiin laserilla ja nyt tiedossa uusi leikkaus. Voi aiheuttaa kielisyöpää, jonka vuoksi poistetaan varmuuden vuoksi. Käyppäs uudestaan hammaslääkärissä juttelemassa asiasta, niin saat itsekkin mielenrauhan. Parempi jos löydät lääkärin, joka on erikoistunut limakalvosairauksiin.

Äänestä

Kuvailemasi oireet viittaavat leukoplakiaan tai karttakieleen taikka siihen,että narskuttelet hampaitasi. Jos jokin muutos on _aina_samassa kohtaa ja varsinkin jos on haavainen, asia on pikimmiten tutkittava.Vaikka olisi pienikin.
Se vajaa 1% joka osoittautuu syöväksi,on parasta löytää ajoissa,koska ennuste on silloin hyvä. Jos hammaslääkärisi on katsonut ja todennut,ettei syytä huoleen,olisin rauhallisin mielin. Jos kuitenkin haluat satavarmuuden asiasta,menet toiselle hammaslääkärille ja vaadit koepalan ottoa.

Äänestä

Onkohan tämä terveyden hoito näin kovin suoraviivaista, että se mikä ei näytä normaalilta, oikean väriseltä, se poistetaan?

Monta kertaa mm. kehon sisäiset ongelmat havaitsemme kehon pinnalla erilaisina muutoksina.
Tässäkin, kielessä esiintyvässä värin muutoksessa, voi varsinainen värin muutoksen aiheuttaja olla aivan todellinen ongelma!

Esim. kiinalaisen lääketieteen eräs tärkeimpiä diagnoosin tekemisessä tutkittava elin on juuri kieli, ja sen muutokset!
Esim. Lohikäärmeen lääketiede, kirjasta lainaus: Jos kielen reunat ovat selvästi kalpeat tai lievästi oranssinväriset, kysymyksessä on Maksan Veren Xu, eli siis vähyystila!

Äänestä

Kysyit myös kielen reunojen "piparkakkumaisuudesta"!

Tarkoitatkohan samaa, kun saman kirjan mukaan josta äskeinen lainaus oli kerrotaan: Hampaanjäljet kielen reunoissa ovat merkki Pernan Qin heikkoudesta. Tämä kieli on yleensä kalpea tai normaalin värinen.

Myös haavoista kielessä kerrotaan: Kivuliaat punaiset haavaumat kielellä ovat yleensä oire sydämen tulesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mietteliäs kirjoitti:

Kuuluuko normaaliin kielen rakenteeseen hiukan vaaleammat viirut sivuilla, toisella puolen lähes koko kielen sivun mittainen ja toisella vain noin sentin verran? Vaalea harjanne ei tunnu kovettumalta. Entä reunojen piparkakkumaisuus?

Nimittäin joskus yöllä ilmeisesti puren kieleeni, sivulla on pieni verinen haava, joka paranee päivässä-parissa ja kieli tuntuu aralta. Arkuus häviää kuitenkin päivän mittaan ja voi olla poissa päiviä.

Pelkään tietysti kielen syöpää, mutta hammaslääkäri ei ottanut huoltani ollenkaan todesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu