Nuorella hiustenlähtöä!

Jelppii

Siis olen nyt yrittänyt ettiä täältä sivustolta jo aika kauan apua, mutta en ole vielä löytänyt, joten päätin kirjoittaa itse.

Minua vaivaa se, kun olen 14-vuotias tyttö ja minulta lähtee hiuksia semi paljon. Ei sitä ainakaan vielä kokonaisuudessa huomaa. Esim. kun teen lettejä hiuksia putoaa syliin varmaan 10 ja kun harjaan, joka vedolla harjaan jaa lähes aina yksi tai enemmän hius.

Leikkasin kesällä otsahiukset ja sekin kyllä vaikuttaa hiustenpaksuuteen, mutta minulla on silti aika ohuet hiukset. Saisiko jotenki niitä paksunnettua? Huolettaa tää hiusten lähtö, kun ei kellään muulla tuntemallani lähde. En suorista hiuksia tai kiharra, en tee mitään tiukkoja kampauksia, en ole värjännyt, pesen pari kertaa viikossa. Hiukset on hyväkuntoiset, lähtee juurineen, ei katkeile.

Kiitos kun luit ja kiitos, jos autat minua.

1

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Isomyymikki

      Hei

      Hiuksen kasvukausi on n 7 vuotta ja sen jälkeen hius irtoaa. Hiuksia lähtee runsaammin n. 7 vuoden välein jolloin uusi kasvukausi alkaa. Eli ei syytä huoleen. Voit ihan itseäsi rauhoittaaksesi käyttää harjaa johon hiuksen jäävät ja päivän päätteeksi laskea ne harjasta. Normaalisti siis hiuksia lähtee yli 100 päivässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      174
      1192
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      46
      631
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      304
      558
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      228
      543
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      529
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      502
    Aihe