Nuorella hiustenlähtöä!

Jelppii

Siis olen nyt yrittänyt ettiä täältä sivustolta jo aika kauan apua, mutta en ole vielä löytänyt, joten päätin kirjoittaa itse.

Minua vaivaa se, kun olen 14-vuotias tyttö ja minulta lähtee hiuksia semi paljon. Ei sitä ainakaan vielä kokonaisuudessa huomaa. Esim. kun teen lettejä hiuksia putoaa syliin varmaan 10 ja kun harjaan, joka vedolla harjaan jaa lähes aina yksi tai enemmän hius.

Leikkasin kesällä otsahiukset ja sekin kyllä vaikuttaa hiustenpaksuuteen, mutta minulla on silti aika ohuet hiukset. Saisiko jotenki niitä paksunnettua? Huolettaa tää hiusten lähtö, kun ei kellään muulla tuntemallani lähde. En suorista hiuksia tai kiharra, en tee mitään tiukkoja kampauksia, en ole värjännyt, pesen pari kertaa viikossa. Hiukset on hyväkuntoiset, lähtee juurineen, ei katkeile.

Kiitos kun luit ja kiitos, jos autat minua.

1

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Isomyymikki

      Hei

      Hiuksen kasvukausi on n 7 vuotta ja sen jälkeen hius irtoaa. Hiuksia lähtee runsaammin n. 7 vuoden välein jolloin uusi kasvukausi alkaa. Eli ei syytä huoleen. Voit ihan itseäsi rauhoittaaksesi käyttää harjaa johon hiuksen jäävät ja päivän päätteeksi laskea ne harjasta. Normaalisti siis hiuksia lähtee yli 100 päivässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      23
      3000
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1477
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      75
      1052
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      140
      998
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      911
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      872
    7. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      45
      848
    8. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      171
      842
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      826
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      135
      746
    Aihe