Vessanpytty on alkanut pitämää ajoiyttain ääntä, yleensä öisin. Ääni on vihellykseltä kuullostava. Vinkumista. Se loppuu ainakin hetkeksi, kun avaa lavuarin hanan. Ja kokonaan, kun sulkee pytyn hanan. Ja mikä ikävintä, ongelma esiintyy yleensä yöllä.
Mistähän se mahtaa johtua ja onko muuta konstia, kuin vaihtaa säiliössä olevat "sisäkalut"? Olen koittanu tpytyn hanalla eri asentoja, mutta enemmin tai myöhemmin ääni alkaa kuulua.
Vessanpytty on alkanut pitää ääntä
9
6352
Vastaukset
- Osa-aikaeläkeläinen
Katselehan palstaa keväältä? Kirjoitin silloin miten Arabia Aniaran osat vesisäiliön sisältä vaihdetaan. Varaosapaketti maksaa kympin, ja homma on helppo. Juutuupista voi löytyä ohjevideo muille pytyille.
- hiljaiseksi
Katselin 8 sivua, mutta en löytänyt. Mikä se otsikko oloi. Jokaista juttua en viitsinyt avata.
- Osa-aikaeläkeläinen
Minulla heittää näköjään ajantaju. 8.1. rustasin sen jutun. Olisin linkittänyt tähän, mutta tabletilla se on huonoa.
- Ei.rakettitiedettä
Kaikki tekniset laitteet kuluvat käytössä, rautakankea myöten.
Wc-istuin on huollettavissa helposti itsekin (vähän suhteellista toki) ja käyttö- sekä huolto-ohjeet löytää netistä, varaosaluetteloineen. Tietenkin jos pytty on ostettu ennen sotia tai esim. turkkilaisesta basaarista, asia saattaa olla toisin.
Välttämättä pytyssä ei ole vielä edes osien vaihtamista vaativaa vikaakaan, mutta kannattaa heti ainakin varmistaa perinteisellä vessapaperi-konstilla, ettei vettä vuoda hissuksiin säiliöstä - siis palanen vessapaperia porsliinipytyn takareunaan. Jos vuotaa, korjaukseen välittömästi.- hiljaiseksi
On Arabia ja ostettu 1990, kerran vaihdettu sisäkalut. Mutta ongelma on se vinkuna, ei vuoto. Ja mikä ikävintä yleensä vain yöllä.
- Osa-aikaeläkeläinen
Tuttu juttu. Osta se varaosapaketti ja vaihda osat. Pystystä tulee kuin uusi. Verkoston paine taitaa olla yöllä korkea. Siinä syy öisiin ulinoihin.
- deliriumi
Minulla on kirjahylly alkanut karjahtelemaan, räääy räääy. Hitto kun säikähdän aina.
- hopohopos
Sivuston koomikkokin tuli paikalle. Sinulla on jäänyt lääkkeet ottamatta.
- Nuukaerkki
Vessanpytty 50 -luvulta, vaihdettiin kaikki osat, toimii paremmin , nopeammin ja hiljaisemmin kuin nykyisin uudemmat halvat pytyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 484046
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131910Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631374Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951306Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681205Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51081- 47961
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti334930Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥28929En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?40917