Muutuin näkymättömäksi

Doria

Takana vakava burnout ja sen jälkeen vielä paljon vaikeuksia elämässä, surua, vastoinkäymisiä ym. Olen aina ollut kiva, sosiaalinen, mukavaa seuraa ja minua on arvostettu. Nyt sitten burnoutini jälkeen ihmiset ovat suhtautuneet minuun ihan eri tavalla, tuntemattomatkin ja sosiaalisissa tilanteissa jään monesti yksin ja tämä on todella outoa. Esim. jos olemme isolla porukalla syömässä ja istun pöydän keskivaiheilla, niin vieressäni olevat juttelevat toisella puolella istuvien kanssa ja minä istun siinä keskellä ilman juttukaveria. Ennen minä olin se, kenen puoleen käännyttiin. Toinen esimerkki on työporukan juhlista, jossa ihmiset juttelevat pienissä porukoissa. Yritän mennä mukaan, mutta pikkuhiljaa huomaan, että juttu tyrehtyy ja porukka hajoaa. Kaikkein pahinta on, että esim. baarissa tai keikoilla ympärilläni on aina tyhjää!!! Siis vaikka paikka olisi tupaten täynnä, niin minun lähelläni on varmasti sellainen outo tyhjä alue ja tämä on tosi kummallista. Olen jopa kysynyt parilta hyvältä ystävältäni, että haisenko pahalle, enkä kuulemma haise. Ehkä ympärilläni on jokin merkillinen huono energia tai jotain!

Yksi asia mikä mielestäni liittyy tähän myös, on se, että minua on ryhdytty pitämään lapsellisena, esim. kaupan kassa saattaa ei nyt ihan lässyttää, mutta ei minulle ennen puhuttu noin. Välillä pohdin, että vaikutanko jotenkin vajaaälyiseltä.

Olen aina ollut hyvin jämäkkä, reipassanainen ja työssä minua on arvostettu. Nyt lauseeni keskeytetään ja esimieskään ei ota ehdotuksiani huomioon ja mikään, mitä teen, ei ota ns. tulta alleen. Ja sitten saan huomata, että joku toinen sanoo samaa kuin minä ja häntä kyllä kuunnellaan.

Olen ihan nätti ja aiemmin miehet kiinnittivät huomiota minuun, nyt olen kuin ilmaa, siis todella, miehet eivät edes huomaa minua. Enkä ole siis burnoutin myötä repsahtanut vaan huolehdin itsestäni hyvin.

Tuntuu kurjalta, että jään huomiotta ja että minua vältellään ja haluaisin tietää, mistä tämä kaikki johtuu ja että onko kellään muulla kokemusta vastaavasta. Jotainhan minussa on täytynyt muuttua, koska ihmisten suhtautuminen on muuttunut noin rajusti.

3

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jokuvainnnn

      Sinussa ei ole mitään vikaa, vaikka tuosta voikin tulla sellainen olo. Ilmiössä on varmasti jotain samaa, kuin siinä, että entisestä koulukiusatusta tulee uudessa koulussa kiusattu. Ehkä ihmiset vaistoavat jotakin alitajuisesti, mutta toistaen, mitään vikaa se ei kuitenkaan ole. Oletko jäänyt jumiin burnout ajatuksiin, kannatko raskaasti kaunaa/häpeää? Työstä tunteitasi, vaikka terapian avulla jos mahd. Rakasta itseäsi, huolehdi itsestäsi.

    • NäinSeMenee_

      Jos susta ei ole mitään iloa taikka hyötyä muille, ei ketään kiinnosta. Jos olet vielä joku köyhä, kiinnostat vieläkin vähemmän.

    • näkyväksi

      Sinä et ole selkeästi vielä terve, kun kuvittelet tuollaista. Ymmärrät varmaan, että väite: "tuntemattomatkin kartaa" on jotain harhaista. Kerro lääkärillesi ja saat toivottavasti apua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      134
      4602
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      160
      3807
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      108
      3542
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      43
      2881
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      136
      1816
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      40
      1628
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1269
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1241
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1183
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1175
    Aihe