Rautatähtäimillä ammunta?

balalaikkasoi

Omistan baikal-rihlakon jossa luotipiippu on .222, miksi takatähtäin on monessa aseessa kuten tuossa balalaikassakin noin puolessa välissä asetta, eikös ase tulisi "tarkemmaksi" jos takatähtäin olisi siinä missä on kiikarin lohenpyrstöurat? Tähtäinten väli pitenisi, vai olisiko tällä sanottavaa vaikutusta tähtäyksen tarkkuuteen?

2

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdgsadghda

      Kyllä pidempi tähtäinväli on aina parempi. Oletettavasti metsästyskäyttöön tehdyltä aseelta ei ihmeellistä tarkkuutta olla ehkä haettu vaan ennemmin lyhyemmän tähtäinvälin tuomaa nopeutta.

    • tähtäilijä

      Jos takatähtäin olisi kiikarin lohenpyrstöurien kohdalla, niin silloin kiikaria ei voisi kiinnitää irroittamatta takatähtäintä. Kun tähtäin on edempänä, niin kiikarin saa helposti kiinni ja tähtäin säilyy paikallaan. Tällöin esim. kiikarin rikkoontuessa metsäreissulla, niin sen voi irrottaa ja homma toimii myös raudoilla. Jos takatähtäin olisi poistettu, niin kotiinlähtö koittaisi samantien.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3528
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      102
      3409
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      84
      2938
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      61
      2683
    5. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      92
      2495
    6. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      66
      2465
    7. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1414
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      96
      1328
    9. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      384
      1252
    10. Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!

      Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1105
    Aihe