Aina ja jokaisessa kohteessa tietty voi tulla huijatuksi, mutta mites UAE:n "ammattikävijät"...
Jos vaihka ostan kultaa Dubaista (en ole suunnitellut, mutta esimerkkinä)...
Voiko kulta olla esim ihan feikkiä ja se selviäisi vasta myöhemmin kotimassa ja olisin maksanut siitä täyden hinnan? Onko kauppiaat yleisesti ottaen rehellisiä eikä kusettajia?
Tiedän, että lähes kaikki kauppiaat ovat tulleet aasiasta ja UAE:ssa on kovat rangaistukset jne.
Kusettaako ne silti?
Kannattaako suhtautua aina varauksella kaupanteko tilaisuudessa... Oli sitten hankittava tavara ihan mitä vaan?
Voiko tulla huijatuksi
2
247
Vastaukset
- Dubai3x
Kultasoukin kauppiaita ei ole mitään syytä epäillä huijaamisesta. Deiralaiselta katukauppiaalta en menisi ostamaan...
- BurDubai
Kuten Dubai3x kirjoitti, kultakauppaa voi huoletta käydä kultasoukin ja ostoskeskusten kultaliikkeissä. Kullan hinta määräytyy maailmanmarkkinahinnan mukaan ja se vaihtelee päivittäin. Usein päivän hinnat ovat kaupassa näkyvillä tai voit katsoa ne itse ennen ostoksolle lähtemistä.
Korun hinta muodostuu siis kullan hinnasta, korun painosta sen valmistuskustannuksesta ja alvista (5%). Mitään 14 karaatin kultaa siellä ei myydä kuten Suomessa vaan kulta on 18, 22 tai 24 karaattista. Tinkimisen varaa on aina.
Kultasoukissa on myö mahdollista teettää koru oman mallin mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1746686Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1053146Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1041865Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am621649- 181524
"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?361354Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111310- 621210
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m151203Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N751143