Onko lupa olla katkera tai pettynyt

katkerusko_M70

Ikää on jo aika paljon, reilun vuoden päästä jo isot täydet kympit. Lähelle tulleita ihmissuhteita vahän, mutta riittävästä jotta voi sanoa niitä olleen. Ei mitän pitkälle menneitä.

Sielu on vaan niin hirveän helppo kuvittelemaan kaikkea ja vastaus on aika tyly. Onko lupa olla edes pikkasen katkera?

4

1173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eikannatakatkeroitua

      Ei kannata katkeroitua.....minulla kokemusta siitä, ettei puoliso arvosta minua, kun olen tullut kaksi kertaa petetyksi, ja se on hänen mielestään minun vika! Voisin kyllä katkeroitua tuosta, mutta koen että Korkeampi Voima aikanaan vielä opettaa.

    • Anonyymi

      katkeruus tuo stressin, nokka tuuleen ja kohti uusia pettymyksiä!

    • Anonyymi

      Ei lupaa tarvitse tunteisiin kysellä. Mutta kannattaako katkeruus? Tekeekö se hyvää sun hyvinvoinnille? Pidäthän itestäs huolta?

    • Anonyymi

      Anna anteeksi ihan kaikki ensin itsellesi ja sitten muille ihmisille jotka elämässäsi oli tai on .Sanottuja sanoja kukaan ei saa takaisin.Mutta voit antaa anteeksi. Sillä anteeksi anolla jatkat elämää.On ihan turha märehtiä mennyttä se ei tule takaisin sitä ei voi muttaa. Mitä voitat itse hirveät vanhemmat, hirveät ystävät,hirveät ex miehet ym . Kukaan ihminen ei ole täydellinen ja kukaan ei riitele yksi.Sylistämällä muita ei voita mitään.Katkeroidut ja sinulta jää elämä elämättä.Totus on kun ikää tulee se myös kapenee. Ihmisillä tulle sairauksia ymm. Talouskin kapenen kun eläkellä.Jos nainen asuu yksin ei miestä,niin raha tukassa tai ei lesksen eläkettä,ei perintörahoja. Vaikka olisi nivelrikkoja ymm. Haluaisi sen ystävän tavata ulkona. Kävely on ilmasta ja ei tarvii selitää,En voi tulla kahvillan tai shopailee tai teaterin.Naisella joka itsensä elättänyt on myös ylpetensä.Joten useinhan naiset kun eläkellä haluaisi nyhjöttä sisällä pulla kahvit. Mutta jokainen yskin asuva osaa olla kotinsa yksin.Oletko sinä se pulla mössä syövä joka ei vitsi ulkoilla? Oletko sinä jolla varalisuuta ja ystävälläsi ei.Teke sitä hajurakoa.Toinen ei jaksa kunella kun olit teatteri, tai ostksilla, lounaalla ymm.Väistämättä ihmisä ystäviä sukua kuoleekin.Oletko tukena ollut silloin nille joilla menetyksiä?Se on vähän nin miten itse kohtelee edessä olevaa samoin saa takaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      104
      2695
    2. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      21
      2682
    3. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      44
      2566
    4. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      74
      2411
    5. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      33
      2320
    6. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      10
      2264
    7. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      4
      2033
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      77
      1898
    9. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      196
      1772
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      134
      1685
    Aihe