Sain perintönä tuollaisen 80-luvun alkupuolen busterin. Sen ohjauksessa on isosti klappia ja se on pirun jäykkä, kun rattia kääntää. Johtuuko jäykkyys jylmästä ilmasta ja mistä tuo klappi tulee?
Perintö-busteri
13
664
Vastaukset
- Tarvikekauppias
Jumiutuneesta Teleflexistä. Huollon puutetta. Voi saada kuntoon huollolla / vpoitelulla tai ehkä joudut ostamaan jopa uuden.
- pyydä.asiaa.tunteva
Kannattaa olla tarkkana. Yhtäkkiä hyvässä vauhdissa ympäri pyörähtäneen veneen kaatumisen syy oli juuri ohjauksen pettäminen.
- KannattaSiltiKorjata
Ei se vene muuta suuntaansa, jos se kaapeli katkeaa/lähtee irti, vaan jatkaa samalla suunnalla kunnes kuski vetää kaasun kiinni, ellei sitten jotakin muuta tule eteen.
- Suomi-Buster9
https://www.youtube.com/watch?v=IucARiVT0JE
Tuossa hyvä ohje, tuo olisi tehtävä joka syksy, jotkut tekee kesälläkin.
Vanha Buster on arvotuote. Pidä siitä hyvää huolta. Ilmeisesti perintökaaressa yläpuolellasi ollut henkilö vihasi sinua synkästi päättäessään jättää sinulle tuon uppoavan ruumisarkun? Klappi tuossa tiskialtaassa johtuu niittien irtoilusta.
- TärpättiSetä
Kas, Kerttulia onkin jo kaivattu.
Ihan niin kuin isovarvas kaipaa syylää. Ylevä ja elegantti ratkaisu olisi ollut omistajan merihautaus busteriinsa snorkkeli perseessä niittien sinkoillessa saattoväen keskuuteen.
Hautajaismusiikki vienosti taustalla steelrumpusoundilla kolisten ja vähitellen vaimentuen busterin hiljalleen upotessa meren syliin vainaja tykönään.
Amen.- posketonta
Jurpå kirjoitti:
Ylevä ja elegantti ratkaisu olisi ollut omistajan merihautaus busteriinsa snorkkeli perseessä niittien sinkoillessa saattoväen keskuuteen.
Hautajaismusiikki vienosti taustalla steelrumpusoundilla kolisten ja vähitellen vaimentuen busterin hiljalleen upotessa meren syliin vainaja tykönään.
Amen.Jurpåkin vielä. Ja tekstiä tulee kuin persposkesta.
- Yammu-setä
Kyllähän jäykät rasvat kylmässä voivat tuon aiheuttaa. Veneen iän huomioiden veikkaisin kuitenkin jumiintumista. Jos ei se rasvaamalla vetrene (yleensä ei) niin uusiksihan kaapeli silloin menee.
Se mitä tapahtuu kaapelin katketessa riippuu siitä mistä kohtaa se katkeaa ja kuinka löysästi moottori kääntyy. Se voi siis jatkaa suurin piirtein entiseen suuntaan tai kääntyä toiseen laitaan, jolloin vene alkaa kaartaa jyrkästi.- Busterix
Tuota ratissa olevaa klappia pohtiessani olen ajatellut, että onko vika kaapelissa vai rummussa? Kerttulitätille kerron, ettei uhjauksessa ole niittejä, ja busterinikin on hitsatti, ei niittaamalla tehty. Tuollainen vanha buster on loistava vehje mökkiläisesse, kun ei ole lasikuitukansia.
- nautiaarteestasi
Näin jäiden tuloa odotellessa tuollainen busteri, jota ei tarvitse varoa ja jolla voi huoletta ajaa jopa 10 senttiseen jäähän, on todella aarre.
Rannalla ruikuttajat katsovat kateelllisena, kun kalamiehet lähtevät saalista nostamaan ja hienoja ruskamaisemia katsomaan. Nyt vedet on kirkkaita ja jopa punalevää on nähtävissä merenpohjan kasvustoissa.
Pakkaskeleissä nykypusterin lasikuitukannet saattavat halkeilla, ne pitää nostaa pois. Ohjaushomma on helppo saada nöyräksi, vaatii vain vaseliinikäsittelyä.- Oikea_jäänmurtajako
Lähteekö klappikin vaseliinillä? Onko jossain jäätä? Meillä lämmintä 13 ja merivesi 8.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa
Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens873261Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n1412858- 1902810
EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt2192434Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1271847Kesäaika on normaaliaika...
...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul2011733Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta441695Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille
Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast4581239- 881085
Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti
Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll1961056