Vapaaehtoinen? kertaus sotilaskuljettajalle

kertaamaan

Palvelin sotilaskuljettajana, ce-kortillisena ja yksi niistä harvoista, jotka korpraaliksi meidän yksikössä ylennettiin. Porukastamme kukaan miehistöön kuuluvista kukaan ei ole kerrannut,johtajista osa. Intin jälkeen olen työkseni ajellut siviilissä erinäisiä työkoneita ja ihan rahtia, sekä erikoiskuljetuksia, joten kaikki sieltä saadut pätevyydet ovat tietenkin voimassa edelleen. Tekisi mieli lähteä kertaamaan vaikka vapaaehtoisena juuri tuota kuljettajan hommaa, sillä intistä on hyviä muistoja. Kysymys siis kuuluu, että järjestäälö kukaan (mpk,pv tai reserviläisliitto) kertauksia kuljettajille?

4

2956

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VastuullinenRessu

      Kurkkaa MPK:n kurssikalenterista PV:n ajolupakurssi ... . PV:n ajolupa on voimassa 5 vuotta kerrallaan.
      Kun on ammattipätevyys ja ADR voimassa, niin luulis kysyntää olevan.
      Oletko muuten päivittänyt kantakorttisi tiedot???. Aluetsto auttaa siinä asiassa.

      https://puolustusvoimat.fi/aluetoimistot/asiakaspalvelu

      • EVP.kulmarauta

        Milloin kertausharjoituksiin kutsutaan puolustusvoimien kuljettajakouluttajat ?


      • VastuullinenRessu
        EVP.kulmarauta kirjoitti:

        Milloin kertausharjoituksiin kutsutaan puolustusvoimien kuljettajakouluttajat ?

        Harvakseltaan, jos koskaan. Varsinkaan jos on raskaankaluston ammattikuski täällä tsivissä.
        Ei PV:ssä tyhmiä olla tämän asian suhteen. PV:n kalusto uusiutuu kyllä, mutta ei ne ajamisen niksit muutu. Ammattikuski on ammattikuski ja ajaa kaikkia muita ajon. pl. Psv n. 5 -10 min brieffin jälkeen ... turvallisesti.


      • EVP.kulmarauta
        VastuullinenRessu kirjoitti:

        Harvakseltaan, jos koskaan. Varsinkaan jos on raskaankaluston ammattikuski täällä tsivissä.
        Ei PV:ssä tyhmiä olla tämän asian suhteen. PV:n kalusto uusiutuu kyllä, mutta ei ne ajamisen niksit muutu. Ammattikuski on ammattikuski ja ajaa kaikkia muita ajon. pl. Psv n. 5 -10 min brieffin jälkeen ... turvallisesti.

        Tarkoitan kouluttajia, jotka työskentelevät sotilaskuljettajaopetuksessa. Eivät ole puolustusvoimien palveluksessa. Heidän merkittävää osuutta ei ole mitenkään huomioitu esim kertausten saati ylennysten muodossa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      117
      4898
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      116
      3979
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      222
      3913
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1374
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      174
      1374
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1155
    Aihe