Saksan ydinturvallisuus parantunut paljon

Saksassa on käytettävissä enää 7 ydinvoimalaa, suljettu 29 (huomioitu kaikki ydinvoimalat 1961-06-17 alkaen). Noin ainakin IAEAn tilaston tietojen mukaan:
https://pris.iaea.org/PRIS/CountryStatistics/CountryDetails.aspx?current=DE

Klikkaamalla taulukon status-kentän otsikkoa, saat ydinvoimalat niiden tilan mukaiseen järjestykseen. Joskus selvitin, että IAEA merkitsee tilaksi 'Operational', jos voimala on käyttökelpoinen.

Voi sanoa Saksan ydinturvallisuuden jo nyt parantuneen erittäinkin paljon, mistä kiitos Saksan kansalaisille itselleen, jotka käynnistivät siellä energiakäänteen Fukushiman ydinkatastrofin vahvan tuen turvin.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14381128/energiavallankumous-(energiakaanne)

15

828

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saksalaiset siis älysivät myöntää, että olivat valinneet väärää teknologiaa sähköntuotantoon. Lue https://keskustelu.suomi24.fi/t/14772521/vaaraa-teknologiaa

      Saksassa oli tapaus, jossa ydinvoimalaa ajettiin selvällä riskillä vain sen takia, että sähkön hinta oli korkealla. Sellaista voi aina odottaa tapahtuvaksi jokaisessa kaupallisessa ydinvoimalassa.

    • Ilmanpilaaja
    • Kuten Japanille kävi Fukushiman ydinkatastrofin jälkeen, että noin 50 ydinvoimalaa suljettiin noin viideksi vuodeksi turvallisuustarkastusten jälkeen, ja sähkövaje piti korvata fossiililla energioilla, myös Saksa tekee saman, mutta hallitusti, ja yrittää lisätä uusiutuvia energioita niin, että hillivoimaa voidaan sitä mukaa vähentää. Lopptuloksea odotetaan olevan 100% uusituvilla energioilla toimiva Saksa. Saksassa myös energiatehokkuus on maailman huippuluokkaa, mikä vähentää päästöjä.

      Luonto ei tiedä, mistä ne CO2-päästöt tulevat. Siksi niiden vertailun rajoittaminen pelkkään sähköntuotantoon on luonnolle ihan yhdentekevää.

      • PysytäänTotuudessa

        " Ranskan sähköverkkoyhtiön mukaan Ranskassa tuotetun sähkön co2-päästöt olivat 74 grammaa kilowattituntia kohden vuonna 2017.
        Saksalaistilastojen mukaan Saksan vastaava lukema on peräti 489 grammaa kilowattitunnilta alustavien vuoden 2017 tietojen mukaan. "

        Kaikki CO2-päästöt saastuttavat luontoa ja nopeuttavat ilmastonmuutoksta.

        Saksan energiapolitiikka on epäonnistunt pahasti. Vähäpäästöisiä ydinvoimaloita on lakkautettu. Niiden sähköntuotanto on korvattu fossiilisilla energioilla. Tulos: Saksa on edelleenkin Euroopan pahin ilmastonsaastuttaja, eikä Saksan CO2-päästöt ole vähentyneet kymmeneen vuoteen.


      • PysytäänTotuudessa kirjoitti:

        " Ranskan sähköverkkoyhtiön mukaan Ranskassa tuotetun sähkön co2-päästöt olivat 74 grammaa kilowattituntia kohden vuonna 2017.
        Saksalaistilastojen mukaan Saksan vastaava lukema on peräti 489 grammaa kilowattitunnilta alustavien vuoden 2017 tietojen mukaan. "

        Kaikki CO2-päästöt saastuttavat luontoa ja nopeuttavat ilmastonmuutoksta.

        Saksan energiapolitiikka on epäonnistunt pahasti. Vähäpäästöisiä ydinvoimaloita on lakkautettu. Niiden sähköntuotanto on korvattu fossiilisilla energioilla. Tulos: Saksa on edelleenkin Euroopan pahin ilmastonsaastuttaja, eikä Saksan CO2-päästöt ole vähentyneet kymmeneen vuoteen.

        No etpä paljon ymmärtänyt tästä:
        https://keskustelu.suomi24.fi/t/15428953/saksan-ydinturvallisuus-parantunut-paljon#comment-95244776


      • PysytäänTotuudessa

      • PysytäänTotuudessa kirjoitti:

        Ymmärsitkö sinä tämän ; Saksa on edelleenkin Euroopan pahin ilmastonsaastuttaja, eikä Saksan CO2-päästöt ole vähentyneet kymmeneen vuoteen.

        Kyllähän noin selvää tekstiä ymmärtää paaperotkin. Mutta ne ei ymmärrä laittaa mitään faktaa jokeltelunsa tueksi. Hauskoja ovat kuitenkin :)


    • NoinhanSeOn

      Saksan ydinturvallisuus on luultavasti heikentynyt. Kun ydinvoimalaitosten käytölle on takaraja, niiden ylläpitotyöt minimoidaan, parhaan työntekijät kaikkoavat jne. Ruotsissa kävi näin viime vuosikymmenellä ja nyt on ollut suuri työ parantaa tilannetta.

    • svedupelle-myy

      Svedupelle teki päätöksen luopua ydinvoimasta jo 1980. HUUTONAURUA, kun tietää kuinkas on käynyt??
      Ainoastaan Barsebäckin pannut ja Oskarshamnin 2 vanhinta suljettiin.
      Oskarshamn 3 sekä seitsemän muuta reaktoria hyrisevät hyvin tehot nostettuina. Ja hyvä niin, koska ei kestä kauan, kun Suomi ostaa taas sveduilta sähköä ja Venäjältä samoin. Ja se sähkö EI ole esim. sattumasähköä tuulesta tai auringosta.
      Ruotsin sähköstä on onneksi 40 % ydinvoimaa edelleen.
      https://pris.iaea.org/PRIS/CountryStatistics/CountryDetails.aspx?current=SE

    • "Saksassa oli ennen Japanin Fukushiman onnettomuutta toiminnassa 17 ydinvoimalaa." https://yle.fi/uutiset/3-5368386

      Ja nyt käytettävissä 7 ydinvoimalaa. Onpas hurja pudotus.

    • vertailuja

      Puolan ja Italian ydinturvallisuudet ovat huippuluokkaa; ei yhtään ydinvoimalaa käytössä.

      Huippuluokkaa ovat myös niiden sähköntuotannon CO2-päästöt;
      Puola 697 ja Italia 477 grammaa kilowattitunnilta.

      • Saksan ydinturvallisuus parantunut paljon


      • vertailuja
        stuxnet kirjoitti:

        Saksan ydinturvallisuus parantunut paljon

        Ikävää, että Saksan CO2-päästöt eivät ole vähentyneet. Saksa edellenkin Euroopan pahin ilmaston pilaaja.


      • hengitysilmapilaantuu
        vertailuja kirjoitti:

        Ikävää, että Saksan CO2-päästöt eivät ole vähentyneet. Saksa edellenkin Euroopan pahin ilmaston pilaaja.

        Hiilidioksidipäästöt nostavat hengitysilman CO2 tason niin korkealle, että vuosisadan lopussa ei koko maapallolla ole misään edes maaseudulla tai vuoristossa ulkona nykyisen sisäilmanormiston mukaista hyvälaatuista huoneilmaa. Jälkipolvet pääsevat Saksan ja muiden tupruttelijoiden ansiosta nauttimaan tunkkaisesta ilmasta eikä karkuun pääse.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      52
      3355
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2796
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      148
      2600
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2301
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      357
      2023
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      151
      1644
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1485
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1308
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      38
      1283
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1164
    Aihe