Koska Dynamiitille ei pääse kirjautumaan niin kysellään nyt täällä, eli onko kukaan koskaan ratkaissut 2-litraisen Accordin naputusta?
Eli ajossa naputtaa veto päällä.
Itellä on tällainen auto josta olen jo vuosikausia koittanut ajaa vikaa ulos mutta ei se tunnu muuttuvan miksikään. Kuuluu ehkä eniten jostain imusarjan-jakopään alueelta, eniten ajaessa oikealta puolelta. Voiko jakopäässä olla jokin mikä pitää naputusta?
Venttiilit on säädetty ja tsekattu monesti, on kunnossa, nokissa ei kulumaa (ääni ei edes kuulu venttiilikopasta), vtec-solenoidi putsattu ja se sihti koneen etunurkasta ja toinen sieltä takanurkasta kanssa. Öljyt 5w-40 ja ei kuluta juuri yhtään, eikä myöskään vettä. Auto toimii siis ihan normaalisti, ainoa oire on toi ärsyttävä naputus joka tietenkin vaihtelee moottorin kierrosluvun mukaan.
Vetoon se liittyy kun kiihdyttäessä naputus katkeaa jännästi sekunnin osiksi aina vaihteen vaihtuessa (automaatti).
Ihme vika kun mistään ei löydy syytä. Taloudessa on toinen samanlainen auto mutta siinä on 2.4 motti ja se on ihan hiljainen. Siitä puuttuu imusarjan takaa musta muovinen pönttö mikä taas 2-litraisessa on, ja mistä päin ääni tuntuisi jotenkin tulevan.
Accord -06 naputus
7
245
Vastaukset 7
- Peters
Pöntössä varastoidaan alipainetta, pitääkö painetta??
- Kalervo_Mörökäinen
En tiedä. Auto toimii normaalisti. Pönttö on niin veemäisessä paikassa ettei siihen juuri pääse käsiksi.
- Tiedä.sitten
Itsellä automaatti -08, vapaalla tai p-asennossa ei naputa. Ajaessa kylmänä naputtaa. Kertaakaan en ole venttiilejä tarkistuttanut. Kaikki muut nesteet pysyy eikä vaju, paitsi bensa.
- pertti676
Itellä ollut tuota naputusta 91 ja 94 civiceissä ja muistaakseni myös 88 accordissa. 96 civicissä vähemmän. Ei liity venttiileihin ja toiminta on muutenkin normaalia, joten olen jättänyt etsinnät sikseen, naputus kuuluu vanhemman hondan ominaisuuksiin.
- Sivuääni
Vetoakselin nivelet naputtaa ajossa ja venttiilit tyhjäkäynnillä!
- Delli
Ei saa naputuksia kuulua Accordin koneesta. Kannattaa tarkistaa öljypumpun ketju ja erityisesti sen kiristin. Osaava korjaaja saa sen vaihdettua ilman isompia purkamisia.
- 346xp
Accordin moottori on niin hiljainen, että pieni nakutus kuuluu sisälle vaikka moottorissa ei olisi sen kummempaa vikaa, paitsi ajantuomaa kulumaa. Minulla samanikäinen kakslitrainen ja ainkin kylmänä kuuluu pieni nakutus, joka ei hävinnyt ventiilien säädön jälkeen.
Sit on sellainenkin juttu että Accordissa ei ole hydraulisia ventiilin nostimia ja yleensä näillä nostimilla ventiilikoneisto on hiljaisempi. Tosin edellinen Avensis nakutti kylmänä samalla tavalla, vaikka siinä on ne, tosin olihan sillä ajettu yli 250 tkm.
Jos ääni kuluu ventiilikoneistosta vois kokeilla vaihtaa öljyn 0W-40 tai jopa vaihtaa öljymerkkiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 931769
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su4851349- 881183
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.471110- 721108
Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t1861093- 93927
Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt9771- 65705
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta176701