Morjens!
Oliskos tietoa/kokemuksia seuraavanlaisesta tapauksesta, jossa kyseessä Renault Trafic 1,9 diesel. Mainittakoon vielä että ko. Trafic on alkujaan 100hv, mutta moottori on hieman piristetty optimoinnilla, joka nostaa tehoja noin 30%, eli 100hv ->130hv: aan.
Noin puolitoista vuotta sitten alkoi Rellussa turbo ääntämään ja se vaihdettiin tehdaskunnostettuun Garretin turboon. Turbo toimi jonkin aikaa, mutta rupesi ääntämään jälleen ja sain takuuseen uuden turbon. Tämä turbo alkoikin jo ääntämään parin viikon ajon jälkeen ja nyt vaihdettiin alkuperäis osa.
No, kuten jo arvata saattaa tämäkään turbo ei toimi ja samat oireet jatkuvat. Turbon vaihtanut paja ei osaa ottaa kantaa siihen mikä turbon rikkoo. Öljyn kierto turbolla toimii ja öljynpaine on ok, eli se ei ole vikana. Joka kerta kun turbo on vaihdettu, on todettu sen olevan väljä. Viimeisin turbo, joka autoon vaihdettiin oli alkupeäinen Renaultin osa, eli mitään tehdaskunnostus laatuakaan ei sitten voi tässä tapauksessa enää syyttää.
No nyt sitten itse kysymykseen:
- Voisiko olla että tuo moottorin piristys olisi aiheuttamassa turbon rikkoutumista ja millä tavalla?
- Toinen kysymys on kommentti, jonka sain eräältä joka myy turboja. Hän epäili (siis mitään diagnosoimatta tai edes autoa näkemättä) että vastapaine voisi olla aiheuttamassa turbon rikkoontumisen. Sen tarkempaa selitystä en saanut, mutta jos joku osaisi sanoa, mistäköhän vastapaineesta voisi olla kysymys, kompressoripuolenko, ja voisiko tuo tehonlisäys olla vaikuttamassa siihen?
Kiitollisuudella otan vastauksia ja ideoita vastaan ja jos saan pyytää: jätetään sellainen kommentointi kokonaan, joka ei liity aiheeseen mitenkään ;-)
Kiitos jo etukäteen ;-)
Turbo rikki
Juan-75
1
1433
Vastaukset
- oil
mootori öljy 10w-40 r6 lm shell rimula vaihto 10000 välein ja aina öljynsuodi muista uusia myös ilman suodi 20000 km välein likanen ilmansuodin tappaa turbon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀804326BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että1983564- 2022941
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome692780Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main492678- 781220
- 571196
Aitolehti Capital
HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle2381032MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka
Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t120943- 58939