Tiedosta kiinnostunut kun koskaan en ole juuri sielläpäin pyörinyt ja nyt eräs tuttu asuu siellä..
Millainen paikkakuntana Multia?
7
722
Vastaukset
- Gay-Multia
Multia on vireä n. 84 000 asukkaan kaupunki keskellä kauneinta Suomea. Multian yritysystävällinen asenne tunnetaan ympäri euroopan ja teollisuus ja palvelut kukoistavat siksi Multialla.
Multia on lähes metropoli.
Multian kansainvälinen ilmapiiri suo myös sukupuolisille vähemmistöille virikkeellisen ympäristön ja erinomaiset mahdollisuudet kohdata kaltaisiaan. Erityisesti mainittakoon perSuvähemmistö, joille on Multialla omaia gay-baareja ja - Pubeja.
PerSuun nussittuna nukkuisit Multiallakin paremmin, on erään gay-keulakuvan lentävä lausahdus.- Eheheheh
Multia (epävir. ruots. Muldia) on Suomen kunta, joka sijaitsee Keski-Suomen maakunnassa. Kunnassa asuu noin 1 600 ihmistä,[2] ja sen asukastiheys on pienimpiä entisen Oulun läänin eteläpuoleisista kunnista.
Multia sijaitsee Keski-Suomen länsiosassa Suomenselän eteläosassa 60 kilometrin päässä Jyväskylästä.
Ylempänä meni näköjään Jyväskylä ja Multia lahjakkaasti sekaisin. Neitien paikat taitavat olla ihan siellä Jyskälässä. Maaseudulla, kun neitipoikien tyhjä elämä on virikkeetöntä.
- MultiKeu
Kuollut paikkakunta. Asukkaita jotain alle 2000. Mutta jos tykkäät rauhallisesta korpikylästä, niin en voi estää sinua tai tuttavaasi muuttamasta kyseiselle paikkakunnalle. Lähes kaikki palvelut läheisessä Keuruun kaupungissa, joka myös on hieman asukaslukutappioinen paikkakunta. Multialla suurin osa asukkaista vanhuksia ja yritystoiminta keskittyy lähinnä puu- ja metsäalaan. Kyllä näet meiningin itse, kun vierailet paikkakunnalla. Onnea!
- Maajussit
Täällä toimii Euroopan kalleimmat kuituyhteydet. Kuituyhtiö rohmuaa koko kunnan kassan kun ja kaatuu velkoineen niskaan. Maajussien hoidossa tämä kunta on ajettu konkurssikypsäksi.
- Multia
Multia on pikkupaikkakunta yksi muiden joukossa. Et varmasti löydä mitään omalaatuista puoleen tai toiseen johonkin paikkakunta X verrattuna.
Tosiaan paikkakunta on rauhallinen, luonto on lähellä ja antaa paljon juuri tällaiselle henkilölle joka
tykkää siitä. Keuruu ja Jyväskylä ovat riittävän lähellä, että niihin viittii lähteä käymään töissä. Myös matka Veljekset Keskiselle käy nopeasti. Voidaan sanoa, että Multia on riittävän lähellä tärkeitä paikkoja, mutta kaukana kaikesta, että rauha on taattu. Itse nostan luonnon tärkeimmäksi puoleksi.
Työn suhteen ainoastaan metalli, metsä ja sosiaalipuolen työtehtävät työllistää kunnassa. Joten yrityksiä, yrittäjiä ja etätyöntekijöitä kaivattaisiin. Luulen, että paljon vaikuttaa se, että valtatie 18 oikaisu Multia-Ähtäri väliltä on edelleen tekemättä ja tämän takia ohimenevä liikenne kulkeutuu muuta kautta itään- ja länteen.
Vanhuksia on suhteutettuna paljon väestöstä, nuoret jotka ovat jääneet Multialla ovat joko jämähtänyt paikkakunnalle kun eivät ole muuta keksineet tai sitten paluumuuttajia erilaisten syiden ( rakkaus kotiseutuun, töiden tai muiden syitten kanssa), kouluttautunut väki on muuttanut harmiksi pois. Ehkä hitusen sisäänpäinlämpenevää väkeä ainakin osa, mutta kyllä ulkopaikkakuntalaiset pääosin otetaan lämmöllä vastaan.
Itse kyllä arvostan Multiata ja on yhtä hyvä paikkakunta, kuin mikä tahansa muu vastaava kylä.- Muualta
Asiallinen ja hyvä kirjoitus!
- Zapliini
Vaikka pieni kylä niin on vielä nimensä pitänyt , ja järjestetään siellä kaksi maailmanmestaruus kilpailua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 343986
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131899Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631364Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951296Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681185Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51041- 47941
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti333914Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26901En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39892