Ilmastoahdistustako

Lukiessani monia ajankohtaisia kannanottoja ilmastonmuutos vaatimuksiin, huomaa monen joko vähättelevän, jotkut taas ovat suorastaan maailmanlopun tunnelmissa.
Tehtyäni muutamia valintoja, ja ennenkaikkea arvellessani jäljellä olevia elinvuosiani, olen vakuuttunut, etten ilahduta ketään heittäytymällä etukäteen suremaan.

Ensinnäkään en tule sitä näkemään, enkä myöskään tiedä miten teknologia kehittyy lähitulevaisuudessa.

Niinpä aion olla oma itseni, iloita sillon kun on riemastuttavampia asioita, ja niitähän kyllä löytyy. Samoin voi lähipiirin tapahtumat koskettaa, mutta maailmatuskaa en ota enään sydämelleni 😊 Heippa!

5

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuhoa kohti mennään ja kovaa vauhtia. Yksimielisyys ratkaisuista tai paremminkin niiden puuttuminen yhtenä syynä. Suomen osuus ei ei parhaimmillaankaan tunnu misään.

      Vilkastaanpa ulos ikkunasta Suomen metsiä. Näemme laatupuuta tuottavia
      oksattomia puita latvaan asti. Pienet vihreät tupsut puiden latvoissa eivät voi pelastaa happikadolta.

      Metsien runsaalla vehreydellä laskisi hiilidioksidin määrä ja happea muodostuisi hengitettäväksi.

      Ihmiset tuhoavat luonnon itse ja harkitusti. Tuulimyllytkään eivät meitä pelasta, ei myöskään aurinkopaneelit.

      Luonnon pelastaminen ihmiskunnan käyttöön tulisi toteuttaa.

      • lopeta-hassuttelusi

        Lopeta jo tuo peloittelu maailman lopusta, alias ruuneman
        Apuli ja mitä metsiä itse näet ikkunastasi?

        Nythän on Jokioisten laboratiossa kehitteillä joku systeemi, jolla tätä ilmastonmuutosta pystytään estämään.

        Älä edes kysy minulta, mikä se oli, koska en muista, mutta jotain hienoa se oli, kuinka siinä muutettiin aineita uusiokäyttöön.

        Miksi muuten vaihdat aina tuota nimmariasi? Haluatko seurata alias Pilmaria, jolla oli useita nikkejä, joista ei edes erkkikään saanut selvää.?


      • sinis.s

        Tässä ilmeisesti tuo Jokioisten laboratorion Biomassan kehittely, mikä näyttää kattavan melko paljon,..
        Kannattaa kyllä kuunella!


      • sini.s

    • Ai että onkin huvittavaa lukea, reipasta sapiskaa satelevan Apulille, joka synkkänä kuvailee tuulen tuivertamia puitaan latvatupsuineen !
      Itäsuomalaisen puuston rehevyydessä syntynyt, laajan tundravyöhykkeen naapurista, ja kirjallista rehevyyttä ilmentävä kiiskitär taas kertoo havannoistaan Jokioisten ihmelaboratoriosta , jonka kapasiteetistä onkin vielä hyvä olla tietämätön, ettei käy niinkuin minulle kansakoulun väärän ellipsinkuvan kanssa 🤣 ))

      Itse viihdyn eläen oman luonteeni mukaan, päivä ja hetki kerrallaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      222
      4098
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2593
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1298
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1037
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      913
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      896
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      891
    Aihe