Kirjastoa ei ammattikoululle ja piste

tosion

Ei hyvät ihmiset, kirjasto ammattikoululle.? Onko nyt mitään järkeä kaupungin hommissa.

Kirjasto kuuluu olla lähellä opiskelijoita, lähellä ikääntyviä, lähellä lapsiperheitä ja yleensäkin lähellä ja keskeisesti, kuten se nyt on.
Muistelen muutaman vuoden takaista, kun sillloinen kirjastonjohtaja (ei nykyinen ) oli niin innoissaan, että Pyhäjärvellä on niin hienot kirjastotilat, kun vertaa hänen oman kaupungin Haapajärven kirjastotiloihin. Hän oli haltioissaan meidän kirjastotiloista.

Jos uusia suunnitelmia kirjasto-kulttuuritalosta, niin nyt kannattaa maltillisesti suunnitella ensin, mihin tällaiset tilat rakennettaisiin. Sijainnin tulee olla arvokas, avara ja kaikintavoin tälle rakennukselle sopiva ja Pyhäjärven imagoa nostava.

Ei pidä nyt sotkea puuroja ja vellejä. Muutama vuosi on syytä katsoa. Hyvät päättäjät: Ei toimintaa toiminnan vuoksi. Pysähtykää, järjen käyttö on sallittua.

Kaivoksen ja verotulojen loppuminen ei tarkoita sitä, että nyt tehtävät suunnitelmat vähentävät ve kustannuksia. Päinvastoin, lainakanta vain nousee. Malttia pojat ja naiset. Miljoonakustannukset tulossa.
Toisesta päästä syödään kylien elinvoimaa ja toisesta päästä rakennetaan elinvoimaisia kyliä. Onko tässä mitään järkeä?

Sääliksi käy tuo touhuaminen. Kyllä sen näkee, että hätä on suuri, mutta tällä toiminnalla ette saa aikaan muuta kuin kaaosta ja paikkakunnalta poismuuttoa.

49

1058

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkoitushakuista

      VALTUUTETUILLE

      Kirjastoa ei ammattikoululle! Hei ja hoi. Mikä auto se kiertää Pyhäsalmessa . Höpsistä! Saa tämän kylän kuihtumaan vähemmälläkin!!

      • PäätösKuinPäätös

        Kirjaston siirrolla ajateltuun paikkaan on kauaskantoisia vaikutuksia kaupungin kehitykseen. Vaikutukset eivät ole myönteisiä. Jokainen voi mielessään kuvitella tilannetta, mikä siirrosta seuraa. Niin kuntalaiset kuin heidän valitsemansa päättäjätkin. Päättäjien kuuluu etsiä kuntaa kehittävä ratkaisu............... Pyhäjärven Sanomissa olleet lausunnot eivät valottaneet asiaa. Ymmärrän, että valtuuston päätös riippuu tietenkin siitä, mikä on perimmiltään ratkaisun todellinen tarkoitus. Nyt esiin tuodut perustelut eivät ole vakuuttavia kaupungin kehityksen kannalta, päinvastoin...............Tietenkin valtuustolla on oikeus tehdä päätöksiä oman harkintansa mukaan, myös kaupungin edun vastaisia ratkaisuja. Tämän tosiasian olemme viimeisten vuosien aikana nähneet ja kokeneet. Menoja on syntynyt luvattoman paljon. Niiden perään vieläkin näillä palstoilla jatkuvasti huudetaan. .......... Jokaisesta ratkaisusta seuraa aina jotakin, joko huonoa tai hyvää.


      • Sivistyskunniaan

        Kirjasto ainut kulttuurin lähde kylällä. Älkää luoja paratkoon tappako sitäkin. Täällä ei ole senjälkeen enää mitään. Meillä on jo yksi areena kylällä urheilua varten, joka syöstiin keinottelulla veronmaksajien piikkiin. Ei enää näitä. Lamminaholla on iso talo ja puitteet urheiluareenaksi. Kyllä se riittää. Sinne pääsee hyvävoimaiset- ja jalkaiset urheiluhullut. Kirjastoa käyttää kaikki. Sen kuuluu olla ihmisläheisesti, myös lähellä meitä kaikkia, huonokuntoisia, autottomia ja monen muun syyn takia, mielelläänkeskellä kylää. Kirjasto on kuin kirkko, ilman selittelyjä.


    • piste.ja.piste

      Onko mitään järkeä antaa ehdottomia määräyksiä päättäjille täällä Suomi24:lla, ja piste!

      • Hoh.ja.hoijjaa

        Ei mutta joutoropeleilta ei voi enempää vaatia koska edellisillä ei ole kaikki muumit kanootissa. Ja mitä pisteeseen tulee sitä se ei todellakaan ole näiden suomi24riippuvaisten kohdalla.


      • Outokunta
        Hoh.ja.hoijjaa kirjoitti:

        Ei mutta joutoropeleilta ei voi enempää vaatia koska edellisillä ei ole kaikki muumit kanootissa. Ja mitä pisteeseen tulee sitä se ei todellakaan ole näiden suomi24riippuvaisten kohdalla.

        Olet todella outo tyyppi. Tuo katkeruutesi kumpuaa jostain syvältä, kaunasta, joka ei ole enää tervettä.


      • pelipaikkavapaana

        käytä älyäs, ei täällä kukaan mitään ehdottomia määräyksiä ole antanut,,eikä toki pysty antamaan.
        Vaan meillä on oikeus tuoda mielipiteemme julki , ymmärrätkö edes lukemaasi.
        Kyllä tuo kirjaston siirto on ihan -erseestä, eihän tuossa järki paljon päätä pakota viedä
        nyt jonnekkin ammattikoululle, ihme ettei lamminaholle.
        Se on nyt ihan oikealla paikalla.


      • Erseestä-siis
        pelipaikkavapaana kirjoitti:

        käytä älyäs, ei täällä kukaan mitään ehdottomia määräyksiä ole antanut,,eikä toki pysty antamaan.
        Vaan meillä on oikeus tuoda mielipiteemme julki , ymmärrätkö edes lukemaasi.
        Kyllä tuo kirjaston siirto on ihan -erseestä, eihän tuossa järki paljon päätä pakota viedä
        nyt jonnekkin ammattikoululle, ihme ettei lamminaholle.
        Se on nyt ihan oikealla paikalla.

        Juuri näin!


      • Järkimukaantuohon

        Ei kirjastoa teollisuusalueelle! Se on kauhistuttava, jo pelkkänä ajatuksena.


    • tunkuako.on

      eikö kaikki kirjaston käyttäjät(montak heitä on) ole sopineet kirjastoon, käymään, lukemaan ja lainaamaan?

      • kirjasto_keskustaan

        Meitä on monta ja sinä et niihin taida kuulua. On sen verran huonoa tuo sinun kirjoituksen ulosanti...


      • ykskepukka

        5-6 luokkalaisia ei yläasteelle. Levoton paikka.


      • Kysytään

        Kirjastoista kuntien monitoimipisteeksi kulttuurin ja sivistyksen alalla. Maassamme kirjastot ovat kehittäneet toimintojaan siihen suuntaan. Jos tätä aijotaan tavoitella, tärkeintä on laitoksen sijainti ja palvelujen saatavuus. Mitkä ovat Pyhäjärvellä kirjaston kehittämisen suunnitelmat ja tavoitteet. Mitä hyväksytyissä suunnitelmissa sanotaan?


      • Eppäilen
        Kysytään kirjoitti:

        Kirjastoista kuntien monitoimipisteeksi kulttuurin ja sivistyksen alalla. Maassamme kirjastot ovat kehittäneet toimintojaan siihen suuntaan. Jos tätä aijotaan tavoitella, tärkeintä on laitoksen sijainti ja palvelujen saatavuus. Mitkä ovat Pyhäjärvellä kirjaston kehittämisen suunnitelmat ja tavoitteet. Mitä hyväksytyissä suunnitelmissa sanotaan?

        Lieneekö nuita.


      • eionkelmia
        kirjasto_keskustaan kirjoitti:

        Meitä on monta ja sinä et niihin taida kuulua. On sen verran huonoa tuo sinun kirjoituksen ulosanti...

        etpä tunnustanut, että ei mitään onkelmaa, kiersit kysymykseni alkamalla haukkua kysyjää, jos tuolla-asteella kirjaston käyttäjäin äly on mitä sinä edustat, niin aku-ankat riittää ei muuta. Ainakin sinulle!


      • eppäilenettei
        kirjasto_keskustaan kirjoitti:

        Meitä on monta ja sinä et niihin taida kuulua. On sen verran huonoa tuo sinun kirjoituksen ulosanti...

        onko sinulla kaikki enot kanootiss


    • HarkintaaValtuutetut

      Kirjasto on nyt omalla hyvällä paikallaan. Älkää hyvät valtuutetut hävittäkö meiltä kirjastoa.
      Hengähtäkää hetki tämän kouluverkkoasian kanssa. Perustakaa työryhmä (EI PELKISTÄ POLITIKOISTA ) jossa vetäjänä, kouluasioita ymmärtävä ihminen, talous asijantuntija, opettajia ja sivistysjohtaja. Tämä ryhmä tuumisi, laskisi ja harkitsisi, mitä kannattaa tehdä. Remonttia sivukouluille vain välttämätön , niin että pystyy toimimaan, kunnes valkenee, mikä on viisasta tehdä. Harkinta on viisasta, mielensä voi muuttaa, kun huomaa että tämä ei ole hyvä ratkaisu.
      Koulukeskustelussa tuli ilmi, että opettajilta ei ole edes kysytty mielipiteitä kouluasiaan . Suurta remonttia suunnitellaan myös keskuskoulun opettajainhuoneeseen ja toimistotiloihin .
      Toimistovirkailija keskuskoululta oli tyytyväinen nykyisiin työtiloihinsa, kirjasto entisellä paikallaan oli hänenkin mielestään paras ratkaisu. Mielestäni koko tilaisuudesta sain sen käsityksen, että päättäjät haluaa välttämättä tehdä tämän remontin. En ymmärrä miksi ? Yleisö ei halunnut kirjastoa ammattikoululle ,eikä yhden alakoulun mallia.

      • Siinäköse

        Milloin on hyväksytty suunnitelma, että juuri nämä koulut lakkautetaan nyt? Pidempää suunnitteluväliä tarvitaan, kuin vain muutama kuukausi. Jo senkin vuoksi, että vanhemmat tietäävät varautua oppilaiden koulumuutoksiin. Kaupungin talouden kuntoon laittoon ei nyt pöytään iskettyllä suunnitelmalla ole mitään tekemistä. Ratkaisusta kun vaikuttaa syntyvän enemmän menoja kuin säästöjä. Eikö jokaisessa itsenäisessä kunnassa kuulu olla 5-vuotissuunnitelma niin koulujen kuin kaiken muunkin toiminnan osalta? Herää kysymys. Onko viimeiset viisi vuotta jouduttu käyttämään valitusten aiheuttamiin vastineisiin. Voimavaroja on jouduttu hajauttamaan ihan liikaa moisen rallin vuoksi.


      • kepukkka

        Taas menee kehittämisen aika eripuran kylvämiseen kaupungin taholta


      • timpuria

        Erikoinen houkutin on asetettu: Koulujen remonttihintaa vain nostetaan. Ja niin "säästökin" samalla nousee.
        Ja nyt sitten se säästö on muuttunut käteiseksi ja käytettävissä vaikka kirjaston väliaikaisratkaisuihin?!
        Ilpokin rakentajana tietää ettei väliseinien rakentaminen sisätiloihin miljoonaa maksa. Eikä akuutit koulujen remonttitarpeet 3-5 vuoteen nekään ole miljoonaa. Sen jälkeen oppilaat sopivatkin jo Ikoselle.


    • kysymystoisee

      Mihin te kuolevaa kylää kehitätte?

      • neuvoveikkonen

        jos ja kun te äänestätte Keskustaa, mamuja tulee suomi täyteen, pyhiksillekin se on pelastus, elätätte valtion tuen avulla veronmaksajain rahoilla mamuja kuin lypsykarjaa, mutta inhimillisesti niin, että kouluutatte ja sivistätte ja siitä pyhisten sisäsiittoiset geenit saa uutta verta ja lapsenlapsenne tummia kikkarapäitä.
        Mutta siihen vältää ja riittää jo olemassa oleva infra!


      • Toimintatapa

        Toimitaan sovussa olipa mielipide mikä hyvänsä.


      • Näitäkaivataan

        Viisas on todellakin se, joka osaa olla sovussa eri mieltä.


    • Huonojalkainen

      Eipä jaksais lähteä kävelemään ammattikoululle kirjastoon.Siihen loppuis mun kirjasto käynnit.

      • JärkiKäteen

        Niin loppuu monelta muultakin vanhukselta, lapsiperheeltä ja jalkaisin kulkevalta käynnit kirjastossa. Saattaapa loppua monelta muultakin, kirjastokäynnit. Lapset ei uskalla iltaisin mennä pitkän pimeän tien päähän kirjastoon, siis koululaisetkin karsiutuu käyttäjäryhmästä.
        Ammattikoulun ympäristö ei ole sopiva kirjaston ympäristöksi. Ammattikoulullahan olisi tilaa koululuokille. Kun oppilaat kuitenkin autolla kuljetetaan, helppo olisi viedä suoraan ammattikoulun tiloihin. Ei tulisi kovin kallista remonttia. Tulisi sitä säästöä, mitä haetaan.


    • tietokonekaikilla

      Hyvin vähäistä on kirjastossa käynnit nykypäivänä.

      • KoneEiOleKirja

        Älä yleistä, minä ainakin olen käyttänyt kirjastoa jatkuvasti. On ollut viihtyisä paikka käväistä lukemassa lehdet, samalla vilkaista mitä uutta luettavaa löytyy. Kirjastossa on miellyttävä, hyvä henkilökunta.
        Ainut viihtyisä paikka Pyhäjärvellä, nytkö sekin ajetaan alas. Tulen kyllä merkkaamaan kaikki valtuutetut, jotka ovat tämän hullutuksen kannalla. Sivistyslautakunta näytti j tapansa. Ei jatkoon.


      • Muistakaa.silmät

        Älä höpsi noilla tietokoneillasi. Ensiksikin, nykyään tulva tietsikalta jo liiallista. Toiseksi, läheskään kaikkien silmät ei kestä jatkuvaa koneella olemista. Yksin älypuhelin, jo rasittaa silmiä vietävästi.
        Koitahan pysyä nahoissasi ja siellä omalla tietsikallasi. Piste!


    • p-askaporukkaa

      Kirjasto on Pyhäjärvellä ja paikkakunnalla vanhin laitos. Että, repikää siitä, te Pyhäjärven alasajajat!!

      • kerranmiesnäkahestilasna

        Luulisi, että Pyhäjärven tulevat näkymät huolestuttais enemmän kuin kirjasto, ollakko vaiko ei olla ja missä olla, vaan ei, niinkun hiekkalaatikko-ikäiset kinastelevat, tai siis taitavat jo siinä iässä ollakin.


    • edustajat

      Voi, Hyvää Päivää, ketkä nyt ovat päättämässä. Lienevätkö käyneet kiireisinä päivinä kertaakaan kirjastossa, joka on ollut ja on meidän paras paikka! Hyi. hävetkää, onkohan äänestäjänne l.aittaneet teidät tämän asian eteen. Jos oat, käyttäkää järkeä!! Hyvät valtuutetut!

      • Ropeli.taas

        räplättää voi hyvää päivää hyi hävetkää jne.

        Valittamisen jalo taito.


    • sidotutsuut

      "voi hyvää päivää, suotta rukoilet keskustavaltuutettuja, ei heillä ole itsenäisyyttä tehdä päätöksiä, he on kuin lammas-lauma ja juoksevat sinne mihin pässikin, tämähän on perinne näillä Oulun Eteläisen kuntien valtuutetuilla, jossa Keskusta -usko hallitsee.

    • miksi.itkee

      Valittaja keskikoulun keskeyttäjä ei ole eläissään (kyennyt) lukenut yhtään kirjaa. Itku seis

      • heittääkösinulla

        kyse oli kirjastosta..


    • Onko.itkun.paikka

      Naurattaa tämäkin kirjastokeskustelu! Väliaikainen ratkaisu jossa kirjasto siirtyy 1,5 km kävelymatkan päähän ja kirjasto muka lopetetaan! Olen asunut suuressa kaupungissa ihan keskustassa, ja lähimpään kirjastoon oli 8 km! Voi hyvää päivää teitä itkijöitä! Itkekää, itkekää oikein kunnolla, samalla energialla kävisitte kyllä kävelemällä ammattikoululla!

      • itkesiissiitäviis

        Tuo nyt EI pidä missään tapauksessa paikkaansa!!!Sinä olet se sama henkilö joka joka kirjoituksessa käyttää runsaasti"itku" sanaa eri muodoissa


    • Sijoitushuomiseen

      Kirjasto voi olla väliaikaisesti vaikka kontissa, kunnes saadaan uusi kulttuuritalo, jonne kirjasto on luontevinta sijoittaa. Eläköön kulttuuri.

      • VäliaikaistaKaikkion

        Montakohan vuotta väliaikaisuutta riittää. Jos tiedät, niin kerr.


    • Pyhähillotolppa

      Poimintoja;

      1. ##"Erityiskiitos kirjoittajalle-/ille jotka olette alkaneet pistää ansaituilla pistoilla keskustaa, vasemmistoa ja demareita...hehän tämän kunnan ovat turmion kierteeseen vieneet ja arkunkantajat vartoovat keskeisillä paikoilla. ###"

      ---HYVIN OIVALLETTU, auttaako havahtumaan, ei sillä kun jukuripäähärät ovat valjastetut kivipyörävaunujen eteen vetäjiksi, ja porukalla ovat saaneet vaunut vierimään Haapajärveä kohti, niin eivät he eivätkä seuraajat halua missään tapauksessa vaunuja seisoksiin..sinne se itsenäisyys katoa sentti sentiltä, euro eurolta, metri metriltä ja hlö henkilöltä.

      2. ####Tässä kohtaa seis.
      Kunta on köyhtymiskierteessä lopettamassa kolmea kyläkoulua, ja samaan aikaan ollaan esittämässä kululuokkiin huikeita lisäyksiä ja kuntalaisille kirjastopalvelun saatavuudessa heikennyksiä.
      Mitä tästä on käsitettävissä?

      Kunnallisjärjestö "Puoskaripuolueella" on ääretön luulo omista valtaperiaatteistaan; kyllä veronmaksajat tulevat suunnitelman tueksi, kun me oikein porukalla valamme uskoa että kysmyksessä on itsenäisen kunnan pelastaminen!

      Höpö höpö ja kymmenen miljoonaa oravannahkaa- jos kunta olisikin hyvillä aikeilla ykköskunta, niin uskoka, Helsinki olisi Pyhäjärven asumalähiö! ####

      Edellisen vaalikauden KOKENEIDEN TUHOJA PEITTÄVÄ päätösesitys, laitetaan koulut kiinni, suitsutetaan kulttuuritaloa ja kirjasto koulutyön jatkumiseksi vastakkain...huhhuh!
      TARKOITUSHAKUINEN savuverhovedätys on tuhocompon oppikirjasta, ei epäilystäkään, missä suunnitelma on laitettu liikkeelle, mistä syystä se on nostettu jalalle ja sen jälkeen alassuin hymyilemällä väsytetään hyväksyttäväksi eri instansseihin..

      Talousnumeroiden kokonaisuudesta on vatuloitu postmoder laaja-alainen vaikutelma, "näin ja noin" että on välttämätöntä kunnan talouden,itsenäisyyden ja kehittämisen takia ja nimissä..

      Näin uskomuskatsomuslaskelmat saattelevat päättäjät tyhjäämään kunnan arkkua kevyemmäksi..

      • työmaanas24

        Jahas, joutopropelit heräsi taas psykoosista massapostaamaan monologejaan joissa kehuvat omia kirjoituksiaan hoh hoijaa


    • kysytään.veronmaksajilta

      Poiminta
      3 ##Tälle versus näkövinkkelille pitää antaa iso plussa;
      järjestämällä kunnallisia kansanäänestyksiä
      * ei oteta työkalupakkiin, estetään pitämällä yllä mielikuvaa siitä, että kriittisiä mielipiteitä esittävät ovat mielenterveyspotilaita, joilla ei ole mihinkään kansanäänestykseen vaadittavaa täysipäisyyttä "
      ____________________________________________________________________________________________________________
      NIINPÄ niin. Kunta-ja eduskunta, seurakunta-eurovaalit, maakuntavaalit ja pankkien jäsenvaalit..no niissä ei kyllä kukaan isopomo kunnallisjärjestön kätyri välitä mitä pilleriä uurnalle tuleva on napannut, onko mielenterveys vai sairaus, osaako vääntää mallista numeroa vai avustaako "läheinen" toimitusta.
      Ehei, ei sitä täysipäisyyttä kyseenlaisteta.
      Mutta annas olla, jos kansanäänestystä vaadittaisiin vaikka Selänne ppkystä tai koulureformista tai kulttuuritalosta, niin matalat, korkeat, möreät, murisevat, särisevät, kimeät, sössöttävät, mumisevat rutinat alkaa kunnallisjärjestön tukipoteroiden uumenista; ei hel..tissä, ei kansanäänestystä, eihän ne tolvanat mistään mitään ymmärrä...jne

      ETTÄ KETKÄ NE ÄÄNESTÄJIÄ PITÄVÄT TYHMINÄ? Valitut päättäjät!

      Kannastaisiko ottaa se ylikuumentunut minä-monofoni pois päältä, ymmärrättekö, emme ole vaalikauden aikaan yhtään tyhmempiä, väitän että ihmiset ymmärtävät kyllä, kun tarjotaan eli avataan mahdollisuus muuhunkin, kuin äly narikassa-järki puolueen taskussa- eli viralliseen äänestyspäivään, välähtävvän hetkeen ,joka on kaikkien tahojen mielestä kansakunnan aito virallinen järkipäivä!

      Pyhäjärvellä pitää järjestää kansanäänestys
      -kyläkouluista-kiiinni vai ei
      -kirjastosta-siirreetäänkö vai ei
      -kulttuuritalo- rakennetaanko vai ei
      ____________________________________________________________

    • ryvettyneet.ritarimme

      https://www.pyhajarvi.fi/sites/pyhajarvi.fi/files/Amis reformi 18.10.2018 valtuustosalissa.doc

      Amis reformi -koulutus uudistuu tilaisuus 18.10.2018

      Hyvin on pelimerkit ajateltu, tänään 15.10 valtuusto päättää myllertää sivistyksen kiinteistöt " käyttötarkoituksestaan täysin päin persettä".

      Kirjasto kammetaan ammattikoululle, eli ko koulukiinteistö vallataan ensin näppärällä näyttävätoimella, siirrolla turhan päiten, jotta kolmen koulun sulkemiselle on jotain "kättä pitempää" esittää tulevissa tilajärjestelyissä.

      Muutama yö tämän päivän jälkeen valtuustosalissa esitelmöidään ammattikoulutuksen uudistumisesta, justiinsa juu. Nuorille on mahdollistettava kotoa käsin täydennettävää oppia, 10 luokka ja lukio siirtyköön amikselle.
      EI KIRJASTOa sinne. Pysytetään se omalla paikallaan..
      Kaivos lopettaa, ja täydennyskoulutusta on taatusti suunniteltava ammottavaan tyhjiöön, mitä hakun ja poran putoamisen jäljiltä jää.
      Nyt sanoisin suuttuneena valmistelun taitamattomuuteen, ammattikoulu on pidettävä siinä käyttötarkoituksessa, kuin mihin se on rakennettu ja peruskunnostettu!

      Pimpeli pompeli, mihin punainen pallo putoaa?

    • Valtuutettujen.vastuu

      Totta, vaikka kaivosalueella olisi tiloja koulutuksia varten, nehän ovat yhtiön omaisuutta ja niistä on varmasti maksettava vuokraa, rahaa vuotaa ulos, sillä jos historiasta on jotain kaivosympäristön osalta opiksi otettava, niin se on se, että valmista ei tule uusiokäytölle, ja niillä hankkeilla ei ole syntynyt kuin rupia persiiseen..? Ja jos koulutusta siellä puuhataan, niin sitä säläpuuhaa kyllä meidän kokeneet sutkisällit osaavat niin kauan kuin omatoimisesti kykenevät käymään "astiailla".
      Omistamme ammattikoulun, se on kunnan rakennuttama, mutta jedun hallinoima, joten koulutusten järjestäminen muuttaa vain kululuokkia kirjanpidossa kiinteistön osalta.
      Paluuta ei ole, jos amiksen muutatte kirjastoksi.

    • HÄVETKÄÄSVALTUUTETUT

      MUISTAKAA NÄMÄ VALTUUTETUT SEURAAVISSA VAALEISSA KETKÄ TÄNÄÄN ÄÄNESTÄVÄT HALLITUKSEN ESIYKSEN PUOLESTA!

      ELI SIITÄ ETTÄ SIVUKYLÄN KOULUT LAKKAUTETAAN JA VÄLIAIKAISIIN KIRJASTORAKENNELMIIN HUKATAAN RAHAA SEKÄ TEHDÄÄN UUSI KALLIS MONITOIMITALOKIRJASTO. TÄYSIN TUOTTAMATTOMIA NELIÖITÄ!

      MUTTA PAHIN KAIKESTA:
      TOIMIVAT SIVUKOULUT LAKKAUTETAAN JA KOULUMATKOIHIN KÄYTETTÄVÄ AIKA KASVAA. MUISTAKAA JATKOSSA KETKÄ NÄIN ÄÄNESTI.

      • ainoa.vaihtoehto

        Kustannuksia on pakko karsia vähenevien verotulojen vuoksi! Tälle kehitykselle me ei mahdeta muuten kuin karsimalla kuluja. Sama tilanne on kaikissa vastaavissa kunnissa Suomessa! Järki käteen ja pikkukoulut kiinni, tulen varmasti äänestämään jatkossakin järkeviä taloudelliseen vastuuseen kykeneviä ehdokkaita!


    • nytjoitkettä

      ettehän te pyhät ole vielä kuopan pohjaa nähneetkään..paitsi kaivoksen.

    • Lukijasyrjäkylältä

      Hyvä päätös valtuutetuilta sulkea muutama pikkukoulu. Kirjasto väliaikaisesti lukusalia lukuunottamatta voi sijoittaa ihan mihin vaan kun on noita tyhjiä tiloja keskustankin alueella, lukusali lehtineen avoimeksi myös sunnuntaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1556
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      91
      1468
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1041
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      194
      916
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      116
      810
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      777
    7. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      741
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      730
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      704
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      683
    Aihe