Oma rakas nainen

vähäontaas

Ainahan sitä voi haaveilla, vaikka ei sitä kaikille välttämättä ole tarkoitettu. Mutta pidetään pienenä toiveena tuolla jossain sisällä. Ja voihan sitä katsella välillä jotain romanttista leffaa ja eläytyä siihen. :)

8

939

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näinköon

      Mikset voi muuta?

    • Ihanallemiehelle

      Niin totta, ainahan sitä haaveilla voi. Mitäpä merkitsisikään se, jos joskus eivät askeleet menisikään ohi vaan toinen olisi siinä edessä ja olisi mahdollisuus kysyä, kuka tuo kiehtova, ajatukseni varastanut ihminen on. Se olisi pieni, suuri askel johonkin suuntaan - ainakin nimeksi toinen toiselle.

    • Palkka.palstailusta

      Joko ap:n piuha räpsähti poikki?

      • herännytolen

        No en nyt tiedä räpsähtikö mikään poikki. Pitää vain tajuta jossain vaiheessa sulkea kirjan kannet ja unohtaa haaveet jostain mahdottomasta.


      • herännytolen kirjoitti:

        No en nyt tiedä räpsähtikö mikään poikki. Pitää vain tajuta jossain vaiheessa sulkea kirjan kannet ja unohtaa haaveet jostain mahdottomasta.

        "Herännyt olen", taas tämä käänteinen sanajärjestys.
        Välillä esiinnyt miehenä välillä naisena.

        T: Ei-ap.


    • Elämä_elettävänä

      Alan itse hyväksymään sen tosiasian, että kenties elelen yksin tän elämäni, ilman elämänkumppania. Tai en kai ihan yksin, onhan mulla lapset ja muutama ystävä. Yksi lapsistani tarvitsee minua todella paljon, taistelu jatkuu hänen asioiden hoidon osalta edelleen ja varmaan aina.

      Haaveita on ja pitääkin olla, ne muuttaa vaan muotoaan. Koitan saattaa tämän elämäni oman itseni näköiseksi, siinä on paljon pientä kivaa tekemistä. Yksikään päivä ei ole samanlainen.

      Romanttisen rakkauteen en enää oikein usko, enkä olisi niin suurta tunnetta toivonut kokevani, mitä koin taannoin. Sain kokea elämäni romahtamisen ja oman pienuuteni tajuamisen asioiden kulun suhteen. Siitä kun pikkuhiljalleen alkaa palasia kokoamaan, niin eiköhän tästä vielä kunnon ihmiseksi tule.

      Olen aika itsekeskeinen tyyppi tahtomattani, liittyisikö se sitten omaan herkkyyteeni, jonka kanssa joudun tulemaan toimeen.

      Harva ymmärtää minua ja usein kun ilmaisen mielipiteitäni suoraan, en tahdo saada ymmärrystä tai vastakaikua. Mutta se että olen aito minä ja teeskentelemätön, on se, mistä en luovu. Ota tai jätä. :)

      • osinrikkinäinen

        Tässä kirjoituksessa on paljon sellaisia ajatuksia, joita voisin itsekin kirjoittaa. Minulla ei ole mitään pakkoa saada ketään elämääni ja se että pidän itselleni tärkeimpänä asiana saada vielä joku päivä tehdä työtä minulle rakkaassa työpaikassa kertoo siitä. Olen erilainen kuin muut ja siksi viihdyn hiljaisessa omassa maailmassani arkisen aherruksen jälkeen. Vaikeiden vuosien jättämät jäljet paranevat pikku hiljaa ja toivon etteivät ne ole jättäneet mitään pysyviä jälkiä. Luulen etteivät ihmiset koskaan ymmärtäneet sitä, kuinka vaikeita ne vuodet minulle olivat. Kuolema kulki mukana kauan.


      • pelkkäähiljaisuutta

        Enää ei saa mainostaa ketään, muuten eheytyminen ei pääse alkuun. Pois kaikki ne mitä siihen on käytetty.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      695
      2763
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      31
      1376
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1314
    4. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      50
      1245
    5. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      113
      1235
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      105
      1075
    7. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      112
      973
    8. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      105
      949
    9. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      779
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      761
    Aihe