530D 99 =>

kiinnostus herännyt 530D, te joilla kokemusta kys. mallista laittaisitteko kommentteja ..
- kulutus ?
- onko parempi kuin muut dieselit?
- heikot kohdat ?
- kannattaako tuoda ulkomailta?
41321
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kulutus: Mielestäni tehtaan ilmoittamat ovat hyvä lähtökohta, omalla ajotyylillä voi vaikuttaa paljon.

hyvä?: No onhan se hyvä. Sitä en tiedä onko parempi kuin muut kun ei ole muista kokemusta.

Heikot: alustan osat kulutustavaraa, samoin jarrulevyt/palat. painava auto. Pikkujuttuja kuitenkin, vaikuttaa tosi vähän kokonaiskustannukssin ja hoituu helposti normaalin huollon yhteydessä. Ei muuta.

ulkomailta?: Makuasia, itse en viitsisi.

Äänestä

Asiahan ei minulle kuulu, mutta miksi kulutuksella olisi merkitystä? Siis jos 530d vie vaikkapa keskimäärin 8 l/100 km (omani vie tuon), niin joku toinen auto vie vaikkapa 9 l/100 km. Erotus on rahassa noin 0,85 € ja se tekee vuodessa 40 tkm ajoilla 340 €. Sillä rahalla ei tuohon autoon saa käytännössä mitään. Auton arvo tippuu uutena ostettaessa noin 50 % muutamassa vuodessa ja käytettynäkin vuosittainen hinnanalennus on nelinumeroinen luku. Mihin sillä 340 €:lla on vaikutusta?

Niin, oma 530d vie kaupungissa 9 ja maantiellä 6,7 litraa enkä ole vielä keksinyt, mihin muuhun tätä tietoa tarvitsen kuin keskustelupalstojen kysymyksiin:)

Äänestä

Omassa kulutus 5.5 -6.5 l/100 km
Äänet pysyvät auton ulkopuolella.
Voimaa riittävästi.
Oma-autoni 530d Touring manuaali,iskarit,jarrut,alustan kumi-osia vaihdettu.
Autolla ajettu n.200 tkm.
Auton huollatus kohtuu hintaista.
Jos ostat ensimmäistä Bemaria,osta suomesta.

Äänestä

- Kulutus liikkuu kaupunkiajossa talvella himpun alle 8 l ja kesällä matka-ajossa selvästi alle 7 l/100 km.
- Dieselin paremmuudesta en osaa sanoa. Edellinen oli Peugeot ja hyvin sekin nakutti. Tehoja tässä tosin löytyy ja kutoskoneen käynti on siisti.
- Heikoista kohdista en tiedä, kaikkia kun joutuu huoltaan ja korjaamaankin. Turboa väitetty heikoksi, tiedä häntä.
- Itse toin ja samaan rahaan sain paljon vähemmän ajetun ja mielettömällä varustelulla. Tosin vinkkinä, kannattaa olla tarkkana...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


bemustiko ? kirjoitti:

kiinnostus herännyt 530D, te joilla kokemusta kys. mallista laittaisitteko kommentteja ..
- kulutus ?
- onko parempi kuin muut dieselit?
- heikot kohdat ?
- kannattaako tuoda ulkomailta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu