Katselin tuossa rouvan kahvakuulia ja tuli mieleen että mitäs jos tuollaisen molskauttaisi veneen perästä kakkos "ankkuriksi". Keulassa tietysti oikea ankkuri mutta jos tuollaisen 10kg tai 16kg kahvakuulan läjäyttäisi perästä niin estäisikö pyörimisen ? Kalastus hommissa ainakin toimisi paremmin kuin mikään laahus, se on varma.
Oma vene 3t ja rapiat.
Kahvakuula kakkosankkuriksi..
9
1187
Vastaukset
- Klekos
Ei toimi, tai toimii jos on 20 metriä kettinkiä mukana. Itellä on 10kg sateenvarjoankkuri perässä rauhoittamassa pyörimisen mutta sekää ei oikein tahdo auttaa jos on hiekkainen pohj ja kovat virtaukset. Tommonen kahvakuula pyörii vaan pohjassa luulisin.
Ei ankkuriksi mutta kettingin ja köyden liitoskohtaan jollain pikasalvalla sipaistuna parantaa ankkurin pitoa pitämällä kettingin pohjan suuntaisena. Saattaapi myös tasoittaa reuhtomista pahassa kelissä.
- Anonyymi
Kahvakuulista on moneksi, varmasti hyvä ankkuriksi. Mielestäni kahvakuulat on erittäin yliarvostettuja . Itselläni on kahvakuulia kisamalleja 5kpl, ajattelin että kirpputorille vien ne , en päässy sinuiksi niiden kanssa . Minulle sopivampia välineitä on levytanko mm. Lihakset joita käytetään raskaahkossa työssä tulee huolletuksi paremmin levytangolla . Sanoisin että markkinamiehet osaa hyvin työnsä .
- Anonyymi
Hyvä ja helppo kahviankkuri siis pienin niistä kolmesta jotka mulla on veneessä. 1ooooooo...
- Anonyymi
Pelkkänä ankkurina en usko siitä olevan apua, mutta vaelteluun saattaa olla apua. Sepeteus tuossa kertoi, että ankkuriketjun painona lisäämään pitoa se toimii varmasti.
Minulla oli 25Kg teollisuusventtiili lisäpainona pitämässä ankkuriköyttä pohjassa.
Paikka oli melko tuulinen ja ankkurina oli 40Kg teräsrengas. Vene painoi 3,4 t
Pohja on kovaa savea, jonka päällä hieman mutaa.
Pelkästään tuo venttiili hirtti sinne pohjaan niin kovasti kiinni, ettei sitä saanut käsivoimilla irti.
Masaesbosta - Anonyymi
Oletko niin kyllästynyt rouvaasi että haluat pudottaa sen kakkosankkuriksi?
- Anonyymi
Luonnonsatamaan ankkuroitaessa kahvakuula on mainio lisä kun ranta on hankala. Jotta pääsisi mukavasti kulkemaan pitäisi veneen keulan olla lähellä rantaa mutta matalassa rannassa vene lyö aallokossa kiviin. Tilanteen pelastaa ankkuriliinan ja lyijyköyden väliin lisätty kahvakuula. Kahvakuulan ollessa pohjassa vene on turvallisella etäisyydellä rannasta, mutta veneen saa vetämällä hiukan lähemmäs rantaa kun kahvakuula nousee pohjasta. Eli kahvakuula lisää joustoa ankkurointiin ja parantaa ankkurin pitoa.
- Anonyymi
Jos ei ole kahvakuulaa, niin anoppi käy myös hyvin. Kannattaa vaan olla suihku uimatasolla kun ottaa takaisin kyytiin.
- Anonyymi
Niinpä, säästäähän siinä 10 euroa ja jos heittää eukon ankkuriksi, vielä enemmän.
Tosin 25 euron ankkuri pitää varmasti paremmin kuin 15 euron kahvakuula. Eukko ei pidä lainkaan viikon päästä, jos vesi on lämmintä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591154Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11830Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75785- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83603Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45532Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33517Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36514Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40487