Windows 7:n laitehallinnasta ei selviä mikä hiiri/kosketusalusta laitteessa on.
Laitetunnus vai mikä lieneekään on laitehallinnasta katsottuna ACPI\PNP0F13.
Tuosta ei netistä selviä muuta kuin että se on joko Alps, Elan tai Synaptics.
Kannettavan tuksivulla on ajurit noille kaikille kolmelle.
Kokeilin Alpsin ajuria, nyt on Elanin ajuri, mutta voisiko laite olla sittenkin Synaptics?
Laitetunnus vai mikä lieneekään on laitehallinnasta katsottuna ACPI\PNP0F13.
Tuosta ei netistä selviä muuta kuin että se on joko Alps, Elan tai Synaptics.
Kannettavan tuksivulla on ajurit noille kaikille kolmelle.
Kokeilin Alpsin ajuria, nyt on Elanin ajuri, mutta voisiko laite olla sittenkin Synaptics?
Vastaukset 22
Vanhimmat
Windows 10 asennukseen. Se osaa etsiä oikeat ajurit automaattisesti..
Tuokaan ei pidä paikkaansa kaikille laitteille.
Pitää aika hyvinkin paikkaansa. Kivikautisilla laitteilla tulee toki ongelmia.
Sinä vaan luulet tietäväsi kaikki maailman asiat mutta kyllä se siitä asettuu.
Mielestäsi kivikausi alkoi silloin kun Microsoft lupasi ilmaisen W 10 käyttöjärjestelmän valmistajille alle 10":n laitteissiin ( asettamatta mitään ehtoja?)
En minä niistä kaikista tiedä mutta tuo 7" tabletti mikä minulla on kuuluu siihen sarjaan.
Linux Mint ei myöskään tarvi etsiskellä mitään :)
Olenpa kokeillut tuota aloituksen konetta Mintilläkin, ja nimenomaan sen tasohiiressä on jotain erikoista. Epäilen kyllä ettei ole Synapticsin. Mutta Mintissäkään ei saa selville minkä valmistajan se on.
Eipä koskaan aiemmin ole huomannut että hiirilevy ei toimisi W7 tai missään
Voihan se jollain lailla toimiakin vaikka Win 7 perusasennuksen mukana tulevilla MS:n ajureilla tms. mutta on ne oikeat ajurit hyvä asentaa, jotta tasohiiri toimisi niin kuin on tarkoitettu, ja että asetuksia pääsee säätämään tarvittaessa.
Monikin kun kuvittelee että koneen tasohiiri on rikki ja käyttää ulkoista vaikka syy voi olla siinä ettei ajuria ole asennettu.
Acer tarjoaa ladattavaksi ohjelmaa, joka auttaa asentamaan oikeat laiteohjaimet, mahdollisesti myös muilla laitevalmistajilla on tarjolla jotain vastaavaa:
https://www.acer.com/ac/fi/FI/content/support-product/63?b=1
Kone on emachines, eli samaa konsernia nykyjään Acerin kanssa, mutta ei siis tarkkaan ottaen Acer.
No sillekkin näytti olevan apu-ohjelma joka tunnistaa koneen sarjanumeron, jolla taas voi hakea ajureita laitevalmistajan sivulta:
http://global-download.acer.com/SupportFiles/Files/SNID/APP/SerialNumberDetectionTool.exe
Luulisi tuon numerosarjan yksilöivän tietokoneen jo niin tarkasti ettei erehtymisen mahdollisuutta jää.
Onkohan tämän eMachines ja Acer kytkökset noissa ohjelmissa ja ohjaimissa, kun tuon eMachines ohjelmat löytyy muistakin Acer malleista.
Minä muistelen että noissa ei ollut tuota nykyistä järjestelmän tehdasasetuksiin palautusta (Recovery) piilo-osioituna, vaan se piti itse muistaa varata 2 DVD -levyä joille sen teki ensimäistä kertaa koneen kantta aukastessa.
Koneeseen on vaihdettu tyhjä kiintolevy, alkuperäisestä ei mitään tietoa, kone käytettynä ostettu, joten ei mitään palautusosioita tai palautuslevyjäkään käytettävissä.
Hain ne ajurit emachinen tuesta koneen sarjanumerolla netin kautta, en siis millään erityisellä koneeseen asennettavalla ajurinhaku- tai ajurinlatausohjelmalla. Ja tuessa kolme erilaista ajuria tasohiirelle oli tarjolla.
Nyt kokeilin niin ainakaan koneen SNID:llä ei Acerin tuesta tuolle emcahines koneelle löydy yhtään mitään. Ts. Acerilla ja emachinesillä on erillinen tuki.
Emachinesin tuesta SNIDillä koneelle löytyy Acer updater ohjelma, olisikohan jotain ajureihin liittyvää.
Latasin ja asensin emachinesin tuesta acer updater ohjelman, mutta eipä se muuta tehnyt kuin päivitti itsensä.
Sen jälkeen kun käskee sitä tarkistamaan päivityksiä, löytää niitä nolla kpl.
Onko tuo nyt sitten tulkittava niin että koneen ajureissa ei ainakaan isoja puutteita mahda olla.
En ole vakuuttunut siitä että se kertoko puutteista mitään, mutta sen se saattaa kertoa että tuotetuen kehitys on pysähtynyt ja tuotteen valmistus todennäköisesti myös lopetettu mikäli viimmeisin ohjain- tai ohjelma- päivitys on jo yli 4 vuotta vanha.
Olen pistänyt merkille että kun jonkin tuotteen valmistus lopetetaan, ne yhtä äkkiä ilmestyvät lähimarketin hyllyihin kilpailukykyisin hinnoin. Tämä saattaa tarkoittaa että jossakin päin mailmaa on sataman terminaalissa kontteja täynnä tavaraa, joka on äkkiä saatava muutetuksi rahaksi, tai niistä uhkaa tulla SER -jätettä hyvin nopeasti.
Nyt meni mutuiluksi, se vaan joskus käy näin . . . .
Aloituksen kone on likemmäs 10 v. vanha.
Windows kovin hiirivastainen.
Melkoista säätöä tuon windowsin kanssa. Laita Ubuntu.
Ei siinä nyt mitään säätöä juurikaan tarvita.
Kone toimii aivan tyydyttävästi Windows 7:llä ja Live tikulta Mintillä ainakin.