Vakava tapaturma Rauman sellutehtaalla

ggggggggggggggg

Hiljattain tapahtui vakava tapaturma, jossa sähkömies sai päälleensä 110 asteista lipeää. Hänet vietiin Helsinkiin. Loukkaantuiko vakavasti?

6

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jäikölinjatyhjentämättä

      Miten sähkömies oli käsissä prosessiin?? Kuuluisi hoitaa vain sähkötyöt.

    • työnantajanvika

      Pahottelut kuitenkin miehelle,vaikka olisi ollut huolimaton. Aina työnantajan pitää arvioida turvallisuus, aina

    • orasupmselluvaarallisia

      Työnantajan vika. Miehelle kuuluisi maksaa muhkeat korvaukset Amerikan malliin, vaikka ei niillä kata kaikkea 50 miljoonaa euroa tuollaisesta olisi sopiva summa, niin työnantajatkin miettisivät paremmin turvallisuusasioita. Suomessa, kun ei vielä nykyään saa korvausta tuollaisista kuin joku 10000e. Ihmishenki tai terveys ei merkkaa maassamme mitään. USA:ssa merkkaa!

      • Hmm..nyt menee aiheesta varsinaisesti ohi mutta jos vertaa Suomen ja USAn ihmisarvoja noin ajatellen niin tuota...esim terveydenhuolto..sosiaaliturva.. Monissa asioissa Suomi maailman huippua ko asioissa!! Mitä tulee työtapaturmiin niin suomessa tutkitaan asiat varmasti vähintään yhtä hyvin kuin USAssa..ja työturvallisuusasiat ovat monesti jopa naurettavan tarkkoja. Meillä sattuu vakavia työtapaturmia aivan käsittämättömän vähän..todella usein syynä ns "käyttäjävika"!! Usein esimiehet ja se "firma" saa sanktioita aivan turhaan.


    • porvaritkunniaan

      Korvaukset ovat pian ameriikan mallia, kun porvarit pääsevät kunnolla vauhtiin.

    • Jos Helsinkiin vietiin niin palovammoihin erikoistuneeseen hoitopaikkaan tulisi mieleen että kuljetettiin ja oletettavasti voidaan silloin puhua vakavasta loukkaantumisesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2561
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      88
      1496
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1485
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      16
      930
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      112
      841
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      838
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe