Asiakasturva Oy:n tarjous OPOY:n osakkeesta (1,50) on kovasti alakanttiin. Tarjouskirjeestä saa sen vaikutelman, että ostaja olisi kovinkin avokätinen. Kuitenkaan tarjouksessa ei ole mitään "ekstraa".
OPOY menisi halvalla
Enpä myy
3544
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
todella paska tarjous, ovat vissiin lähettäneet kaikille osakkeenomistajille.
toivottavasti kukaan ei myy tuohon naurettavaan hintaan.
Tuli sellainen ostotarjouskirje meillekkin, ihan kaksin kappalein. Roskiin ruttasin.
Ei noilla hinnoilla kauppoja tehdä, turha kuvitella.
80- luvun loppuvuosina hankin puhelin osakkeeni ja maksoin siitä muistaakseni 2300 mk ja ihan tyhmää olisi luopua siitä miltei samalla hinnalla.
On muistettava, kun Oulun puhelin muutettiin osakeyhtiöksi, jopparit maksoivat tuolloin samoista osakkeista päältä 1000 euroa.
Noitten osakkeen ostejien yllättävä aktiivisuus saattaa kuvastaa, että osakkeen hintaan on tulossa tuntuva korotus.
Toinen syy voi olle se, että osakkeisiin on kertynyt osinkoja, jopa 100 euroa, joita höperyyteen vaipunut myyjä ei älyä hinnoittaa, vaan luopuu osakkeestaan kauppiaan tarjoamaan hintaan.
Että jäämmepä otteleen hinnan nousua, ei tää ainakaan huonommaksi muutu.
Niinhän tuo tarjous tupsahti minunkin luukusta ja nauruun repesin luettuani sen.Itse maksoin 3400mk -98 ja muistaakseni 250 kpl B osakkeen nimellisarvo oli ainakin 2003 700e.Ei synny kauppoja ei!