Vihreiden Anne Liinamaa vaatii että Porissa olisi muidenkin puolueiden kannatettava kritisoimatta enemmistöpäätöksiä joita demarit, Vasemmistoliitto, Vihreät, kristilliset sekä Siniset yhdessä tekevät, se kuulemma kuuluu demokratiaan. Liinamaan mielestä se on rakkikoiran asemaan jäämistä jos kannattaa muita vaihtoehtoja kuin edellämainittujen päättämiä. Tälläiset aivopierut vahvistavat ennestään käsitystäni Vihreistä.
Porilaista demokratiaa parhaimmillaan
VanhanrannanÄäni
28434
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Estrogeeni on kova sana?
Samaa Satakunnan Kansassa ollutta kirjoitusta ihmettelin. Veroprosenttia taas nostetaan. Jos yhtään ihmettelet, että eikö ennemmin kannattaisi vähentää menoja, olet rakkikoira.
Oletteko koskaan kuulleet sellaisesta yllättävästä asiasta että demokratiassa päättää enemmistö?
Puhe oli nyt siitä että silti saa olla edelleen eri mieltä, mutta nyt yritettiin jo määrätä mitä ihminen saa ajatella.
Edelliselle. Olet väärässä. Demokratiassa ei päätä enemmistö.
Demokratiassa pieni ydinjoukko valtaapitäviä päättää, mutta luovat illuusion demokraattisesta tasavallasta. Se tapahtuu valehtelemalla, vaalivilpeillä, median valheuurisoinneilla.
Miten voi kansa olla niin naivia ja tyhmää, että uskoo rehellisiin vaaleihinkin. Koko ääntenlaskenta on pelkkää sumutusta. Miten helppoa on shown jälkeen laittaa tulosruudulle ääntenlaskennan tulos mikä tahansa. Se on vain näppäys tietokoneella, ja Väyrynen on presidentti. Vaikka ei yhtään ääntä olisi saanut. Siinä syy miksi hallitus on aina saman järjestön hallinnassa.
Vilpillä.
Kansa ei päätä missään maassa yhtään mistään. Kansaa huijataan.
Tanttinen ja Satomaa tietävät miten toimii demokratia sosiaalidemokraattien hillotolpalla. Ensin Waalmannille ja Kiurulle läskiä ja kermavaahtoa. Jos jää niin Mollamaijalle ja talouselämälle loput. Muille ei puheenvuoroja.
Toisinajattelu on kielletty!
Satakunnan Kansan kokoomus-kanta tuli loistavasti esiin tämän päivän Porin demarihegemonian arvosteluista.
SK:n lempilapsi, kiinteistösijoittaja, piilokokoomuslainen, miljonääridemari Tanttinen eli pensselisetä sai osakseen myös positiivista populismia.
Anne Liinamaan kolumnissa oli myös hauskaa huumoria, kun hän sanoo: "Demokratiaan kuuluu, että enemmistön päätös voittaa. Se ei tarkoita sitä, etteikö kaikkien mielipiteitä kuunneltaisi ja niistä neuvoteltaisi."
Hah...hah...haaaa...
Entä arkipäivän toiminta! Vihreät samoin kuin demarit, kokoomus ym. ilmoittavat julkisesti jo ennen vaaleja, että perussuomalaisten kanssa ei tehdä yhteistyötä eikä neuvotella. Tässähän on ristiriitaa.
Tulee mieleen persujen puheenjohtajavaali, jossa enemmistön äänillä demokratian periaatteiden mukaan laillisesti vaihtui puheenjohtaja. Presidentti Niinistö, pääministeri, muut asiaankuulumattomat puolueet ja hävinnyt osapuoli kampanjoivat tapahtunutta "vallan kaappaukseksi", "iljettäväksi", "demokratian vastaiseksi", "masinoiduksi".
Miksi järjestetään yleensä vaaleja, jos vaalit ovat vain näytelmää. Tämähän on demokratian irvikuvaa!
Sama toistuu muuallakin. Jos kansa äänestää tiettyä valtaapitävien hegemonian ja korruptiojärjestelmän homogeenista ryhmärypäsklusteria vastaan, sitä kansanosaa ei kuulla, ei neuvotella vaan se ihmisjoukko ERISTETÄÄN.
Leimataan hulluksi ja määrätään jopa suljettuun laitokseen tai keksitään rikossyyte, jolla demokraattisen kansanliikkeen johtaja saadaan linnaan.
Mitä ihmeen neuvoteltavaa olisi rasistisen, merkityksensä menettäneen marginaalipuolueen kanssa? Mitä ihmeen lisäarvoa se Porille toisi? Vastaus molempiin on, ei yhtään mitään.
Juuri tuota ylimielisyyttä ja demokratian halveksuntaa tarkoitinkin.
Perussuomalaiset eivät ole tukemassa sokeasti korruptioklusteria.
Sulle, mulle, sulle ,mulle, mulle,...
Liinamaakin niin kauniisti julistaa ideologiaansa, jolla ei käytännön jyräyshillotolppapolitiikassa ole mitään sijaa:
"Demokratiaan kuuluu, että enemmistön päätös voittaa. Se ei tarkoita sitä, etteikö kaikkien mielipiteitä kuunneltaisi ja niistä neuvoteltaisi."
Ja paskat.
Ja läpsy-Toukon kannattajako täällä taas öyhöttää.
Nimimerkki Lyhyt_kysymys, oletko sinä koskaan puolestasi kuullut sellaisesta yllättävästä asiasta että demokratiaan kuuluu oman mielipiteen oikeus oli päätös mikä tahansa?
Sen olisit itsekin huomannut, jos ensin olisit lukenut sen kysymyksen johon vastasit.
Mikä onkaan se mystinen "Porin etu"?
Tai "Suomen etu"?
Miksi jotkut vastustaa näin jaloa asiaa? Vain rasistit, fasistit ja natsit voivat vastustaa "Porin etua".
Demari Wahlman tietää yksin mikä on Porin etu. Muita ei tarvita.
Sipilä, Orpo ja Rinne tietävät mikä on Suomen etu. Televisiokameroiden edessä muka ollaan kiistelevinään, mutta pojat osaavat mediapelleilyn, lentokone-elvistelyineen ja lakkouhkailuineen. Yhtä korruptiomafiaperhettä.
Muita ei tarvita. Muiden kanssa ei keskustella.
Helppoa.
Jossainpäin tätä vähemmistöjä aliarvostavaa politiikkaa sanotaan diktatuuriksikin.
Arvokeskustelijat korostavat tasa-arvoa. Kuuluukohan siihen tuo "marginaaliryhmien" eristäminen ja vihapuhuminen, jota asialliset perussuomalaiset saavat osakseen.
---
Muuten olisiko ay-liike lakkoilemassa alle 10-hengen yritysten irtisanomislaista, jos ei olisi vaalit lähellä. Ay-liikettä ei kiinnosta pienten yritysten ihmisten ongelmat. Koskaan ole kiinnostanut. Nyt muka ollaan kovana, että saataisiin juksattua ääniä ja kannatusta demareille.
Irtisanominen on tähänkin asti toiminut pienissä yrityksissä mallikkaasti. Työntekijät ovat olleet tähänkin asti täysin lainsuojattomia. On saanut kohdella ihan miten vaan eikä pyynnöistä huolimatta liitto ole antanut apua.
Suuret teollisuusliitot ja kuljetusliitot ovat epäsolidaarisia. Ne ovat aina jyränneet neuvotteluissa pienipalkkaisten liitot, joilla ei ole painovoimaa.
Palkankorotukset ovat aina olleet epäsolidaarisesti isopalkkaisten ammattiliittojen vaatimuksesta PROSENTTIPERUSTEISIA. Sehän tarkottaa sitä, että mitä isompi palkka niin sitä isompi euromääräinen palkankorotus.
Rinteen ja SAK:n on turhaa puhua solidaarisuudesta ja tasa-arvosta.
Mutta nyt on ay-liike liikuttavan näyttävästi pienten yritysten pienten ihmisten puolesta mielenilmaisuissa. Teatteria!
Nyt tyhmempi ihminen ei huomaakaan, kuinka häntä juksutetaan äänestämään demarien ja kokoomuksen tulevan hallituksen puolesta. Rinteen ja demareiden puolesta ay-liitot lakkoilevat.
Uutisissa kerrottiin Esa Wahlmannin väittävän, että demarien veronkorotuspäätöksestä on kerrottu kaikille demarivaltuutetuille.
Pensselisetä demarivaltuutettu Markku Tanttinen väittää SK:ssa, ettei hänelle ole kerrottu ainakaan.
Toinen valehtelee.
Valemedia YLE ja Esa Wahlman ovat demarien asialla. Veroja korotettava, että demarit saavat uuden museon ja rahaa törsättäväksi, avustuksia jaettavaksi ja muuta hubaa. Ei töiden tehostamista. Hullua menoa lisää. Lisää demariperheiden lapsia kaupungille päälliköiksi ja apulaistyönjohtanapulaisjohtajiksi.
Valemedia kokoomuksen äänenkannattaja Satakunnan Kansa ja valedemari piilokokoomuspuolueesta, kiinteistömiljonääri Markku Tanttinen ovat kokoomuksen asialla.
Ei veronkorotuksia rikkaille. Rahaa rikkaille lisääääää. Avustuksia yrityksille. Köyhiltä rahat pois.
Kaksi valemediaa ja kaksi valehtelijaa.
Demarit valehtelevat aina
Demokratiaa, onhan demokratiaa! Nyt uskon täysin Markku Tanttista. Hän on ollut jo pidemmän aikaa sosiaalidemokraattien demokratiassa eristetty omien mielipiteidensä takia.
Sosiaalidemokratia muistuttaa yhä enemmän neuvostoliittolaista huippuunsa viritettyä "demokratiaa" elikkä siis aikuistenoikeasti demokratian vastakohtaa, tyranniaa.
Samaa ihanuutta demareiden kanssa ovat tähän maahan kautta aikain ajaneet myös punaiset kommunistit ja vihreät kommunistit.
Voi, kuinka Neuvostoliittokin oli heidän ihannemaa.
Jokohan kansa näkee kuinka "V niinkuin ketutus" taas toimii mallikkaasti.
Miehet synnyttää ja lehmät lentää.
http://www.permanto.fi/fi/web/alfatv/player/vod?assetId=34971396
Alle kymmenen työntekijöiden firmoille työsuhdeturvan heikennys on suoranainen lottovoitto, lähes kaikki työpaikkaa etsivät haluavat päästä heikomman työsuhdeturvan piiriin eli he valitsevat ennen alle kymmenen työntekijän firman mieluummin kuin isomman jossa pätee normaali irtisamissuoja. Monet sanovat että on jännittävää kun ei tiedä aamulla että iltapäivällä on jo saanut yllätyspotkut ilman irtisanomisaikaa. Demarit vain eivät näytä tajuavan tätä.
Ei ketään irtisanota heipommin kuin ennenkään, jos hoitaa työnsä.
Pienyrittälällä ei ole varaa maksella palkkaa työssä oleskeleville.
Uuden lain jälkeen pienyrittäjä uskaltaa palkata työntekijöitä paremmin, kun tietää että voi päästä eroon lusmuilemaan tulleen "työntekijän".
Pienissä yrityksissä ei makseta päivärahoja, ylityökorvauksia, ei korvausta päivystyksistä, palkka tietenkin alle työehtosopimusten, aina pitää olla käytettävissä, ei työvaatteita, ei ihmisarvoa, vittuilua, alistamista.
Näistä on pienet yritykset tehty.
Työntekijöiden elämät siis ovat yhä enemmän joidenkin vajaamielisten apinoiden käsissä.
Pienissä yrityksissä on kassakone aina rikki. Maksut peritään pihalla. Se on Porin etu.
Johtaja ajaa Mersulla ja lapsilla on kaksi mopoautoa.
Palkkapäivänä työntekijä saa kuulla kuinka raskas taakka työntekijä onkaan.
Se estää yrittäjän rikastumisen.
Kateellinen. Mersut on nykyään halpoja kun ne ei ole enää hyviä autoja.
Mopoautoja saa osamaksulla.
Kyllä pomos on perse auki mutra eihän sitä voi ulospäin näyttää.
Kuka tekisi bisnestä yrityksen kanssa jonka päällikkö ajaa vanhalla nissanilla, kulkee likaisissa vaatteissa ja lapset kävelee kouluun.
Kulissit pitää olla vaikka osamaksulla. Siksi niin moni pk-yritys kaatuukin heti alkuvuosina. Huumaannutaan kulisseiata ja aletaan itsekin uskomaan illuusioon. Tuhlataan vaikka kaikki on velkarahaa.
Ay on sitä varten, että se työehtoasiat ellei työnantaja noudata lakia, kuten myös aiheettomissa irtisanomisasioissa.
Siniset ei ole puolue vaan loikkarisakki, eli saastaa.
On se puolue,niinkauan kuin on puoluerekisterissä.
Olisi kyllä ihme jos vielä nousisi eduskuntapuolueeksi.