muistatteko sen valelääkärin

saappi

missä mahtaa nyt mennä

7

347

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä en ainakaan muista.
      Fiksu kun olen.

      H.

    • mimmimum-..mi

      Vuoden verran kai istunut tuomiotaan ....linnassa

    • Puolet-eduksi

      Lusimassa.
      5 vuoden kakkua.
      Josta puolet omaan piikkiin ja toisen puolen lusii valtio.
      Ehkä on vapautunut?

      "6.3.2018
      - VALELÄÄKÄRI-CASE Kari Uotin mukaan korkeimmalta oikeudelta kesti yllättävän kauan päättää, antaako se Esa Laiholle valitusluvan vai ei.
      Korkein oikeus (KKO) ilmoitti tiistaina, että se ei ota käsiteltäväkseen valelääkäri Esa Laihon valituslupahakemusta.

      Hovioikeuden tuomio jää näin ollen Laihon osalta voimaan, mikä tarkoittaa viiden vuoden vankeustuomiota ja noin miljoonan euron korvausvastuuta.

      Hovioikeus antoi Laihon asiassa tuomionsa maaliskuun 30. päivänä vuonna 2017 ja Laiho määrättiin tuolloin heti vangittavaksi.

      Oikeustieteen tohtori Kari Uoti kertoi tiistaina IS:lle, ettei hän ole vielä keskustellut päämiehensä kanssa KKO:n tuoreesta ratkaisusta.

      Uotin mukaan Laihon vankeustuomio pantiin viime keväänä täytäntöön heti hovioikeuden päätöksen tultua. Laiho on siten ehtinyt istua vankeudessa jo hieman reilut 11 kuukautta. Ensikertalaisena hän istunee tuomiostaan puolet eli 2,5 vuotta, jonka jälkeen hän pääsee ehdonalaiseen vapauteen.

      Uotin mukaan hän ei voi kertoa tarkemmin, missä Laiho suorittaa rangaistustaan tai mitä tälle vankeudessa kuuluu. Vankeusrangaistusten täytäntöönpanoseikat ovat viranomaisten puolelta myös salassa pidettävää tietoa.

      – Samassa rivissä hän on muiden kanssa, Uoti muotoili.

      Uotin mukaan olisi ollut hyvä, jos korkein oikeus olisi ottanut Laihon valituksen käsittelyyn. Uotin mielestä erityisesti Laihon maksettavaksi määrättyjen korvausten määrittely olisi ollut asia, josta olisi kannattanut saada aikaan ennakkopäätös.

      – Hovioikeuden päätös oli korvausten osalta sisäisesti ristiriitainen. Siinä ensin todettiin, että vahinkoa syntyi hirveästi näille tahoille, jotka palkkasivat Laihon. Kuitenkin yksi jäsen oli sitä mieltä, että korvauksia olisi pitänyt kohtuullistaa, koska suurta vahinkoa ei sitten kuitenkaan syntynyt, Uoti kuvaili.""

      VAPAUTUU 30.9.2019

    • Kumman? Laihon vai tämän Pirkanmaalla vaikuttaneen? Jälkimmäisen muistan tosi hyvin.

    • hempppavvn

      eiks Uoti ollut rikollinen itse?

      • Kun-vähän-muistelee

        Veljekset Uoti olivat talouselämän Tiku ja Taku.
        Bulvaaneja. Hoitivat toimeksiantoja valkokaulusrikollisille (pankkien johtajat jne) joiden ei tarvinnut lähteä lusimaan.
        Veljekset vetivät kyllä välistä 200 - 300 miljoonaa markkaa, sokaistuivat ja lain musta käsi laskeutui heidän hennoille harteilleen.
        Edelleen kummaa, että vain Uotit saivat vankeustuomiot, laina ja sijoitus rahojen liiallisesta käyttämisestä.
        Tjaa. Mutta toinen veljeksistä taidettiin vapauttaa vastuista? Hän "ei ymmärtänyt" eikä tiennyt asioiden lainvastaisista peräisyyksistä?


    • kysynn

      naapurikunnassa toimi ainakn Sirpa Laamanen niminen -aivoasiantuntija - koulutukseltaan taisi olla osastoavustaja. Oliko oikku pikku Rrikan äitipuolli - kidutti ja rääkkäsi lapsen kuoliaaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      323
      3365
    2. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      19
      2278
    3. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1880
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1605
    5. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      417
      1522
    6. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      36
      1404
    7. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      244
      1332
    8. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1264
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      63
      1076
    10. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      20
      1010
    Aihe