Alla olevan keskustelun piiskaamana mieleeni tuli, että miten te, entiset juopot olette päässeet yli morkkiksistanne? Seuraavatko ne läpi elämän ja oppiiko niiden kanssa elämään? Jonkin aikaa selvinpäin maailmaa seuranneena, mieleeni saattaa heikkoina hetkinä tulla häpeälliset teot ja mokat jotka toivon ihmisten jo unohtaneen. Mutta unohtavatko he? Pitääkös sitä vaan antaa itselle anteeksi, On siinäkin tekemistä, huh!
morning after
013
4328
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pitää antaa myös anteeksi muuten ei pysty elämään tasapainoista elämää ja mitä menneisyyteen tulee niin kyllä ne vuosien saatossa pikkuhiljaa unohtuvat ja jos ystävät eivät unohda niin se on heidän ongelmansa..se on pääasia että yrittää tänään elää niin ettei tarvitse huomenna katua.
Aktiivisenakin juoppona menneet riivaa silloin tällöin (selvinpäin). Jotkut asiat laimenee jotkut vain pahenee ymmärryksen kasvaessa iän myötä.
Sääli,myötätunto ja viha ympäristöä kohtaan vaihtelee tilanteen mukaan unettomina öinä.
>>Seuraavatko ne läpi elämän ja oppiiko niiden kanssa elämään? >>
- seuraavat läpi elämän.
- aina välillä joku vanha moka tulee mieleen ja alkaa v****taan.
ne hiljalleen. Vuosienkin jälkeen tosin mieleen pulpahtaa muistoja jotka punastuttavat vaikka yksin olisi. Mutta ei auta: tehtyä ei saa tekemättömäksi ja ainakaan uusia mokia ei tule. Minä tuollaisessa tilanteessa pyrin ajattelemaan asian vielä kerran ja sitten aktiivisesti unohtamaan sen. Se auttaa.