Miehelläni masennusta mitä hittoa teen?

Olen seurustellut mieheni kanssa 6 vuotta . Avoliitossa siitä lähes 5 vuotta. Minä olin 17 ja mieheni 18, kun aloimme seurustella. Noh mieheni lapsuus/ teiniaika kului pikkuveljeään hoitaessa ja kun muut nuoret rälläsivät mopoilla ulkona hän hoiti pikkuveljeään ( pikkuveli Aspergerin oireyhtymästä kärsivä). Lisäksi hänellä oli paljon vastuuta muutenkin aivan liian paljon tuon ikäiselle. Melkein joka päivä sai hoitaa pikkuveljeään ja tehdä ruoat siivota pestä pyykkiä jne. Meillä kummallakin on tapahtunut ja sattunut lapsuudessa. Minusta ei sen enempää. Joka tapauksessa aiheeseen. Mieheni sairastui jossakin vaiheessa masennukseen. Taustalla on jatkuva rahahuoli, perhesuhteet niin paljon ettei sitä jaksa tässä selittää tai viitsi. Masennusta on jatkunut jo ainakin se 4 vuotta siitä ajasta, kun olemme olleet yhdessä. Hän on käynyt juttelemassa ammattilaisella, mutta aina lopettaa jossakin vaiheessa käynnit. Ne eivät auta kuulemma ja hän ei pysty avautua jutuistaan. On todella sulkeutunut ja patoo asiat sisälleen. Olen tapellut tässä hänen kanssaan monta kertaa, että hänen pitäisi käydä säännöllisesti juttelemassa jollekin. Ja kun tarpeeksi kauan jaksaa yrittää löytyy jossakin vaiheessa varmasti joku ammattilainen kuka osaa työnsä ja ymmärtää. Ei niin ei hän on erittäin itsepäinen. Mulla alkaa menemään jaksaminen ja hermot. Saan joka päivä kuunnella mieheni kiukutteluja pienistä asioista jne. En kohta enää itse jaksa. Tästä olen hänelle monta kertaa sanonut. Mikään ei muutu. Jos hän ei hae itselleen apua en jaksa tässä enää itsekään olla tukena. Mitä teen? Miten saan miehen ymmärtämään, että hän tarvitsee apua ja minäkään en ikuisesti jaksa tätä katsella. Olen jaksanut tätä katsella jo 4 vuotta. Musta tuntuu, että pitää jo itsestään selvänä asiana, että pysyn rinnalla kaiken kiukuttelujen ja tän p.... n mukana. Sori jos ei oo kirjoitettu äidinkielellisesti oikein. Ps. Hän on itsetuhoinen, muttei kuitenkaan voisi satuttaa itseään.

1

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tilanteestanne tänne! Kerroit, että miestäsi on vaikea saada hakeutumaan ammattavun piiriin. Oma jaksamisesikin on koetuksella ja sinä kuten miehesikin voisitte saada helpotusta oloonne ulkopuolisen keskusteluavun kautta. Usein ulkopuolinen tuki auttaa jäsentämään ajatuksia, ja se voi olla myös tärkeä voimavara.

      On olemassa monenlaisia auttavia tahoja, joihin voi olla yhteydessä matalalla kynnyksellä ja osaan ihan kotoa käsin. Tässä muutamia vaihtoehtoja:

      - Verkkokriisikeskus Tukinet, https://www.tukinet.net/. Tukinetistä saa halutessaan itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      - Jos haluat/haluatte keskustella mieluummin soittamalla, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää numerossa 010 195 202 arkisin klo 09.00-07.00 sekä viikonloppuisin ja arkipyhinä klo 15.00-07.00.

      - Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Yhteystiedot löytyvät täältä: http://www.mielenterveysseura.fi/fi/tukea-ja-apua/kasvokkain/kriisikeskusverkosto

      Voimia!

      Lämpimin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      207
      4586
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      186
      2571
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1512
    4. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      96
      1210
    5. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      125
      1119
    6. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      104
      1116
    7. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      71
      1071
    8. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1042
    9. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      131
      1017
    10. Bim bom ovikello soi!!

      Mitä tekisit jos kaivattusi ilmestyisi ovesi taakse?
      Ikävä
      108
      982
    Aihe