Ketä muita masentaa joulun tulo? Ärsyttää kuunnella kaupassa niitä pirun joululauluja ja katella kailenlaisii joulukoristeita ja mainoksii, joita on joka paikassa.
Masentava joulu
20
729
Vastaukset
- kivijalkakaupoissaeisoi
Onko pakko mennä kauppoihin niitä kuuntelemaan ja katselemaan?
- Houhouhou
Pakkohan ihmisten on kaupassa käydä ??
- Olet-oikeassa
Houhouhou kirjoitti:
Pakkohan ihmisten on kaupassa käydä ??
siellä käy paljon muitakin kuin sinä, eikä totta...
- LokainenKuu
Mikä joulu?
Minua ahdistavat enimmäkseen kaikki ajat, joista nykyihmiset vouhottavat. Joulu ja ei-joulu vaikka muiden muassa, tarvittaessa. - KinkkuPöydässäOlenMä
Lähikaupassa onneksi ei tarvitse vielä muuta kuin väistää joulukalenterihyllyä, mutta irvistän kyllä sille joka kerta ohittaessa.
Se mikä mua eniten masentaa on sen odottaminen koska siskoni alkaa pommittamaan mitä kenenkin pitää tehdä joulua varten. Jokohan tänä vuonna uskallan vastata että voisin oksentaa joulupöytään sen niin rakastamille tonttulautasille. No joo, en mä sitä tee. Hymyilen nätisti ja lupaan tuoda savukalaa ja torttuja. Se ei tajua että joulun kaikkeista suurimman lahjan saa multa kun näyttelen sen koko illan kaiken sille niinkuin se haluaa, todella raskasta. Mutta olisi paljon raskaampaa kertoa totuus ja kaikki mitä siitä seuraisi.- Anonyymi
Kannattaa kertoa totuus muuten sisäinen olosi tulee vain pahenemaan
- mies30v30
Minulle joulu on helpotus masennuksesta. On kuitenkin vanhemmat ja sisarukset joiden luo voi mennä jouluksi. Joulu yleensäkin perhe-aikaa joten ei ahdista yhtä paljon että "kaikki tekee jotain kavereiden kanssa" vaan ihmiset enemmän perheensä parissa, itsellä kun ei ole kavereita mutta perhe onneksi on. Muutenkin kaikki ruoat, valot ja koristeet hienoja ja tulee lapsuus mieleen. Tykkään kulkea kaupungilla tai lähteä ajelulle jouluvaloja ja koristeita katsellen.
Uusivuosi taas heti ahdistaa ja masentaa enemmän koska se on yleensä kavereiden kanssa juhlimista ja itsellä niitä ei ole. Joulunajan päättyminenkin tosi masentavaa koska paluu harmaaseen arkeen joka täynnä yksinäisyyttä. - 52.tiistaita.vuodessa
Juurruin jouluhömpötykseen ison perheen keskellä niin että ensimmäiset joulut omillani olivat aivan surkeat. Pala kurkussa laskeuduin "joulumonttuuni".
Joulu joululta aloin kasvattamaan itseäni siitä eroon. En kuunnellut moneen vuoteen joululaulujakaan tai mitään aiheeseen liittyvää.
Nyt tulee pitkä jolunaika kun sunnuntai sattuu aatonaatoksi. Tiistai on joulupäivä. Tapanina hössötys on lähes ohi. Siedättäkää ihmiset joulu mielistänne mäkeen, jos se on kenelle ahdistava. - Anonyymi
Okei, ärsyttää muakin koristeita ja jouluvaloja pursuavat kaupat joululaulurenkutuksineen ja pahimmillaan kuulee kiukkuisia ihmisiä, kun eivät saakaan mieluista joulua... mutta antaa mennä toisesta korvasta sisään, toisesta ulos, menen jopa joulupuukeräysten ja muiden kerjuupaikkojen ohi pokkana. Vähäosaisille tulee järjestää ihmisenarvoinen elämä ympäri vuoden, ei vain jouluna. Ja joulu on mielestäni vain henkinen asia, jonka ovat pilanneet krääsävuoret, tietynlaiset odotukset jouluruoista ja siitä miten joulua vietetään. Hyväntekeväisyys pilaa joulun sanoman kaikin tavoin. Heilläkin päällimmäinen ajatus on ahneuden tukahduttaminen.
- Anonyymi
Minä tykkään Minä menin jo tonttulakissa ulkona Olen niin komea ja itsevarma karvainen setämies
- Anonyymi
Hyvää joulua kaikille terveisinkarvainen setämies
- Anonyymi
Joulu nyt on niin yltiökaupallinen juhla, että ei ihme, että joitain ärsyttää.
Onneksi kuitenkin vain kerran vuodessa.
Perhejuhla, jolloin voi nähdä lähisukulaiset koolla, oma sukuni on hyvin pieni ja ainoa juhla jolloin olemme samaan aikaan on joulu, joten siitä syystä kestän joulun kivuttomasti, ainoa sukujuhla vuodessa. - Anonyymi
Ja ne joululaulut; joista 99 % mollissa ja sanoitukset yhtä tragediaa.
Joulun pitäisi olla iloinen juhla.
Lopetetaan joulu. - Anonyymi
Ihan niin niitä joululauluja on joka paikassa kovaäänisistä huutamassa ,asiakkaat ei erityisemmin niitä kuuntele, mutta kun ajattelee henkilökuntaa niin tuntuu siltä että he varmaan ovat kyllästyneitä kun aamusta iltaan hoilataan samaa .
Ja kaikki joulukoristeet en laita kotiin pahemmasti koristeita uhan vaan hyvin nuukasti, kun lapsen lapset käy, muuten en laittaisi mitään jos olisin ihan yksin joulun .äjoulu on jotenkin menettänyt merkityksensä mielestäni , kun siitä on tullut stressi juttu, lapsillekaan se on mukavaa tietysti .- Anonyymi
Jokainen tekee omannäköisensä joulun. Tallainen yksieläjä saa syödä niin vähän kuin pystyy. Illalla 18.00 jälkeen vain glögiä. Tänään oli porsaan sisä fileetä, imellettyä perunalaatikkoa, porkkana laatikkoa, jouluolutta. Ennen jouluolut oli tavallisessa pullossa. Tämä oli isossa ja oli niin makeaa, että voisin sitä vähän hapattaa lisää. Huomenna teen rosollia lisäksi ja lisää porkkanalaatikkoa. Asun rivitalossa. Ei täällä koe ihan yksin olevansa. Naapuri kävi tuossa, istui hetken , joi kahvia ja neuvoi diki boksin käytössä. Toinen naapuri harjasi pihaani, ei tullut neuvomaan dikiboksin käytössä, kun ei osannut.
Serkkuni soittaa aina joulun tienoossa. Oman perheeni jäsenet ovat jo kuolleet. Ei tämä silti ole yhtään surkeampaa, vaikka elän yksin. Joulusta voi tehdä sellaisen kuin haluaa.
- Anonyymi
Poutaiset säät piristäisivät mieltä, mutta menee se aika pilvisenäkin aikana, kunhan ei "pilvessä". Meitillä täällä Kymenlaakson näillä osin lumitöistäkin on vielä selvitty.
Oikeestaan näilläkin sitä jo pärjäileis.
Tällä kertaa joulunpyhiä on harvinainen rypäs oikein. Huomenna pitää yrittää kävellä ulkona sellain tunnin reisu.
Kyllä se tästä, sanoo sekin Yle-Radion Poppi-Jorman ohjelma. Katellaan! - Anonyymi
Toivottavasti tämä oli elämäni viimeinen joulu vaikka pahoin pelkään että näin ei ole.
- Anonyymi
Tämä oli minun elämäni viimeinen joulu.
- Anonyymi
Taas yksi Joulu ohi mutta en tiedä vielä oliko viimeinen.
Ahdistunut Mies - Anonyymi
Rahat meni, vitutus jäi. Saisinpa jonkin taudin ja hiipuisin pois . En jaksa mitään enkä ketään . Ulospäin pitää näyttää niin happy face, mutta sisällä raastaa kipu ja tuska. Sekä tyhjä pimeys . Ulkokuori alkaa jo murtua pikkuhiljaa. En pysty enää näyttelemään kauaa sitä iloista ja mukavaa perheenisää . Nyt saatan vaan lysähtää sohvalle haukkomaan henkeä,kun ei vaan jaksa . Yö on parasta aikaa, aamut yhtä helvettiä. Joulu on tuntunut jo kauan teennäiseltä paskalta. Mutta ei tämä paha olo lopu jouluun .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1232578- 1351974
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1151301Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631286HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio271143En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771141Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik351132Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451099- 961093
Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉841058