Raudansyönti ei auttanut

rautaarukiista

Luin, että rautavaje voi aiheuttaa kilpirauhasen vajaatoimintaa. Olen syönyt todella runsaasti rautaa tabletteina jo kohta 2 vuotta (ferritiini oli itselläni hieman alle viitteiden eli lievää puutosta) ja nyt kävin mittauttamassa arvot ja yhä vain oli TSH noussut vitosesta 7,35:een. T4 on hyvä ja samoin kaikki muutkin arvot!! Vain TSH on tuon 7,35 miten on kannattaako alkaa syödä Thyroxinia? Oireena on oikeastaan vain jaksamattomuus.
Olen 54v mieshenkilö

9

621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ottaisin_tyroksiinin

      Saitko ferritiinin 80:een ... mieluummin 100:aan ? Oliko FeR arvo hyvä?

      Samanlaisista oireista huolimatta taitaa olla oikea vajis, TSH:stakin päätellen.
      Monesti lääkitään jos on 3½, jopa 2.0:lla ja vasta-aineiden esiintyessä jopa 1,6:lla

    • Hashimoto

      Ehkä on muitakin oireita muttet vain tiedosta niitä. Olisi hyvä tietää paljonko se T4v on ollut? Voi olla että jaksamattomuuden taustalta on ongelmaa T4-T3 konvertoinnissa.

      • Aloittaja1

        T4v oli 14,8 ja ferritiini oli muutama kk sitten 155.


      • Hashimoto
        Aloittaja1 kirjoitti:

        T4v oli 14,8 ja ferritiini oli muutama kk sitten 155.

        T4v sinänsä viitealueella, mutta lähempänä ala- kuin ylärajaa. Itsellä 20 kieppeissä, lääkittynä kylläkin. TSH noussut edellisestä mittauksesta. Ei ollenkaan mahdotonta, että vajaatoiminta hiljalleen voimistuisi, mutta kyllä pitäisi ilmetä muitakin oireita. B12-vitamiinin puute voi myös tehdä epämääräistä jaksamisvaikeutta, ja monet muut.


    • vajaatoiminta_on

      Tuolla TSH:n arvolla ja oireilla aloittaisin Thyroxinin.

    • SyötköJodia

      Jos muistan oikein niin jodin puutos voi myös aiheuttaa kilpirauhasen vajaatoimintaa.

    • JohnnyTang

      Ennemmin pitäisi kokeilla kuparin syömistä , eikä rautavalmisteita . Kuparia tarvii että rauta liikkuu/imeytyy elimistössä normaalisti. Sitä paitsi liika rauta on pahasta, se imeytymätön rauta joka jää lillumaan kehoon ilman että keho hyötyy siitä.

      Kilpirauhas ongelmaisilla on suoliston ravintoaine imeytyvyys heikompi kuin terveillä, voi siis entisestään pahentaa kuparin puutosta.

      Tosin myös kuparilla on sama ongelma kuin raudalla, se tarvii myös kuljettimen , ceruloplasmiinin ja siihen tarvii eläin A vitamiinia kuparia , kun on noita kahta niin kuparikin pääsee liikkumaan /imeytymään . Eli jos nyt sattuisi olemaan kuparin puutos sekä eläin A vitamiinin puutos niin tuskin auttaa raudan syöminen, koska huono/olematon imeytyminen johtuen kuparin puutteesta.


      On varmaan ylivoimaisen vaikeata lääkäreille ymmärtää tämä asia, koska niin moni tuntuu puhuvan aina vain raudan syömisestä, joihin on saatu ohjeet hoitavalta lääkäriltä , siinä sitten syövät rautaa , joka toimii vaihtelevasti sen mukaan miten kehossa on imeytynyttä kuparia .

      • monivitsku_vaihtoon

        Säikähdin kesällä 2014 kun luin kuparin merkityksestä ja huomasin silloisesta monivitamiinista sen puuttuvan.


    • Itse söin thyroxinia turhaan toista vuotta. Lopulta toiset lääkärit ihmettelivät miten joku koskaan on voinut sitä määrätä. Nykyään syön lääkkeitä liikatoimintaan ja odotan joko leikkausta tai radiojodihoitoa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1719
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      272
      1595
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      288
      1373
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      1299
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      915
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      48
      881
    7. 66
      874
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      66
      873
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      861
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      838
    Aihe