Luin, että rautavaje voi aiheuttaa kilpirauhasen vajaatoimintaa. Olen syönyt todella runsaasti rautaa tabletteina jo kohta 2 vuotta (ferritiini oli itselläni hieman alle viitteiden eli lievää puutosta) ja nyt kävin mittauttamassa arvot ja yhä vain oli TSH noussut vitosesta 7,35:een. T4 on hyvä ja samoin kaikki muutkin arvot!! Vain TSH on tuon 7,35 miten on kannattaako alkaa syödä Thyroxinia? Oireena on oikeastaan vain jaksamattomuus.
Olen 54v mieshenkilö
Raudansyönti ei auttanut
9
660
Vastaukset
- ottaisin_tyroksiinin
Saitko ferritiinin 80:een ... mieluummin 100:aan ? Oliko FeR arvo hyvä?
Samanlaisista oireista huolimatta taitaa olla oikea vajis, TSH:stakin päätellen.
Monesti lääkitään jos on 3½, jopa 2.0:lla ja vasta-aineiden esiintyessä jopa 1,6:lla - Hashimoto
Ehkä on muitakin oireita muttet vain tiedosta niitä. Olisi hyvä tietää paljonko se T4v on ollut? Voi olla että jaksamattomuuden taustalta on ongelmaa T4-T3 konvertoinnissa.
- Aloittaja1
T4v oli 14,8 ja ferritiini oli muutama kk sitten 155.
- Hashimoto
Aloittaja1 kirjoitti:
T4v oli 14,8 ja ferritiini oli muutama kk sitten 155.
T4v sinänsä viitealueella, mutta lähempänä ala- kuin ylärajaa. Itsellä 20 kieppeissä, lääkittynä kylläkin. TSH noussut edellisestä mittauksesta. Ei ollenkaan mahdotonta, että vajaatoiminta hiljalleen voimistuisi, mutta kyllä pitäisi ilmetä muitakin oireita. B12-vitamiinin puute voi myös tehdä epämääräistä jaksamisvaikeutta, ja monet muut.
- vajaatoiminta_on
Tuolla TSH:n arvolla ja oireilla aloittaisin Thyroxinin.
- SyötköJodia
Jos muistan oikein niin jodin puutos voi myös aiheuttaa kilpirauhasen vajaatoimintaa.
- JohnnyTang
Ennemmin pitäisi kokeilla kuparin syömistä , eikä rautavalmisteita . Kuparia tarvii että rauta liikkuu/imeytyy elimistössä normaalisti. Sitä paitsi liika rauta on pahasta, se imeytymätön rauta joka jää lillumaan kehoon ilman että keho hyötyy siitä.
Kilpirauhas ongelmaisilla on suoliston ravintoaine imeytyvyys heikompi kuin terveillä, voi siis entisestään pahentaa kuparin puutosta.
Tosin myös kuparilla on sama ongelma kuin raudalla, se tarvii myös kuljettimen , ceruloplasmiinin ja siihen tarvii eläin A vitamiinia kuparia , kun on noita kahta niin kuparikin pääsee liikkumaan /imeytymään . Eli jos nyt sattuisi olemaan kuparin puutos sekä eläin A vitamiinin puutos niin tuskin auttaa raudan syöminen, koska huono/olematon imeytyminen johtuen kuparin puutteesta.
On varmaan ylivoimaisen vaikeata lääkäreille ymmärtää tämä asia, koska niin moni tuntuu puhuvan aina vain raudan syömisestä, joihin on saatu ohjeet hoitavalta lääkäriltä , siinä sitten syövät rautaa , joka toimii vaihtelevasti sen mukaan miten kehossa on imeytynyttä kuparia .- monivitsku_vaihtoon
Säikähdin kesällä 2014 kun luin kuparin merkityksestä ja huomasin silloisesta monivitamiinista sen puuttuvan.
Itse söin thyroxinia turhaan toista vuotta. Lopulta toiset lääkärit ihmettelivät miten joku koskaan on voinut sitä määrätä. Nykyään syön lääkkeitä liikatoimintaan ja odotan joko leikkausta tai radiojodihoitoa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,824404Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242978Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt262825Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162575Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172499Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1122238Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e1012190Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6382068Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka342038MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141995