KALJAPAARI 1 / 2018

Voe veikkoset täälläkin työntää räntää puolivinosti
Mutta täälä pubin sisällä hämyisessä lämpimässä on oikein mukavaa ja viihtyisää. Aionkin viettää koko iltapäivän nauttien olosta vaan vaikka
työkkäri kutsuukin.
23405
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Tänne vaan lähemmäs! Löytyy täälläkin varsinaista kara- åkea ja viehättäviä mummeleita vain vielä puuttuu. Mutta ilta on vielä nuori....

1Äänestä

Miäkii taijan käyvä, jonnain päevänä. Vai poltetaanks sielä tupakkata?
Ja voe herraisä, jottain vielä vahvempata, huussin puolela?
En taija tullakaa...
Mut jos karaakelaetteet pistätte pystyyn ja alavirreisiä taustoja hommootte, ni joha tulennii.
Pitsiliinoo ei pöyväle tarvii sovittoo.
Tullooko muita?

1Äänestä

Keitee työ ottasitte mukkaan tiältä palstalta ?

1Äänestä
  • Ihan kaik, mukkaan vua!
    Myö ei valakata eikä toisiame haukuta - eiksnii!?

    1Äänestä

Saako siellä kahvin ja tarvittaessa konjakin myös? Puhutaanko siellä yhteisten asioitten hoitamisesta (politiikkaa)?

1Äänestä

Terve kaikil. Varmaan täällä on yhteislaulu sallittu, Rosvo Roope sopisi hyvin syksyyn.

1Äänestä

No, jo tokkiisa! Nyt alkaa kaljahammasta pakottaa. Eikä työnnä räntääkään, niin voi käppäillä kaikessa rauhassa paikalle.

Olenkin jo valmistellut vähän etukäteen kippasemalla putelin tunnettua suomalaista ohrasta vai oliko se nykyään perunasta tehtyä ainetta.Putos pullonprkle maahan pihakivetykselle ja meni särki. Nooh, martta sen siitä siivoaa aamuun mennessä. Minua tuskin ennen sitä näkyykään niillä nurkilla. Varovainen pitää tietysti olla ettei riko kenkiään teräviin lasinkappaleisiin.

Ja täällä ainakin saa kaffen kanssa konjakit tietysti niinkuin kunnon kuppilassa pitääkin. Röökillä vaan pitää käydä tuolla piha perällä. Samallahan voi siellä hoidella muutkin tarpeensa.

Ja illan viihteeksi kuulin, että Marttakerhon kvintetti aikoo laulaa
kaksiäänisesti vanhoja neekerispirituksia:
https://www.youtube.com/watch?v=QzcpUdBw7gs

Äänestä

Saakos tulla farkut jalassa, vain pitääkö kirpputorilta poiketa hakeen roiskeläppä?

Äänestä

Vanhojen tanssit pitää myös olla.

Äänestä

Siis baari ("pubin") on paikkasi, josta sinut viedään paareilla pois ja hoitoon kun olet viihtynyt siellä tarpeeksi pitkään.

Äänestä

Tämä onkin paari, jossa ei juoppoja hyväksytä.

Äänestä
  • Täytyypä myöntää että parodia Marttakerhon kvintetistä, sai purskahtamaan nauruun ensi trumptin "määkinästä", hartaan rytmin vielä korostaessa :D))

    Paljonhan täällä ollaan leikkimielellä kujeltu,kin kyllähän tämä kieltämättä huumorikerhosta käy ,..farkkuineen,..

    Äänestä

  • moikkaloikka kirjoitti:

    Täytyypä myöntää että parodia Marttakerhon kvintetistä, sai purskahtamaan nauruun ensi trumptin "määkinästä", hartaan rytmin vielä korostaessa :D))

    Paljonhan täällä ollaan leikkimielellä kujeltu,kin kyllähän tämä kieltämättä huumorikerhosta käy ,..farkkuineen,..

    Pakko kuulla Luis Armstrongia lisää, tässä kontrastit viehkon Barbara Streisandin kanssa )

    Äänestä

  • sini.sirkku kirjoitti:

    Pakko kuulla Luis Armstrongia lisää, tässä kontrastit viehkon Barbara Streisandin kanssa )

    Meinas unohtua,..moikka nyt

    https://www.youtube.com/watch?v=TweAJTal7Uk

    Äänestä

Gini-Sirkku antoi hienon linkin. Kiitos siitä. Barbara laulaa hienosti myös kappaleen Woman in love tjsp. Saan aina orgasmin kuullessani sen. !!

Nyt on kärsitty hirveetää krappista ja päänsärkyä eilisen baari-illan seurauksena kaikenpäivää, joten kiireenvilkkaa baariin takaisin. Kyllä se siellä taas iloksi muuttuu.

Äänestä

Hehehhheee, ginilirkku. Palstan ruunattu matroona.

1Äänestä

No voehan hitsi nyt tiälä alakokkiin nii mukava meininki että jiänkii tänne!
Pahkeine ku en kerinä Luisia ja Parparata nähä livenä mutta onneks otitte kuvvoo talteen. Ei näi mukavata puaria ole nähty sitte Kankkulan kaevon. Jo ol aikakii.

Pistäkeehä lissöö pökkövä pessää, miä mänen nyt saunaa enneku sieltäkii löyly loppuu. Mukavata iltoo kaikile puarilaisile. Kyl ootte mukavata porukkata. Jatketaa sammaa tyylii eiks vua?

Mut hei, ei sit liikoo sitä konjakkia. Männöö mukavat ohi ja piätä tuas kivistää. Miä tiijän, oon olna nuor miäkii mut en oo ennää ku viisas vua.

Äänestä

Kop, kop, uskaltaakos tänne kurkistaa, ei sada ulkona vettä ei räntää, mutta pimmee yököttää.
Jätin tuon koiran tuonne ulkopuolelle, pian se ruppee vonkumaan, joten
jos nyt uhen kahvin ja konjakin, tai jospa mie otankin kahvi ja vanhan tallinnan, on se niin makosa yhistelmä. jatkan sitte, taas tuota pimmeetä
uusi on pipo ja siinä palaa oikein valo, vaikka oli myös ohtalamppu mukana. olis se aika pimmeetä jos vielä oikee rospuutto olis. onneks kohta on täyskuu.
Tattis vaan, taidan tänne vilkaista seuraavalla koiranpissityslenkillä, niin lupsakkoo väkeä näkyy täällä olovan. Ötyä vaan kaikille.

Äänestä

Perunat vielä möllöttää muassa, sielä niilä on olt hyvät oltavat. Tähä ast. Mut pitää vissiin ruveta kuokkoo essimää, ens viikola alakaa kylömät eikä sit ennee ilema villahousuja tarkene pottuja kaivoo.
Ja sit ne pittää vielä kärrätä kuoppaan. Meilä ku on sellane vanhanaikane vielä pystyssä, tai kuopassa paremminnii. Ei perunat kylömiössä säily, eikä jiäkuappiin ees mahu niin paljo.

Mänköö työ muutkii nyt hommiine. Kasotaan sit suatiinks mittään aikasiks.
Puariin en nyt ehi. Huastelen ihan vua isseksee.

Äänestä

Oliskohan täällä iloisempaa musaa, tässä Vili Vesterisen reipas haitarisovitus

Karhun polska ja Väärävitonen,... https://www.youtube.com/watch?v=_KoKIkuYzoY

Tämän tahdittaessa lentää ne loput potutkin laariin ! 😊))

Äänestä
  • No jo ol Vililä notkiat sormet. Paha vua ku ei näilä kymmenilä ennee noin'noppeeta ehi tanssia.
    Sen kyllä nyt just keksin että jätetääkii se ölökki poikkee ja aletaa juuva vaikka kuakaota tai kahavia. Hyvvee alakololitonta viiniäkkii on Alakossa, varmast puarissakkii. Jos jokkuu ehottomast haluvaa ni kahvii voip lirauttoo iha piene tipan konjakkia. Ei isova!
    Se oiskii mukavata ku alettas tanssia ja vaikka aluks pistettäs muutama rinki sampoo. Se o heleppova, senku vua kuunteloo mussiikkia ja antaa männä!
    Tähtiin kans ei vielä tällä kauvela aleta. Ens vuona sit jos hyvin männöö.

    Äänestä

Eihä se tippa tapa on vanha totuus. Ja tällä iällä ei kyllä ehdi enää tappaa isompikaan luraus. Kyllä sieltä aina joku muu tauti ehtii ennen sitä.

Äänestä

Enpä "oikeissa" baareissa ole käynyt herran aikoihin. Joskus kanarialla, sielläkin lähinnä vaan tanssilattialla ja alkoholittomia juomia maistellen. Nafristi niitäkin. Eurot on eläkeläisellä aika tiukassa, ei niitä sovi höllästi käsitellä ja turhia juomia(kaan) ostella.

Jos kenellä muuten on sukulaisia, vanhoja sellaisia, jotka aikoinaan menivät Amerikkaan ja sitten jäivät/pääsivät asumaan New Yorkiin, niin lukekaapas Teemu Luukan uusi kirja New Yorkin uhmatar. Siinä on sekä paljon siirtolaistietoa mielenkiintoisessa muodossa että tarkempi kertomus rouva Tyyni Kalervosta, joka piti baareja ja ruokaloita eri puolilla Manhattania yli 90-vuotiaaksi. Hänen alkuajoistaan ei ole kokemuksia, mutta 60-luvun lopulla kävin usein hänen Little Finland -ravintolassaan. Lähinnä siis baaritiskillä, hahhaa! Drinkki maksoi taalan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eihaittaatee kirjoitti:

Voe veikkoset täälläkin työntää räntää puolivinosti
Mutta täälä pubin sisällä hämyisessä lämpimässä on oikein mukavaa ja viihtyisää. Aionkin viettää koko iltapäivän nauttien olosta vaan vaikka
työkkäri kutsuukin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu