Hei, löytyisikö ketään jolla olisi ollut okasolusyöpä näppy kasvoissa?
Minulla ei välttämättä ole mutta kasvoissani on pieni näppy jonka keskeltä kasvaa valkoista ja kovaa karstaa ja on nyt vuotaakin välillä. Tästä on aikaa mutta samassa kohdassa oli sormenpään kokoinen ihon värinen karhea laikku jonka sitte unohdin ja nyt siihen tuli tämä näppylä joka myös punoittaa. Näppy on ollut jo muutaman kuukauden.
Ei ole ennen ollut tämmöistä niin ajattelin että onkohan jotain vakavampaa. Varasin varmuudeksi lääkärille ajan. Olen yli 50v nainen.
Okasolusyövän kokeneita?
5
3650
Vastaukset
- varmuusparempi
Mene lääkäriin. Minulla ei ole syöpää, mutta pelkäsin yhden ihomuutokseni olevan oka- tai tyvisolusyöpää. Asiaa netissä tutkittuani ja satoja ihosyöpäkuvia nähtyäni opin jotain aiheesta. Pitkäaikainen ihomuutos, esim. näppy tai muutosalue joka ei parane ja ajan mittaan saattaa alkaa vuotaa verta, on ehdottomasti syy hakeutua tutkimuksiin. Se voi olla syöpää.
Minun kasvojen alueen ihomuutos ei vuotanut verta missään vaiheessa, muttei parantunutkaan. Hakeuduin lääkäriin, joka laittoi minut koepalan ottoon, ja patologi antoi vastauksen, että ihomuutokseni ei ollut syöpää. Lääkäri kuitenkin sanoi, että tällasten tapausten kohdalla on parempi katsoa kuin katua.
Lääkäriin siis.- Nappi67
Hei, kiitos kannanotosta. Hyvä että selvisit säikähdykseltä.
Ajattelin että lääkärikäynti olisi kyllä paikallaan.
Hyvää syksyä.
Hei! Minulla todettiin okasolusyöpä oikealla korvan ja silmän välissä. Lääkäri kirjoitti heti lähetteen Husin plastiikkakirurgille leikkausta varten. Nyt vain odottelen, että pääsisin sinne mahdollisimman nopeasti.
- Anonyymi
Jahas, minä kun menin lääkäriin näyttämääm tällaisia ihomuutoksia, hän leimasi minut
"syöpäpelkoiseksi" ihoani kummemmin edes monestakaan kohtaa tutkimatta ja minua on pilkattu siitä, että olen pitänyt näitä muutoksia mahdollisesti mm. auringon aiheuttamina, koska olen erittäin valkoihoinen ja noilla alueilla oli aurinkovaurioita.
Minulla oli ihomuutoksia runsaasti mutta sellaisten lääkärille näyttämistä lääkäri piti
haitallisena "pelkona", Kyllästyin näihin lääkärijuttuihin ja olen hoitanut luontaiashoidolla. Onneksi minua ei syöpä pelota. Mutta olen sitä mieltä, ettei mitään hankalia ihomuutoksia kannattaisi kovin runsaasti ihossaan kasvatella oii sitten syöpää tai ei. - Anonyymi
Ylähuuleni arpi muistuttaa minua siitä poistetusta kasvaimesta. Ei erittänyt mitään mutta kasvoi hissukseen. Pieni monttu jäi mutta laulun sanoin, "arpikin kasvoissa on kaunistus".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 203774
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit243169En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m322375- 922149
- 221990
- 261642
Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui411621- 321512
Päivi Räsänen eroaa todennäköisesti kirkosta
Päivi Räsänen kertoo järkyttyneensä evankelis-luterilaisen kirkon homolinjauksesta. Räsänen sanoo todennäköisesti eroava5021463Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91424