Ajat ovat muuttumassa?

taloustarkkailu

Siili varoittaa
https://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/siili-varoittaa-kannattavuus-heikkenee-syy-loytyy-rajojen-takaa-6745472

Basware teki rökäletappiot
https://www.arvopaperi.fi/kaikki_uutiset/basware-teki-rokaletappiot-jai-ennusteesta-6745189

Vincit: liikevaihdon kasvu hidastuu
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/vincit-kasvatti-hivenen-liikevaihtoaan-heina-syykuussa-odottaa-merkittavia-toimitussopimuksia-loppuvuonna/5696eaa1-6173-350d-a30a-f42b747a54e7

Pilviyhtiö efecte varoittaa
https://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/pilviyhtio-efecte-varoittaa-liikevaihdon-jaavan-odotuksista-selvasti-negatiivinen-6744122

Tecnotree YT
https://www.is.fi/taloussanomat/porssiuutiset/art-2000005858802.html

... finanssi-kontio (vähentää alihankintaa) ja OP (YT, vähentää alihankintaa)

Digitalist Group: soon kaputt ?
Enfo ?

17

1517

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turskaa
    • klgnergbgfeghe
    • Tusinakoodari

      Menisitkö tässä ehkä puoli vuotta niin yli nelikymppiset ja sairaslista poistetaan kortistoon. Uusi nousukausi alkaa ehkä vuonna 2022 jolloin palkataan nuoria ja innokkaita.

      • HullutJohdossa

        Nuoret ovat 2200e/kk palkkakuopassa eivätkä siitä nouse.
        Nuori alle 35 vuotias - Hakeudu muualle!


    • Yllätysyllätys

      Nokialla alkoi taas YT:t.

    • Innovoidaan
    • taatustivahenee

      https://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/it-ei-ole-meille-mikaan-tukitoiminto-isot-yt-neuvottelut-kaynyt-op-vahentaa-ulkopuolisten-digiosaajien-kayttoa-6749350

      ”Nyt vähennämme ulkopuolisen työvoiman käyttöä. Avoinna olevat tehtävät ovat osin tästä johtuvia, kun sisäistämme joitakin aiemmin ulkopuolelta ostettuja tehtäviä. Jatkossa teemme enemmän itse ohjelmistokehitystä kuin millainen tilanne on takavuosina ollut”, Malmberg kertoo.

      "OP:n palveluksessa on vajaa tuhat ict-osaajaa. Teknologia- ja kehitysjohtaja Juho Malmberg kertoo, että osa it-rooleista muuttuu, mutta suunta on it-osaajien rekrytoimiseen päin ennemmin kuin heidän karsimiseen."

      Eli vanhoille kenkää? Monoa? Lapikasta? Pieksua?

    • rommari
      • simeonthe4

        ja nokia vähentää 350


      • Rustico

        > Microsoft-ekosysteemiin keskittynyt

        No ei se ihme. Ei mikkisoftan tuotteita käytä enää kuin heikkoa tulosta tekevät dinosaurukset viimeisillä jaloillaan. Joutaa jo kuoppaan modernien tieltä.


    • anonyymi_ihQ

      YLLÄRI PYLLÄRI. IT-alan suhdanteet sahaa enemmän kuin keskiverto metsuri. Kannattaa hankkia toinenkin (tai kolmas) ammatti IT-puuhan lisäksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7808
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3732
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1876
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1190
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1043
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      993
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      837
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      782
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      749
    10. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      10
      740
    Aihe