Maailmalla ei ole mielestäni yhtään bändiä joka soittaisi samalla tatsilla kuin Hurriganes kulta-aikoinaan. Kaikilla kitaristeilla modernit säröt täböillä ja jos retrosaundit niin bluesmaisuus ja aito rocktatsi puuttuu kuitenkin täysin, se raastavuus kun kaivetaan niitä kieliä jne. Rumpaleilla saundit ja ote muutenkin ihan kaukana Remusta, saatikka laulu ja asenne. Basistit eivät osaa soittaa yhtä perkussiivisesti ja voimalla kuin Cisse parhaimmillaan.
Olen yrittänyt etsiä vastaavanlaisia bändejä mutta mitään ei ole löytynyt. Pakko kuunnella vaan vanhoja ganesin plattoja.
Surullista
12
413
Vastaukset
- konelaulamaan
Googlaa tai etsi tuubista. Löyyy tuhansittain Remua parempia.
- ennen_oli_paremmin
Tuo "perempia" on niin subjektiivista. Mielestäni ei löydy. Remulla oli hyvin persoonallinen tyyli kun oli kondiksessa soitannollisesti ja samoin koko poppoo. Ei löydy vaikka olen kuinka tubetellut jne.
- vanhojarokkeja
Ganesin biisithän on pitkälti lainakamaa.
- ennen_oli_paremmin
Osa on, suuri osa ei....hyvin suuri osa. Mutta heidän covereissaankin oli se uudistettu ote mikä viehättää. Kukaan ei soita niin. EI KUKAAN!!!
"Ganesin biisithän on pitkälti lainakamaa" on heitto mikä ei pidä paikkaansa. Tsekkaa bändin tuotantoa syvemmin...
- valinta
Mitä järkee on hakea Ganesin lailla rämpyttäväää bändiä, kun Ganesin levyt ovat olemassa? Jos muut ei kiinnosta, kuuntele Ganesia.
- Neuvo_
Ja pidättäydy sä vaan Elastisessa sun muissa
- 90kjhkj98765
Remun laulusta niin tiedä mut rumpalina ote oli hyvä mut niin on myös tällä flikalla, googlaa "Sina drums" niin juutuutissa todella paljon matskua ja saa nähdä mihin tuo flikka vielä etenee, mielestäni rumpalina flikalla tosi hyvä tyyli, näkee että tykkää ja tekee täysillä!
- Glasu
Minusta Lemmy Kilmisterillä jotenkin samaa tatsia bassossa kuin Kissellä. Lemmyllä yksinkertaisempaa, mutta samalla lailla komppaavaa rullaavaa eikä tyypillistä basson nypytystä :D
Siitä Kissen bassosta mielestäni Ganesin hyvyys lähteekin ja voisit tykätä Motörheadista helpostikin. - Ha3333
Miski jokin bändi haluaisi edes etäisiesti kuulostaa Hurri Ganesilta?
Ketoon peipi ketoon! Remu puhui omaa kieltään! - hjkFHH
Joo ei löydy vastaavia, eikä synny
- pitkätukka-68
Tätä sit pidetää hurriganesin biisinä:
https://www.youtube.com/watch?v=g_brB-c0MZQ
Tää menee kovemmaks, mut alkuperäinen on Lollipops.
Sen saatte itse googlata.- RöyhtäileväSika
Ei kukaan pidä sitä Hurriganesin biisinä. Hurriganesin versio tuosta on kuitenkin se parhain.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 865381
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai744719Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1314670Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3702114- 971756
- 991627
- 2571507
- 3561222
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.581054- 2001021