Surullista

ennen_oli_paremmin

Maailmalla ei ole mielestäni yhtään bändiä joka soittaisi samalla tatsilla kuin Hurriganes kulta-aikoinaan. Kaikilla kitaristeilla modernit säröt täböillä ja jos retrosaundit niin bluesmaisuus ja aito rocktatsi puuttuu kuitenkin täysin, se raastavuus kun kaivetaan niitä kieliä jne. Rumpaleilla saundit ja ote muutenkin ihan kaukana Remusta, saatikka laulu ja asenne. Basistit eivät osaa soittaa yhtä perkussiivisesti ja voimalla kuin Cisse parhaimmillaan.
Olen yrittänyt etsiä vastaavanlaisia bändejä mutta mitään ei ole löytynyt. Pakko kuunnella vaan vanhoja ganesin plattoja.

12

430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • konelaulamaan

      Googlaa tai etsi tuubista. Löyyy tuhansittain Remua parempia.

      • ennen_oli_paremmin

        Tuo "perempia" on niin subjektiivista. Mielestäni ei löydy. Remulla oli hyvin persoonallinen tyyli kun oli kondiksessa soitannollisesti ja samoin koko poppoo. Ei löydy vaikka olen kuinka tubetellut jne.


    • vanhojarokkeja

      Ganesin biisithän on pitkälti lainakamaa.

      • ennen_oli_paremmin

        Osa on, suuri osa ei....hyvin suuri osa. Mutta heidän covereissaankin oli se uudistettu ote mikä viehättää. Kukaan ei soita niin. EI KUKAAN!!!
        "Ganesin biisithän on pitkälti lainakamaa" on heitto mikä ei pidä paikkaansa. Tsekkaa bändin tuotantoa syvemmin...


    • valinta

      Mitä järkee on hakea Ganesin lailla rämpyttäväää bändiä, kun Ganesin levyt ovat olemassa? Jos muut ei kiinnosta, kuuntele Ganesia.

      • Neuvo_

        Ja pidättäydy sä vaan Elastisessa sun muissa


    • 90kjhkj98765

      Remun laulusta niin tiedä mut rumpalina ote oli hyvä mut niin on myös tällä flikalla, googlaa "Sina drums" niin juutuutissa todella paljon matskua ja saa nähdä mihin tuo flikka vielä etenee, mielestäni rumpalina flikalla tosi hyvä tyyli, näkee että tykkää ja tekee täysillä!

    • Glasu

      Minusta Lemmy Kilmisterillä jotenkin samaa tatsia bassossa kuin Kissellä. Lemmyllä yksinkertaisempaa, mutta samalla lailla komppaavaa rullaavaa eikä tyypillistä basson nypytystä :D

      Siitä Kissen bassosta mielestäni Ganesin hyvyys lähteekin ja voisit tykätä Motörheadista helpostikin.

    • Ha3333

      Miski jokin bändi haluaisi edes etäisiesti kuulostaa Hurri Ganesilta?

      Ketoon peipi ketoon! Remu puhui omaa kieltään!

    • hjkFHH

      Joo ei löydy vastaavia, eikä synny

    • pitkätukka-68
      • RöyhtäileväSika

        Ei kukaan pidä sitä Hurriganesin biisinä. Hurriganesin versio tuosta on kuitenkin se parhain.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      34
      9218
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      27
      3706
    3. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      57
      2277
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      107
      2120
    5. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      18
      1886
    6. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      13
      1500
    7. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      25
      1329
    8. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1217
    9. Esko ja Martina viettävät joulua

      Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      926
    10. Millaisia odotuksia ensi vuodelle?

      Itse odotan parempaa taloudellista tasapainoa ja sen aion myös saavuttaa, kun onhan se vain minusta kiinni.
      Sinkut
      159
      853
    Aihe