Surullista

ennen_oli_paremmin

Maailmalla ei ole mielestäni yhtään bändiä joka soittaisi samalla tatsilla kuin Hurriganes kulta-aikoinaan. Kaikilla kitaristeilla modernit säröt täböillä ja jos retrosaundit niin bluesmaisuus ja aito rocktatsi puuttuu kuitenkin täysin, se raastavuus kun kaivetaan niitä kieliä jne. Rumpaleilla saundit ja ote muutenkin ihan kaukana Remusta, saatikka laulu ja asenne. Basistit eivät osaa soittaa yhtä perkussiivisesti ja voimalla kuin Cisse parhaimmillaan.
Olen yrittänyt etsiä vastaavanlaisia bändejä mutta mitään ei ole löytynyt. Pakko kuunnella vaan vanhoja ganesin plattoja.

12

528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • konelaulamaan

      Googlaa tai etsi tuubista. Löyyy tuhansittain Remua parempia.

      • ennen_oli_paremmin

        Tuo "perempia" on niin subjektiivista. Mielestäni ei löydy. Remulla oli hyvin persoonallinen tyyli kun oli kondiksessa soitannollisesti ja samoin koko poppoo. Ei löydy vaikka olen kuinka tubetellut jne.


    • vanhojarokkeja

      Ganesin biisithän on pitkälti lainakamaa.

      • ennen_oli_paremmin

        Osa on, suuri osa ei....hyvin suuri osa. Mutta heidän covereissaankin oli se uudistettu ote mikä viehättää. Kukaan ei soita niin. EI KUKAAN!!!
        "Ganesin biisithän on pitkälti lainakamaa" on heitto mikä ei pidä paikkaansa. Tsekkaa bändin tuotantoa syvemmin...


    • valinta

      Mitä järkee on hakea Ganesin lailla rämpyttäväää bändiä, kun Ganesin levyt ovat olemassa? Jos muut ei kiinnosta, kuuntele Ganesia.

      • Neuvo_

        Ja pidättäydy sä vaan Elastisessa sun muissa


    • 90kjhkj98765

      Remun laulusta niin tiedä mut rumpalina ote oli hyvä mut niin on myös tällä flikalla, googlaa "Sina drums" niin juutuutissa todella paljon matskua ja saa nähdä mihin tuo flikka vielä etenee, mielestäni rumpalina flikalla tosi hyvä tyyli, näkee että tykkää ja tekee täysillä!

    • Glasu

      Minusta Lemmy Kilmisterillä jotenkin samaa tatsia bassossa kuin Kissellä. Lemmyllä yksinkertaisempaa, mutta samalla lailla komppaavaa rullaavaa eikä tyypillistä basson nypytystä :D

      Siitä Kissen bassosta mielestäni Ganesin hyvyys lähteekin ja voisit tykätä Motörheadista helpostikin.

    • Ha3333

      Miski jokin bändi haluaisi edes etäisiesti kuulostaa Hurri Ganesilta?

      Ketoon peipi ketoon! Remu puhui omaa kieltään!

    • hjkFHH

      Joo ei löydy vastaavia, eikä synny

    • pitkätukka-68
      • RöyhtäileväSika

        Ei kukaan pidä sitä Hurriganesin biisinä. Hurriganesin versio tuosta on kuitenkin se parhain.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      159
      2558
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      160
      2363
    3. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      55
      1993
    4. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      1947
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      0
      1660
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1394
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      192
      1272
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      77
      1042
    9. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      206
      1002
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      333
      960
    Aihe