Surullista

ennen_oli_paremmin

Maailmalla ei ole mielestäni yhtään bändiä joka soittaisi samalla tatsilla kuin Hurriganes kulta-aikoinaan. Kaikilla kitaristeilla modernit säröt täböillä ja jos retrosaundit niin bluesmaisuus ja aito rocktatsi puuttuu kuitenkin täysin, se raastavuus kun kaivetaan niitä kieliä jne. Rumpaleilla saundit ja ote muutenkin ihan kaukana Remusta, saatikka laulu ja asenne. Basistit eivät osaa soittaa yhtä perkussiivisesti ja voimalla kuin Cisse parhaimmillaan.
Olen yrittänyt etsiä vastaavanlaisia bändejä mutta mitään ei ole löytynyt. Pakko kuunnella vaan vanhoja ganesin plattoja.

12

442

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • konelaulamaan

      Googlaa tai etsi tuubista. Löyyy tuhansittain Remua parempia.

      • ennen_oli_paremmin

        Tuo "perempia" on niin subjektiivista. Mielestäni ei löydy. Remulla oli hyvin persoonallinen tyyli kun oli kondiksessa soitannollisesti ja samoin koko poppoo. Ei löydy vaikka olen kuinka tubetellut jne.


    • vanhojarokkeja

      Ganesin biisithän on pitkälti lainakamaa.

      • ennen_oli_paremmin

        Osa on, suuri osa ei....hyvin suuri osa. Mutta heidän covereissaankin oli se uudistettu ote mikä viehättää. Kukaan ei soita niin. EI KUKAAN!!!
        "Ganesin biisithän on pitkälti lainakamaa" on heitto mikä ei pidä paikkaansa. Tsekkaa bändin tuotantoa syvemmin...


    • valinta

      Mitä järkee on hakea Ganesin lailla rämpyttäväää bändiä, kun Ganesin levyt ovat olemassa? Jos muut ei kiinnosta, kuuntele Ganesia.

      • Neuvo_

        Ja pidättäydy sä vaan Elastisessa sun muissa


    • 90kjhkj98765

      Remun laulusta niin tiedä mut rumpalina ote oli hyvä mut niin on myös tällä flikalla, googlaa "Sina drums" niin juutuutissa todella paljon matskua ja saa nähdä mihin tuo flikka vielä etenee, mielestäni rumpalina flikalla tosi hyvä tyyli, näkee että tykkää ja tekee täysillä!

    • Glasu

      Minusta Lemmy Kilmisterillä jotenkin samaa tatsia bassossa kuin Kissellä. Lemmyllä yksinkertaisempaa, mutta samalla lailla komppaavaa rullaavaa eikä tyypillistä basson nypytystä :D

      Siitä Kissen bassosta mielestäni Ganesin hyvyys lähteekin ja voisit tykätä Motörheadista helpostikin.

    • Ha3333

      Miski jokin bändi haluaisi edes etäisiesti kuulostaa Hurri Ganesilta?

      Ketoon peipi ketoon! Remu puhui omaa kieltään!

    • hjkFHH

      Joo ei löydy vastaavia, eikä synny

    • pitkätukka-68
      • RöyhtäileväSika

        Ei kukaan pidä sitä Hurriganesin biisinä. Hurriganesin versio tuosta on kuitenkin se parhain.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      331
      3941
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3600
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      5
      2312
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1714
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1648
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1349
    7. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      102
      975
    8. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      973
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      885
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      791
    Aihe