Surullista

ennen_oli_paremmin

Maailmalla ei ole mielestäni yhtään bändiä joka soittaisi samalla tatsilla kuin Hurriganes kulta-aikoinaan. Kaikilla kitaristeilla modernit säröt täböillä ja jos retrosaundit niin bluesmaisuus ja aito rocktatsi puuttuu kuitenkin täysin, se raastavuus kun kaivetaan niitä kieliä jne. Rumpaleilla saundit ja ote muutenkin ihan kaukana Remusta, saatikka laulu ja asenne. Basistit eivät osaa soittaa yhtä perkussiivisesti ja voimalla kuin Cisse parhaimmillaan.
Olen yrittänyt etsiä vastaavanlaisia bändejä mutta mitään ei ole löytynyt. Pakko kuunnella vaan vanhoja ganesin plattoja.

12

563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • konelaulamaan

      Googlaa tai etsi tuubista. Löyyy tuhansittain Remua parempia.

      • ennen_oli_paremmin

        Tuo "perempia" on niin subjektiivista. Mielestäni ei löydy. Remulla oli hyvin persoonallinen tyyli kun oli kondiksessa soitannollisesti ja samoin koko poppoo. Ei löydy vaikka olen kuinka tubetellut jne.


    • vanhojarokkeja

      Ganesin biisithän on pitkälti lainakamaa.

      • ennen_oli_paremmin

        Osa on, suuri osa ei....hyvin suuri osa. Mutta heidän covereissaankin oli se uudistettu ote mikä viehättää. Kukaan ei soita niin. EI KUKAAN!!!
        "Ganesin biisithän on pitkälti lainakamaa" on heitto mikä ei pidä paikkaansa. Tsekkaa bändin tuotantoa syvemmin...


    • valinta

      Mitä järkee on hakea Ganesin lailla rämpyttäväää bändiä, kun Ganesin levyt ovat olemassa? Jos muut ei kiinnosta, kuuntele Ganesia.

      • Neuvo_

        Ja pidättäydy sä vaan Elastisessa sun muissa


    • 90kjhkj98765

      Remun laulusta niin tiedä mut rumpalina ote oli hyvä mut niin on myös tällä flikalla, googlaa "Sina drums" niin juutuutissa todella paljon matskua ja saa nähdä mihin tuo flikka vielä etenee, mielestäni rumpalina flikalla tosi hyvä tyyli, näkee että tykkää ja tekee täysillä!

    • Glasu

      Minusta Lemmy Kilmisterillä jotenkin samaa tatsia bassossa kuin Kissellä. Lemmyllä yksinkertaisempaa, mutta samalla lailla komppaavaa rullaavaa eikä tyypillistä basson nypytystä :D

      Siitä Kissen bassosta mielestäni Ganesin hyvyys lähteekin ja voisit tykätä Motörheadista helpostikin.

    • Ha3333

      Miski jokin bändi haluaisi edes etäisiesti kuulostaa Hurri Ganesilta?

      Ketoon peipi ketoon! Remu puhui omaa kieltään!

    • hjkFHH

      Joo ei löydy vastaavia, eikä synny

    • pitkätukka-68
      • RöyhtäileväSika

        Ei kukaan pidä sitä Hurriganesin biisinä. Hurriganesin versio tuosta on kuitenkin se parhain.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1319
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      38
      889
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      30
      623
    4. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      590
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      568
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      536
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      533
    9. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      531
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      16
      502
    Aihe