Laiton irtisanominen (miten tämä menee)

kiinnostunut_

Miten muuten menee jos henkilö on joutunut laittomasti irtisanotuksi työstään. Tilanteessa jossa työntekijä ollut pitkään sairauslomalla perinnöllisen sairauden johdosta kuitenkin käynyt välillä töissä tekemässä töitään ja tehnyt ne hyvin. Kuitenkin työnantaja katsoo ettei selviydy töistään ja irtisanoo. Jos työntekijä tekee oikeusjutun ja vastoin faktaperusteita kuitenkin häviää ja tuomitaan maksamaan kaiken... jos kuitenkin työntekijä ilmoittaa ettei maksa ja tekee itsarin. Tilanne jossa työntekijä ajautunut velkakierteeseen, ylivelkaantunut tilillä ei juuri mitään kaikki menee mitä tulee.

Tämä on tälläinen yhdenlainen skenaario. Suomessa kun oikeuslaitos toisinaan toimii kuin vääryyslaitos ts. vaikka ihan aidoista asioista tekisi oikeusjutun saatat silti joutua syytetyn penkille.
Tämän huomaa kun lueskelee näitä erilaisia oikeudenpäätöksiä täälä somesta.

Niin kysymys oli siis, jääkö työnantaja tässä tapauksessa ilman rahoja vai mistä ne ottaa tuolloin ne perittävät kulut?

6

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helppoo_kauraa

      "Miten muuten menee jos henkilö on joutunut laittomasti irtisanotuksi työstään."
      - No, työnantaja tietysti tuomitaan maksamaan korvaus laittomasta irtisanomisesta.

      " Jos työntekijä tekee oikeusjutun ja vastoin faktaperusteita kuitenkin häviää ja tuomitaan maksamaan kaiken"
      - Silloin irtisanominen ei ole ollut laiton. Irtisanomisen laillisuuden päättää tuomioistuin eikä irtisanottu. Yleensä se on ammattiliitto, joka haastaa työnantajan oikeuteen. Liiton hävitessä liitto myös maksaa.

      • kiinnostunut_

        Ok. Asiaa varmaan ihmiset ajattelee eri tavoin mutta itse tullut tulokseen kun lueskellut erilaisia keissejä Suomessa tuomioistuin tekee paljon myös sellaisia ratkaisuja jotka tuomitaan uhrin tappioksi, ei siis vain laittoman irtisanomisen kohdalla. Vaikka ammattiliitto tässä tapauksessa vastaisikin kustannuksista jos asiat ei menekkään kuten ajateltu. Se ei silti tarkoita, että ratkaisu olisi ollut oikea tuomioistuimelta. Varmasti todella epätoivoinen tilanne jos häviää käräjillä ja sitten vielä korkeimmassa oikeudessa. Vaikkei tappiota tulisikaan saattaa se johtaa epätoivoiseen tekoon hakijan taholta toisille kun koko prosessi saattaa olla jo itsessään kuormittava ja jos päätös sitten työnantajan lakimiehen ja muiden toimesta vieki uhrin syytetyn paikalle. Sillä voi olla ikäviä
        seurauksia. Monet ihmiset kokee tätä nykyään ettei Suomi ole oikeusvaltio näissä erilaisissa irtisanomisasioissa tarkoitan tässä etenkin sellaisia jotka on sairastuneet, sairaudelle ei mitään voi, ja sitä perustetta työnantaja hyväksikäyttää irtisanoa vaikka olisi tehnyt työnsä moitteetta aina kun on työpaikalla ollut. Ja kaikki sairaspoissaolot olleet luvallisia ja todistus toimitettu työpaikalle.

        Kyllä niitä on sellaisia tilanteita joissa sairaudentakia irtisanotuksi joutunut ei enää kykene hakemaan uutta työpaikkaa ja se voi olla todella kohtalokasta jos aloittaessaan terveenä vakkarina on kaiken rakentanut työpaikan jatkuvuuden varaan. Ei olis ihme ylivelkaantuminen, masentuminen ja päiviensä päättäminen. Erilaiset päätökset välillä huokuu sitä kuin tälläisiä
        ei ihmistä, ei ongelmaa ratkaisuja haluttaisiin Suomessa. Ja se olisi sitten muka se paras lopputulos? Kiitos kuitenkin vastauksesta.


    • huippukuski

      Minutkin sanottiin irti,lähes kymmenen vuoden palveluksen jälkees,eräästä nosturifirmasta jonka toimipaikka sijaitsi Tuusulassa .
      Oikeuteen mentiin,ns toimitusjohtaja suostui korvausten maksamiseen,sovittelussa .
      Se oli hänelle edullisin vaihtoehto .
      Tämän "sopan" keitte firman silloinen "rasvakoura" .

      • noinhanseon

        Sulle kävi hyvin. Toiset taas ei tule ollenkaan vastaan. Pahin on se että, syytön joutuu syytetyn paikalle. Niissä tilanteissa joissa kyse ei ole asiasta jonka ammattiliitto vie oikeuteen joissa on enempi itse vastuussa kustannuksista jos häviää. On periaatteellisia ihmisiä joille ei tule kysymykseen vastapuolen oikeudenkäyntikulujen korvaaminen jos vastoin selviä faktoja joutuukin itse syytetyn paikalle. Silloin itsari on ainoa ratkaisu. Etenkin jos tilin saldo on miinuksella on ilmeisestä ettei korvauksia ainakaan väärinperustein tuomitulta saada.


    • potkut.vai.ei

      TYösuhdeasiat ovat riita-asioita, eikä niissä syytetä tai jouduta syytetyn penkille, kuten rikosjutuissa asetelma menee. Kun kun kuuluu ammattiliittoon, tulee se lakiapu näihin työriitoihin sieltä tavallisesti. Jos ei ole liittoa takana, silloin ehkä oikeusapua valtiolta. Mutta hankalampaa.

    • 98498589

      Lähtökohtaisesti yritykset turvaa toimintaansa erilaisten yritysvakuutusten avulla, kaikkea mahdollista ei tietysti voi, eikä kannata vakuuttaa, siltä vartenhan tehdään riskiarviointeja ja jolloin voidaan päätyä jopa ratkaisuun, että työntekijän laiton irtisanominen tulee loppupeleissä yritykselle edullisimmaksi vaikka imago siitä vähän tahriintuisikin.

      Jos työntekijä kuolee irtisanomisen jälkeen ennenkuin tuomioistuin on ratkaissut irtisanomiskiistan, siinä ei käsittääkseni perikunnalla ole enää sananvaltaa, vaan silloin juttu raukeaa, mutta jos tuomio ehtinyt tulla lainvoimaiseksi, niin kuolinpesästä otetaan mitä on otettavissa mahdollisten muiden velkojien ja perillisten ohella ja näiden etusijasta riippuen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5721
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2562
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      240
      1572
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1370
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1087
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      881
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      872
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      73
      791
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe