Mitä eroa noilla lajeilla käytännössä on? Thaissa enemmän rituaalihörhöilyä ja Kickissä enemmän turpaan vaan ja onnea vai...
Kick-Thai; mitä eroa?
9
2540
Vastaukset
- Herra 47
Thaissa saa käyttää polvia ja kyynerpäitä. Olen myös kuullut, että suorat potkut polviin olisi sallittuja.
Molemmat lajit menevät mielestäni tuutintäydeltä turpaan -kategoriaan."Molemmat lajit menevät mielestäni tuutintäydeltä turpaan -kategoriaan."
Mielenkiintoinen mielipide, perustelisitteko sitä hieman? Oletteko kenties harrastanut molempia lajeja? Käynyt kilpailemassa, tai nähnyt KB/MT-matseja? Tunnetteko harrastajia?
Totta kai jokaisella on oikeus mielipiteeseensä, mutta tuo kommentti oli niin hauska, että haluaisin kuulla taustoja sen takana.- Herra 47
sheeta kirjoitti:
"Molemmat lajit menevät mielestäni tuutintäydeltä turpaan -kategoriaan."
Mielenkiintoinen mielipide, perustelisitteko sitä hieman? Oletteko kenties harrastanut molempia lajeja? Käynyt kilpailemassa, tai nähnyt KB/MT-matseja? Tunnetteko harrastajia?
Totta kai jokaisella on oikeus mielipiteeseensä, mutta tuo kommentti oli niin hauska, että haluaisin kuulla taustoja sen takana.Harrastan kyllä KB:tä, mutta vain sivulajina, että jonkinmoinen lajituntemus tai lajimututus on.
Morgan kysyi:
Mitä eroa noilla lajeilla käytännössä on? Thaissa enemmän rituaalihörhöilyä ja Kickissä enemmän turpaan vaan ja onnea vai...
Omasta mielestäni näissä kahdessa lajissa (MT:stä ei valitettavasti ole omakohtaisia kokemuksia -korjatkaa ihmeessä jos olen väärässä) ei ole suurempia eroja "turpaan vaan ja onnea" - meiningillä. Tällä tarkoitin sparrin määrää, kestoa ja sen kovuutta. En usko että MT ja KB eroaisi tällä saralla paljoakaan.
MT:ssä tietenkin polvet, kyynerpäät ja mainitsemani potkut polviin sitten tuovat hieman sitä "kovuuseroa".
Kelpaako? Herra 47 kirjoitti:
Harrastan kyllä KB:tä, mutta vain sivulajina, että jonkinmoinen lajituntemus tai lajimututus on.
Morgan kysyi:
Mitä eroa noilla lajeilla käytännössä on? Thaissa enemmän rituaalihörhöilyä ja Kickissä enemmän turpaan vaan ja onnea vai...
Omasta mielestäni näissä kahdessa lajissa (MT:stä ei valitettavasti ole omakohtaisia kokemuksia -korjatkaa ihmeessä jos olen väärässä) ei ole suurempia eroja "turpaan vaan ja onnea" - meiningillä. Tällä tarkoitin sparrin määrää, kestoa ja sen kovuutta. En usko että MT ja KB eroaisi tällä saralla paljoakaan.
MT:ssä tietenkin polvet, kyynerpäät ja mainitsemani potkut polviin sitten tuovat hieman sitä "kovuuseroa".
Kelpaako?Totean vain sivumennen tuon kuulostaneen niin paljon äitini (joka ei voi sietää lajivalintaani) kommentilta, että hyvä ettei hiukset nousseet pystyyn.
Oletin siis sanavalinnan perusteella ettei kirjoittaja tunne juurikaan em. lajeja, olen iloinen voidessani olla väärässä. En edelleenkään ole ihan samaa mieltä, mutta kunnioitan kyllä perusteltua mielipidettä.
Alkuperäiselle; tsekkaappas tämä linkki lajien eroista: www.muaythai.fi -> Dummy menu (vasen alakulma) -> faq -> mitä eroa on thainyrkkeilyllä ja potkunyrkkeilyllä?- Herra 47
sheeta kirjoitti:
Totean vain sivumennen tuon kuulostaneen niin paljon äitini (joka ei voi sietää lajivalintaani) kommentilta, että hyvä ettei hiukset nousseet pystyyn.
Oletin siis sanavalinnan perusteella ettei kirjoittaja tunne juurikaan em. lajeja, olen iloinen voidessani olla väärässä. En edelleenkään ole ihan samaa mieltä, mutta kunnioitan kyllä perusteltua mielipidettä.
Alkuperäiselle; tsekkaappas tämä linkki lajien eroista: www.muaythai.fi -> Dummy menu (vasen alakulma) -> faq -> mitä eroa on thainyrkkeilyllä ja potkunyrkkeilyllä?http://www.kickboxing.fi/sivu.php?lid=78&lan=2
Hei, heetkinen...
"Thainyrkkeilystä innostuneena japanilaiset ja etupäässä amerikkalaiset kehittivät oman lajinsa, potkunyrkkeilyn"
-Suomen Muay Thai - liitto ry:n sivuilta
"Potkunyrkkeily eli Kickboxing sai alkunsa 1970-luvulla, kun Yhdysvalloissa päätettiin järjestää kilpailut maan parhaiden karatekoiden ja yhden seuran parhaiden nyrkkeilijöiden välille. Ottelu käytiin nyrkkeilykehässä ja molempien lajien ottelijat saivat käyttää omien lajiensa tekniikoita. Nyrkkeilijät voittivat kaikki ottelut, tyrmäyksellä. Tästä järjestäjät saivat idean kehittää uusi laji, jossa yhdistyvät nyrkkeilyn käsitekniikat ja karaten jalkatekniikat. Lajin nimi oli alussa Full Contact karate."
-Suomen potkunyrkkeilyliitton sivuilta
Mites nyt nää nyt näin ristiinrastiin menee?
- Jaakko_
Kickboxingissa kilpaillaan monilla eri säännöillä. Lähimpänä thaiboxingia on K1, jossa on sallittu polvipotkut, kiertolyönnit ja alapotkut. Suurin thaiboxingin ero K1:een on pystypaini, jonka aikana yleensä käytetään polvipotkuja ja kyynärpäitä. Lisäksi painiskeluun kuuluu se, että thaiboxingissa saa ottaa vastustajan jalasta kiinni. K1-säännöt eivät myöskään salli kyynärpäiden käyttöä. Molemmissa tyrmääminen on sallittu.
Yleisin ottelumuoto kickboxingissa Suomessa on full contact, jossa otellaan nyrkkeilynomaisesti siten, että lyönnit ja potkut saa kohdistaa samalle alueelle kuin nyrkkeilyssä. Nimen mukaisesti tyrmääminen on sallittu.
Kikcboxingin low kick –otteluissa saa potkia kiertopotkuja polven yläpuolelle. Suorat potkut jalkoihin ovat kielletty.
Kickboxingin light contact ottelut ovat full contactin omaisia mutta kontakti on rajoitettu ja tyrmääminen kielletty. Arvostelussa painotetaan teknistä osaamista.
Kickboxingin semi contactissa otellaan kevyellä kontaktilla karaten omaisesti, jolloin osuman jälkeen ottelu keskeytetään ja ottelijoille annetaan pisteitä osumatyypin mukaan (potku, lyönti, hyppypotku, vartaloon/päähän).
Kickboxingissa kisataan lisäksi aero kickboxingissa ja musical formsissa. Molemmat suoritetaan musiikin tahdissa yksin ilman vastustajaa ja suoritus arvostellaan. Kumpaakaan ei tietääkseni harrasteta Suomessa. - Morgan
Kiitoksia vaan kovasti asiantunteville vastaajille vastauksista. Sitä kun itse asuu metsässä, niin ei kaikkea tiedä ja pakko on kysellä kaikenlaista.
Tsekkaappa ylempää antamani linkki, saat vielä virallisen vastauksen thainyrkkeilyn näkökulmasta. =)
- joopa
Tuo full contact karate edelsi kickboxingia (kai tämä termi tuli silloin, mitä jatkossa tarkoitan, mutta oli sitten termi mikä hyvänsä...). Kickboxing, ainakin sitä muistuttavana kuin se on nyt, syntyi kun Don "The Dragon" Wilson vietti aikaansa Thaimaassa, otteli sikäläisiä vastaan, ja otti mallia heiltä. Hän sitten toi lajin hieman muunneltuna USA:han, mm. polvipotkut ja kyynärpääiskut poistettuna. Tämä olikin sitten jo paljon kovempaa hommaa kuin tuo full contact karate.
Suunnilleen näin se meni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 132950
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831629Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2631460Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä731445Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2361340Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121120Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041069Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341060- 921003
Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65983