sanonut?
Mikä reaktio olisi ollut sinua?
"Pyydä anteeksi!"
"Pyydä heti anteeksi!"
"Aiotko pyytää anteeksi?"
"Et siis aio pyytää anteeksi?"
-Pitäisikö sinun pyytää anteeksi?"
"Miksi et pyydä anteeksi?"
Mikä reaktio olisi ollut sinua?
"Pyydä anteeksi!"
"Pyydä heti anteeksi!"
"Aiotko pyytää anteeksi?"
"Et siis aio pyytää anteeksi?"
-Pitäisikö sinun pyytää anteeksi?"
"Miksi et pyydä anteeksi?"
Vastaukset 31
Vanhimmat
Ensimmäinen reaktio olisi ollut, nousta ja lähteä taakseen katsomatta. Paistaahan tältä naistoimittajilta usein hyenamainen kärjistys, mutta sanomisessani TV:ssä olisin pitäytynyt pitämään pääni kylmänä
Lauralta olisi pitänyt pyytää anteeksi, kun leimattiin murhaajaksi.
Lauralla oli kaunis, myönteinen ilme ja olemus.
Toisin kuin
Sannikan riivaantunut kova naama.
näinpäin
Sannikan OLISI pitäny pyytää LAURALTA tuhatkertaa ANTEEKSI,
ja
myöntää oma sivistymätön törkeä käytös,
ON välttämättömyys,
Sannikka pannaan syytteeseen kunnian loukauksesta,
lainvastaisesta rasisistisesta
MANIPULOIVASTA hyökkäävästä käytölksestään,
Sannikka EI ole PÄTEVÄ TOIMITTAJAN TEHTÄVIIN,
virka pois Sannikalta,
Ukkola myös tarkkailuun !
Mitä tapahtui? En katsonut kyseistä ohjelmaa.
Näyttää olevan kysymys tästä
https://areena.yle.fi/1-4493549
Kaikki pisteet minulta Lauralle, joka pystyi pysymään asiallisena ja ehkä vähän huvittuneenakin siinä sirkuksessa.
Hyvä, ettei alkanut pyytelemään minkään paineen alla anteeksi sellaista, mihin ei ollut syyllinen.
Ja kuinka sydämestä muutenkaan sellainen anteeksipyyntö tulee, mikä on pakotettu asiaan kuulumattoman sivullisen taholta esiin. Kyllä se anteeksipyyntö on aina tultava ihmisen itsensä aloitteesta, joka tuntee tehneensä väärin.
Ja yleensäkin suurin osa kaikista anteeksipyynnöistä on pelkkiä sanoja ja huulten heilutusta ilman sen kummempaa tarkoitusta.
oli omituinen asetelma, joka jatkui inhottavan pitkään.
amutta Laura kesti paineen.
"Timantti on hiilenpala, joka on kestänyt paineen."
Siinähän oli selvästi tarkoituksena leikkiä Lauralla kuin kissat hiirellä.
Kävi vain niin, että osat vaihtuivat ja haastattelija ja taustaraati joutuivat jäämään hiiriksi, jotka sätkivät ja potkivat kuin hengenhädässä ja Laura lähti voittajana.
ja se oli hieno tulos nöyryytysYRITYKSESTÄ.
Laurasta on moneksi, useasta Laurasta vielä enemmän.
https://www.youtube.com/watch?v=R7Jz87eG7zs
Pitää miespuolisena kehaista Laura Voutilaisen ääntä. Olen joutunut muuttamaan kantaani hänestä.
Huhtasaren Laura ei ole niin putipuhdas mitä ulkoinen habituksensa näyttää. Pientä filunkia siinäkin graduduunissa.
Jos nyt lähdettäisiin siitä, mikä gradu yleensäkin on.
Siis:
https://blogs.helsinki.fi/valmistu-nyt/mika-gradu-on/
"tietolähteiden löytämistä ja kriittistä hyödyntämistä
omien näkemysten ja lähteistä saadun tiedon yhdistämistä
erilaisten tutkimusmetodien käyttöä ..."
Et itse varmaan koskaan ole yrittänyt sellaisena parikymppisenä livistää siitä, missä aita on matalin?
Minä muistan kyllä, vaikka en enää niin terävämuistinen lienekään, kouluajalta ne kämmeniin kirjoitetut matikan kaavat kokeissa, ne luokassa pulpetilta toiseen liikkuvat pikku lappuset kielten kokeissa ...
Muistan senkin kuinka ruotsin opettaja oli silmät ympyräisinä, kun koko luokka oli kokeissa kääntänyt ingenjör tyhjäntoimittajaksi ...
Muistan koulun potkijaislaulun, joka laulettiin meitä seuraaville abeille:
"Kun me lähdemme, te saatte lunttimme
kun me lähdemme, te saatte lunttimme.
Ne on siellä penkin alla
patterista vasemmalla.
Kun me lähdemme te saatte lunttimme ..."
Eihän kaikki mene lauman mukana tekemään tuotakaan! Siispä opetittekin jo laulullanne vitsikkäästi keinot saada helpoimmin kokeet läpi. Itse en ole koskaan luntannut, en vaan ymmärtänyt niinkin voitavan tehdä. Tehköön kukin luonteensa mukaan, mutta laumasielu en tule olemaan koskaan.
No mutta hienoa, Sinä!
Jouduit nytkin varmaan googlesta lunttaamaan, mitä sellainen lunttaaminen on, kun et noin perin viattomana ollut sellaisesta koskaan kuullutkaan.
Älä putoa sieltä korkeuksistasi.
Tulin vielä peiton alta huikkaamman notta sinussa Tellukka on potentiaalia, sano. Sanot kirjoitelleesi tuolla nikillä 1½ vuotta.
Vasta tänä vuonna löydän nettiarkistosta viestejäsi. Valaisisitko hiukan netissä kirjoittamishistoriaasi?
Jos nyt niin kovasti kiinnostaa, ettet saa nukuttua, niin 17.2.2017 lähtien olen kirjoittanut vain pelkästään tällä rekatullani, joka tuossa näkyy ja jonka alunperin rekkasin jo 28.1.2015.
28.1.2015 - 17.2.2017 kirjoittelin silti enimmäkseen vielä aikaisemmalla puskanikilläni "ent.siivoojaparka", koska joku mielsi tuon rekatun nikkini mainokseksi (en tiedä miksi).
Sitten kun joku (jotkut) ihailijani alkoivat käyttämään kanssani samaa puskanikkiä, niin annoin sen hänelle (heille) luovuttaen samalla kaikki sillä kirjoitetut kommenttinikin siinä kylkiäisinä (eikä hän edes kiitellyt, snyft ...)
Jos tarkoitat, ettet 70 palstan historiasta löydä nikkiäni ennenkuin tänä vuonna, niin siihen on se yksinkertainen selitys, että vasta Juhannuksen aikoihin saavutin tämän kunniakkaan iän 70v.
Koko netissä kirjoittamishistoriani on sitten jo pikkusen mutkikkaampi, koska ennen ikäpalstoille tuloani kirjoittelin monilla muilla palstoilla, en edes muista millä kaikilla palstoilla ja millä nikeillä, fniss. Ja nettiähän se on Naamakirjakin. Siellä kirjoittelen omalla virallisella nimelläni.
Riittikö päänaluseksi?
Jahtaamisesi tiivistyy, kun aletaan revittelemään vielä vanhoja kirjoituksiasikin. Pidä pintasi.
Skeidaksi on mennyt 60 ja 70-palstat, kun viime kuukausina on jokunen tyyppi intoutunut henkilökohtaisiin hyökkäyksiin milloin milläkin verukkeella. Lähinnä lapsellisilla.
Kaikkeen tottuu.
Minä olen immuuni sellaiselle jahtaamiselle, kunhan ei käsiksi käy. Ja se taas on minimaalinen vaara.
Vähemmän saastettahan täällä pilvenpiirtäjissä, pahuksen kuutamo kun herätti
En minä halua ollenkaan kaikkeen totuttautua, eipä sovi :) edes hipiälleni tulis vaan karkeaksi
Mitä jahtaamista tuo muka on, kun itse tuo itsensä ja joko todelliset tai mielikuvituksen tuotteet koko ajan tyrkylle. Keskustelupalstalla on tarkoitus keskustella eikä ole pakko olla samaa mieltä esim. jatkuvasta shoppailusta, klubilla käymisestä yms.
Kun olisikin ollut mahdollisuus jatkaa opintoja. Vanhin sisko kävi kristillisen kansanopiston. Äiti puhui että vanhemman veljeni pitäisi hakea maatalousoppilaitokseen.
Veli sanoi ettei ala kiinnosta tippaakaan. Niin me sitten haimme työtä, mistä sai rahaa asumiseen ja muuhun toimeentuloon.
Kaikille veljilleni viina kyllä maittoi. Yksi isoveljistäni kuoli lääkkeiden ja oluen yhteisvaikutukseen.
Aloitus koskee ihan muuta. Siitä soritukseni asianosaisille.
"Kenelle gradu tehdään?
Gradun vastaanottaja on laitos. (Tässä tap. Jyväskylän kasvatustieteen laitos)
Sen hyväksyy 1.8.2011 alkaen laitosneuvosto.
Gradun arvostelee yleensä työn ohjaaja yhdessä jonkun muun opettajan kanssa.
Vaikka gradu virallisesti tehdään laitokselle, gradun tekemistä helpottaa, kun pitää mielessä, kuka on sen mahdollinen lukija.
Oletuksena voi pitää, että lukija on oman oppiaineen syventävän tason keskiverto opiskelija."
Sannikka ei varmaankaan kauan toimi nykyisessä haastattelijan roolissa, sillä hänellä on ennakkoasenne, jota sitten pönkittää sopivilla kysymyksillä. Hän tarvitsisi hiukan koulutusta. Eikä niin hiukankaan. Ohjelman ei pitäisi olla niin päällekäypä, että katsoja ei pysty seuraamaan tilannetta, vaan siirtyy toisille kanaville. Se tuskin on tuottajan tarkoitus.
Ukkolakin on topakka, mutta hän osaa käytöstavat.
Hyvä toimittaja kunnioittaa haastateltavaansa, mikä olisi myös Veitolan ja Enbusken hyvä tietää.
voi miten samalla tavalla olenkin ajatellut tuosta Sannikasta,
raakile hän on.
Kun en pätkääkään ymmärrä mitä aloittaja haluaa kysyä?
Mikä sannikka?
En onneksi lukeudu niiden joukkoon joiden elämän ja illat täyttää telkkari. Ei ainakaan viihdettä ole minulle sieltä löytynyt.
Palkkää "lapsille tarkoitettua, mutta kielenkäytön perusteella heiltäkin kiellettyä hupiohjelmistoa".
Ei kiitos, kysyjälle?
Johan on itseään ja paremmuuttaan korostava kovin huonotuulinen osallistuja. En minäkään katso juuri viihdeohjelmia, mutta miksi olla noin alentuva kyselijälle?
Sannikkaa ja Ukkolaa tuskin voi nimittää hupiohjelmien vetäjiksi.
Mikä menen.lenkille?
Aloittajan nikissä oli se sannikka niinkuin sinulla lenkille meno.
Hän selvästi kysyi, kuinka reagoisit, jos sinulta vaadittaisiin anteeksipyyntöä tuohon tyyliin.
No vastasitkin omalla tavallasi, että lähtisit lenkille.
Niin minäkin varmaan tekisin, että olisin vain niinkuin ei minulta olisi anteeksipyyntöä vaadittukaan.
nikki-"menen lenkille", tuon tiedon itsestäsi kirjoitit meille keskustelijoille?
Me emme sitä tarvitse.
Hyvä pointti "menen lenkille". Katselee illat töllötintä tai ei, niin aloitus ei täytä ymmärrettävän kommentin kriteereitä. Jos ei ole katsellut ohjelmaa, niin mistä hemmetistä pitää tietää, mistä aloittaja puhuu ja mitä tarkoittaa? Alkeellisimpiin kirjoitussääntöihin kuuluu aiheensa alustaminen edes jollakin tavalla.
"Kenelle gradu tehdään?
Gradun vastaanottaja on laitos. (Tässä tap. Jyväskylän kasvatustieteen laitos)
Sen hyväksyy 1.8.2011 alkaen laitosneuvosto.
Gradun arvostelee yleensä työn ohjaaja yhdessä jonkun muun opettajan kanssa.
Vaikka gradu virallisesti tehdään laitokselle, gradun tekemistä helpottaa, kun pitää mielessä, kuka on sen mahdollinen lukija.
Oletuksena voi pitää, että lukija on oman oppiaineen syventävän tason keskiverto opiskelija."
Gradun ohjaaja on siis arvostellut Huhtasaaren gradun ja hyväksynyt sen.
Ohjaajan kuuluu neuvoa gradun tekijää, ja jos jonkin lainauksen (eli sitaatin) lähde ei ole tullut lähdeluetteloon, niin siitä on gradun tekijälle huomautettava. Hän korjaa.
Gradu tulee hyväksyä vasta valmiina.
Toimittaja piiloutuu tittelinsä taakse pitäen puheitaan oikeutetuiksi joka tilanteessa . Onhan tuosta näyttöä että YLE tittelin haltijan taustalla on laki .