Miksi monessa vanhassa akselivetoisessa purkkarissa potkuri on suunnattu viistosti alaspäin. Johtuuko tämä moottorin asennuksesta ja pohjan muodosta, vai saavutetaanko tällä jotain hyötyä?
Potkurin työntövoiman suunta
9
426
Vastaukset
- Axel49
Eiköhän syy ole yksinkertaisesti asennustekninen. Potkurinakselin on kuitenkin oltava moottori/vaihteistopaketin jatkeena. Miten kuvittelet, että systeemi voisi muuten toimia kuin että askelia kallistetaan sen verran, että menee pohjasta läpi ja on pultattavissa kiinni vaihteistoon?
- seppomartti
Ei liity "vahoihin purkkareihin", vaan nyktisiin ja tuleviinkin akselivetoisiin. Miten haluaisit akselin olevan?.
- Kskd
En mä mitään halua... kunhan uteliaisuuttani kyselen. :)
Mietin vaan että olisko kannattavampaa työntövoiman kannalta että työnnetää venettä eteenpäin eikä ylös ja eteen. Saisko suuntauksen paremmaksi pidemmällä akselilla -> moottori keulaa kohti? - Joakim1
Kskd kirjoitti:
En mä mitään halua... kunhan uteliaisuuttani kyselen. :)
Mietin vaan että olisko kannattavampaa työntövoiman kannalta että työnnetää venettä eteenpäin eikä ylös ja eteen. Saisko suuntauksen paremmaksi pidemmällä akselilla -> moottori keulaa kohti?Eteenpäin ajettaessa ero on pieni eli akselin kulmasta on vähän haittaa. Pakilla potkurivirta osuu runkoon ja voimistaa sivuttaisvetoa huomattavasti vaakasuoraan akseliin (SD-vetolaite) verrattuna. Useimmat pitävät sivuttaisvetoa haitallisena ominaisuutena, joka tekee peruuttamisesta vaikeaa, varsinkin kääntymisen toiseen suuntaan.
Purjehtiessa suuressa kulmassa oleva akseli aiheuttaa enemmän vastusta ja samalla estää varsinkin 3-lapaisten taitto- ja kääntölapapotkureiden pääsyn pienivastuksiseen asentoon. - Sidekikki
Joakim1 kirjoitti:
Eteenpäin ajettaessa ero on pieni eli akselin kulmasta on vähän haittaa. Pakilla potkurivirta osuu runkoon ja voimistaa sivuttaisvetoa huomattavasti vaakasuoraan akseliin (SD-vetolaite) verrattuna. Useimmat pitävät sivuttaisvetoa haitallisena ominaisuutena, joka tekee peruuttamisesta vaikeaa, varsinkin kääntymisen toiseen suuntaan.
Purjehtiessa suuressa kulmassa oleva akseli aiheuttaa enemmän vastusta ja samalla estää varsinkin 3-lapaisten taitto- ja kääntölapapotkureiden pääsyn pienivastuksiseen asentoon.Sivuveto peruuttaessa on joissain tapauksissa itse asiassa hyvä ominaisuus. Jos vaihtoehdot ovat a) ei sivuvetoa, vene menee pakilla ainoastaan suoraan tai b) vene kääntyy pakilla hyvin toiseen suuntaan ja toiseen ei ollenkaan, niin ottaisin kyllä sen b:n.
- tässä.rajoitukset
Kskd kirjoitti:
En mä mitään halua... kunhan uteliaisuuttani kyselen. :)
Mietin vaan että olisko kannattavampaa työntövoiman kannalta että työnnetää venettä eteenpäin eikä ylös ja eteen. Saisko suuntauksen paremmaksi pidemmällä akselilla -> moottori keulaa kohti?Moottori on yhtä väistämättä pohjan yläpuolella kuin potkuri pohjan alapuolella. Kun lisäksi pohjan ja potkurin väliin pitää jäädä riittävä etäisyys, on akseli välttämättä vinossa. Ja akseli kallistuu vielä enemmän, koska moottori halutaan pois tieltä sinne kulkuaukon alle, eli lähemmäs potkuria. Potkurin takana on peräsin rajoittamassa sen sijaintia.
tässä.rajoitukset kirjoitti:
Moottori on yhtä väistämättä pohjan yläpuolella kuin potkuri pohjan alapuolella. Kun lisäksi pohjan ja potkurin väliin pitää jäädä riittävä etäisyys, on akseli välttämättä vinossa. Ja akseli kallistuu vielä enemmän, koska moottori halutaan pois tieltä sinne kulkuaukon alle, eli lähemmäs potkuria. Potkurin takana on peräsin rajoittamassa sen sijaintia.
Vanhanaikaisessa viinilasirunkoisessa pitkäkölisessä veneessä moottori voi olla syvässä kaivossa kokonaan vedenpinnan alla. Tällöin potkuriakselikin voi olla suorassa tai melkein suorassa.
- seppomartti
Saa potkuriakselin hydraulivedolla riippumattomaksi moottoriasennuksesta. Olihan niitä mittaluvun parantamisyrityksiä moottori keulassa ja potkuriakseli vaakasuorassa kölin yläreunan tasossa.
Kun potkurin pitäisi mahtua pyörimään, niin viisto alselisuunta tarvitaan. Alammaksi akselin saisi Z- vaihteistolla. Keulaan päin ei pysty siirtämään kun kulku portaikossa estyy. Salongin pöydän alle sijoitus vaatisi hydraulivedon.
Eteen ajaessa pieni perän kohotus voi olla teoriassa hyväkinHydraulivedossa tulee varmaan hävikkiä tehon siirrossa potkuriin. Toisaalta moottori voidaan sijoittaa sopivimpaan paikkaan. Akseli voi myös olla nivelletty, mutta se taitaa muuten olla hankalampi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1856543Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto985457Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1243421Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2443309Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat862408Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku32125Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191796Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val501732Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi471684- 981386