Miksi monessa vanhassa akselivetoisessa purkkarissa potkuri on suunnattu viistosti alaspäin. Johtuuko tämä moottorin asennuksesta ja pohjan muodosta, vai saavutetaanko tällä jotain hyötyä?
Potkurin työntövoiman suunta
9
455
Vastaukset
- Axel49
Eiköhän syy ole yksinkertaisesti asennustekninen. Potkurinakselin on kuitenkin oltava moottori/vaihteistopaketin jatkeena. Miten kuvittelet, että systeemi voisi muuten toimia kuin että askelia kallistetaan sen verran, että menee pohjasta läpi ja on pultattavissa kiinni vaihteistoon?
- seppomartti
Ei liity "vahoihin purkkareihin", vaan nyktisiin ja tuleviinkin akselivetoisiin. Miten haluaisit akselin olevan?.
- Kskd
En mä mitään halua... kunhan uteliaisuuttani kyselen. :)
Mietin vaan että olisko kannattavampaa työntövoiman kannalta että työnnetää venettä eteenpäin eikä ylös ja eteen. Saisko suuntauksen paremmaksi pidemmällä akselilla -> moottori keulaa kohti? - Joakim1
Kskd kirjoitti:
En mä mitään halua... kunhan uteliaisuuttani kyselen. :)
Mietin vaan että olisko kannattavampaa työntövoiman kannalta että työnnetää venettä eteenpäin eikä ylös ja eteen. Saisko suuntauksen paremmaksi pidemmällä akselilla -> moottori keulaa kohti?Eteenpäin ajettaessa ero on pieni eli akselin kulmasta on vähän haittaa. Pakilla potkurivirta osuu runkoon ja voimistaa sivuttaisvetoa huomattavasti vaakasuoraan akseliin (SD-vetolaite) verrattuna. Useimmat pitävät sivuttaisvetoa haitallisena ominaisuutena, joka tekee peruuttamisesta vaikeaa, varsinkin kääntymisen toiseen suuntaan.
Purjehtiessa suuressa kulmassa oleva akseli aiheuttaa enemmän vastusta ja samalla estää varsinkin 3-lapaisten taitto- ja kääntölapapotkureiden pääsyn pienivastuksiseen asentoon. - Sidekikki
Joakim1 kirjoitti:
Eteenpäin ajettaessa ero on pieni eli akselin kulmasta on vähän haittaa. Pakilla potkurivirta osuu runkoon ja voimistaa sivuttaisvetoa huomattavasti vaakasuoraan akseliin (SD-vetolaite) verrattuna. Useimmat pitävät sivuttaisvetoa haitallisena ominaisuutena, joka tekee peruuttamisesta vaikeaa, varsinkin kääntymisen toiseen suuntaan.
Purjehtiessa suuressa kulmassa oleva akseli aiheuttaa enemmän vastusta ja samalla estää varsinkin 3-lapaisten taitto- ja kääntölapapotkureiden pääsyn pienivastuksiseen asentoon.Sivuveto peruuttaessa on joissain tapauksissa itse asiassa hyvä ominaisuus. Jos vaihtoehdot ovat a) ei sivuvetoa, vene menee pakilla ainoastaan suoraan tai b) vene kääntyy pakilla hyvin toiseen suuntaan ja toiseen ei ollenkaan, niin ottaisin kyllä sen b:n.
- tässä.rajoitukset
Kskd kirjoitti:
En mä mitään halua... kunhan uteliaisuuttani kyselen. :)
Mietin vaan että olisko kannattavampaa työntövoiman kannalta että työnnetää venettä eteenpäin eikä ylös ja eteen. Saisko suuntauksen paremmaksi pidemmällä akselilla -> moottori keulaa kohti?Moottori on yhtä väistämättä pohjan yläpuolella kuin potkuri pohjan alapuolella. Kun lisäksi pohjan ja potkurin väliin pitää jäädä riittävä etäisyys, on akseli välttämättä vinossa. Ja akseli kallistuu vielä enemmän, koska moottori halutaan pois tieltä sinne kulkuaukon alle, eli lähemmäs potkuria. Potkurin takana on peräsin rajoittamassa sen sijaintia.
tässä.rajoitukset kirjoitti:
Moottori on yhtä väistämättä pohjan yläpuolella kuin potkuri pohjan alapuolella. Kun lisäksi pohjan ja potkurin väliin pitää jäädä riittävä etäisyys, on akseli välttämättä vinossa. Ja akseli kallistuu vielä enemmän, koska moottori halutaan pois tieltä sinne kulkuaukon alle, eli lähemmäs potkuria. Potkurin takana on peräsin rajoittamassa sen sijaintia.
Vanhanaikaisessa viinilasirunkoisessa pitkäkölisessä veneessä moottori voi olla syvässä kaivossa kokonaan vedenpinnan alla. Tällöin potkuriakselikin voi olla suorassa tai melkein suorassa.
- seppomartti
Saa potkuriakselin hydraulivedolla riippumattomaksi moottoriasennuksesta. Olihan niitä mittaluvun parantamisyrityksiä moottori keulassa ja potkuriakseli vaakasuorassa kölin yläreunan tasossa.
Kun potkurin pitäisi mahtua pyörimään, niin viisto alselisuunta tarvitaan. Alammaksi akselin saisi Z- vaihteistolla. Keulaan päin ei pysty siirtämään kun kulku portaikossa estyy. Salongin pöydän alle sijoitus vaatisi hydraulivedon.
Eteen ajaessa pieni perän kohotus voi olla teoriassa hyväkinHydraulivedossa tulee varmaan hävikkiä tehon siirrossa potkuriin. Toisaalta moottori voidaan sijoittaa sopivimpaan paikkaan. Akseli voi myös olla nivelletty, mutta se taitaa muuten olla hankalampi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.4332748IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk862025- 1611596
Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.821532Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten171466Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää4591248- 1471084
Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu511055Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla44932Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R450922