MF265 -84 ohjauspumppu

Ajaessa kovempaa etupyörät hakee suuntaa, vaikka ohjauspyörää pitää paikallaan.
Ohjauspyörän tuntuma on, että että sen vääntäminen ei heti vaikuta pyöriin.
Testasin pumpun voimaa ajamalla etupyörän betoniseinän nurkkaa vasten ja vääntämällä ratista. Etupyörä kääntyi vähän ja ruohikolla traktorin etupää vähän siirtyi, mutta pyötän liike jäi 20 senttiin. Sen jälkeen ohjauspyörää saattoi kääntää ilman, että sillä oli vaikutusta.

Olisiko tuo ohjauspumppu riittävän voimakas vai pitäisikö jotain kohtaa huoltaa tai korjata?
7199
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Et kertonut onko traktorissa tehostettu vai hydrostaattinen ohjaus mutta pumpun öljymäärä on molemmissa ensimmäinen tarkastuskohde. Tukkeutunut suodatin voi olla myös syyllinen. Seuraava kohde voisi olla työsylinterin tiivisteet. Sitten menee arvailuksi, pumppu voi toki olla viallinen mutta itse hakisin syytä ensin muualta.

Äänestä

Aurauksen säätöä vailla, liikaa haritusta tai sitten väljää niin vitusti!

Äänestä

Lainaus ohjekirjasta:
Ohjaus on " Hydraulisesti tehostettu ohjausjärjestelmä , johon kuuluu hammaspyöräpumppu ja siihen yhdistetty erillinen oljysäiliö".
Pumpun öljymäärä on tarkistettu ja lisätty öjlyä. Ei vaikuta paremmalta.
Suodatinta en ole koskaan vaihtanut. Ilmeisesti on öljysäiliössä, joka on kiinni yhdellä mutterilla.
Hydraulisylinteri ei ole vuotanut ulospäin öljyä, mutta oljyä on kyllä kulunut.

Äänestä

Kyseessä on 4-veto.
Ohjekirjassa näkyy olevan ohjeet sudattimen vaihdolle.
Lisäksi etupyörien laakerit tarkistan ja kiristän ohjekirjan mukaan.
Katson myös hydraulisylinterin männän tiivisteen.
Palaan asiaan vielä.

Äänestä

4-vetoisessa on muistaakseni hydrostaattinen ohjaus joten orbitrol-venttiili on myös mahdollinen vikakohde. Onhan pyörien suuntaus ja nivelten välykset (myös etuakselin keskitappi) suurinpiirtein kunnossa ? Jos ohjausjärjestelmästä häviää öljyä eikä vuotoa missään näy, niin ainoa vuotomahdollisuus on pumpun akselin juuri josta öljy menee moottoriin. Onnea vianhakuun.

Äänestä

Mistä löytyy orbitrol-venttiili?

Äänestä

Orbit-venttiili löytyy ohjaustangon alapäästä. Sen verran on selvinnyt.
Ohjauksen hydraulipummppu on tarkistettu ja suodatin pesty (uutta en tähän hätään hanki) ja nyt seuraan oljyn kulutusta (viimeksi olen lisännyt öljyö joskus 10 vuotta sitten).
Etupyörien välykset ovat tiukat.

Etupyörät kääntyvät kyllä paikalla ollessa ohjauspyörän käännön mukaan ja pyörien ääriäsennossa ohjauspyörä lopettää kääntymisen.
Osaako joku sanoa, onko tämä riittävä voima ohjaukselle ja että ohjausmekamismi on kunnossa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MFtollo kirjoitti:

Ajaessa kovempaa etupyörät hakee suuntaa, vaikka ohjauspyörää pitää paikallaan.
Ohjauspyörän tuntuma on, että että sen vääntäminen ei heti vaikuta pyöriin.
Testasin pumpun voimaa ajamalla etupyörän betoniseinän nurkkaa vasten ja vääntämällä ratista. Etupyörä kääntyi vähän ja ruohikolla traktorin etupää vähän siirtyi, mutta pyötän liike jäi 20 senttiin. Sen jälkeen ohjauspyörää saattoi kääntää ilman, että sillä oli vaikutusta.

Olisiko tuo ohjauspumppu riittävän voimakas vai pitäisikö jotain kohtaa huoltaa tai korjata?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu