Sikotauti

Voih

Onko teidän miehellänne ollut pienenä sikotauti ja silti saitte/saatte lapsen? Mun miehellä ollut tuo sairaus tietääkseni n.12-vuotiaana ja siks kyselen, koska yritetty esikoista reilu vuosi, toistaiseksi tuloksetta. Syksyllä kyllä sain toisella kuulla keskenmenon joten onko se kuitenkin "hyvä"merkki siitä että mieheni siittiöt ovat ok, eli meillä on toivoa ilman lapsettomuustutkimuksia/-hoitoja?? Minulta on vasta tutkittu papa ja se puhdas, joten kaikki ok minulla? Kiitoksia.

3

1025

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Krisse

      ... ja muutenkin piti olla mahdotonta hänelle saada lapsia. Kaksi kuukautta touhutiin ilman ehkäisyä, koska raskaaksitulemisen piti olla todellakin mahdotonta. No, aloinpa kuitenkin odotella meille ylläribeibiä!

    • Annina

      Myös mun mies sairasti lapsena sikotaudin (joka oli mennyt kiveksiin) ja otti asian joku aika sitten puheeksi.. silloin oli yksi tuulimuna takana. Heti netistä etin tietoa, että miten voi vaikuttaa hedelmällisyyteen. Homma menee siis niin, että murrosiän jälkeen sairastettu sikotauti, joka on mennyt kiveksiin (tulehtuu ja jotenkin aiheuttaa kiviksen surkastumisen)voi vaikuttaa hedelmällisyyteen, mutta lohdutuksena vielä se että kiveksiä on kaksi (ellei molemmat silloin tulehtuneet) ja muistaakseni sikotaudin murrosiän jälkeenkin sairastaneilla hedelmättömyys prosentti oli jotain 2%(?). Kannattanee netistä ettiä tietoa, kun en nyt niin tarkkaan muista.Onneksi meillä tuo tauti sairastettiin ennen murkkuikää.

    • Anonyymi

      mulla sama case. n. 18 vuotiaana muistan kun sairastin n. viikon kestävän kuumeen ja kurkku turposi. toinen kivekseni on myös hieman pienempi.
      Kävin silloin terveyskeskuksessa ja lääkärin diagnoosi oli muistaakseni että tavallinen flunssa. (ihmetytti silloin mutta näin jälkikäteen mitetittynä lääkäri on luultavasti tiennyt että mistä oli kyse)

      Epäilyttää vähän että onko rokote sittenkään suojannut kyseiseltä taudilta vai onko samalla taudilla ollut silloin eri nimi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      2656
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      15
      995
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      853
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      48
      775
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      51
      755
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      664
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      616
    8. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      69
      612
    9. 50
      605
    10. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      594
    Aihe