Onko teidän miehellänne ollut pienenä sikotauti ja silti saitte/saatte lapsen? Mun miehellä ollut tuo sairaus tietääkseni n.12-vuotiaana ja siks kyselen, koska yritetty esikoista reilu vuosi, toistaiseksi tuloksetta. Syksyllä kyllä sain toisella kuulla keskenmenon joten onko se kuitenkin "hyvä"merkki siitä että mieheni siittiöt ovat ok, eli meillä on toivoa ilman lapsettomuustutkimuksia/-hoitoja?? Minulta on vasta tutkittu papa ja se puhdas, joten kaikki ok minulla? Kiitoksia.
Sikotauti
3
1025
Vastaukset
- Krisse
... ja muutenkin piti olla mahdotonta hänelle saada lapsia. Kaksi kuukautta touhutiin ilman ehkäisyä, koska raskaaksitulemisen piti olla todellakin mahdotonta. No, aloinpa kuitenkin odotella meille ylläribeibiä!
- Annina
Myös mun mies sairasti lapsena sikotaudin (joka oli mennyt kiveksiin) ja otti asian joku aika sitten puheeksi.. silloin oli yksi tuulimuna takana. Heti netistä etin tietoa, että miten voi vaikuttaa hedelmällisyyteen. Homma menee siis niin, että murrosiän jälkeen sairastettu sikotauti, joka on mennyt kiveksiin (tulehtuu ja jotenkin aiheuttaa kiviksen surkastumisen)voi vaikuttaa hedelmällisyyteen, mutta lohdutuksena vielä se että kiveksiä on kaksi (ellei molemmat silloin tulehtuneet) ja muistaakseni sikotaudin murrosiän jälkeenkin sairastaneilla hedelmättömyys prosentti oli jotain 2%(?). Kannattanee netistä ettiä tietoa, kun en nyt niin tarkkaan muista.Onneksi meillä tuo tauti sairastettiin ennen murkkuikää.
- Anonyymi
mulla sama case. n. 18 vuotiaana muistan kun sairastin n. viikon kestävän kuumeen ja kurkku turposi. toinen kivekseni on myös hieman pienempi.
Kävin silloin terveyskeskuksessa ja lääkärin diagnoosi oli muistaakseni että tavallinen flunssa. (ihmetytti silloin mutta näin jälkikäteen mitetittynä lääkäri on luultavasti tiennyt että mistä oli kyse)
Epäilyttää vähän että onko rokote sittenkään suojannut kyseiseltä taudilta vai onko samalla taudilla ollut silloin eri nimi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad951503- 541043
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että394895- 163880
- 56733
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124727- 51678
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38645- 57641
- 76632