PAM roimii tessii Seculaisten selkänahasta. Avarnilla varmaan joku hyshys sopimus Selinin & Sinkkosen kaa.
Kentällä vahvat huhut, et senioreille haetaan 6 prossaa ja junnut nuolee näppejään ja maksavat muiden korotusta pienenevillä lisäillä. Tässä on demareiden apupuolueen solidaarisuus. Taitaa olla Selin jo ehdokaslistalla eduskuntaan.
Pitäkää tunkkinne
Kentällä vahvat huhut, et senioreille haetaan 6 prossaa ja junnut nuolee näppejään ja maksavat muiden korotusta pienenevillä lisäillä. Tässä on demareiden apupuolueen solidaarisuus. Taitaa olla Selin jo ehdokaslistalla eduskuntaan.
Pitäkää tunkkinne
Vastaukset 9
Vanhimmat
Siitä voi syyttää Secun pomoja jotka uhkailivat rivityöntekijöitään. Siksi niille pamahtaa lisälakko marraskuun alussa.
Ei tuo vartijalakko näy kentällä, mikä hyvä. Metroasemilla ja mm. Redissä on normaali miehitys. Oikein terroristi Selinille.
Niin... metroasemat kun kuuluu Palmian hoitamiin kohteisiin ja Palmialla noudatetaan voimassa olevaa kunta-alan työehtosopimusta.
Joten se siitä
"Valtakunnallinen vartiointialan lakko alkaa keskiviikkona 24. lokakuuta kello 00.00 ja kestää kolme vuorokautta.
Toisin kuin muiden liittojen meneillään olevissa poliittisissa lakoissa, PAM:n alla toimiva vartiointiala pyrkii vaikuttamaan tavanomaisiin työehtosopimusneuvotteluihin".
PAM ilmoitti, että kaikki sen vartijajäsenet ovat kolmen päivän lakossa. Ehkä suurin osa vartijoista on järkeviä eivätkä kuulu kahelin akan johtamaan liittoon.
Tai rikkureita joille kyllä kelpaa toisten uhrauksilla saadut yhteiset etuudet...
Ja kuten edellinenkin kirjoittaja sanoi; Palmian turvapalvelut ei kuulu PAMin tai yksityisen turva-alan TES;n piiriin.
Securitas voi katsoa peiliin ja miettiä minkä takia lisä lakko kohdistuu heihin.
Oli mahtavaa olla 3 päivän lakossa ja elää elämää pitkän viikonlopun merkeissä ja näin la homma jatkuu.
Takaisin elämästä hamsterinpyörään ensi viikolla.
Aika varmasti pelkästään Secua koskeva lakko on floppi, koska on niin yksipuolinen. En usko, että vartija osallistuvat siihen kun kilpailijat tunkisi heti apajille tekemään korvaava työtä. Taitaa Prevent saada myös sanktiota, mutta jälleen kerran sama juttu. Ei kai nyt kukaan seiso kädet taskussa kun muut firmat vievät meidän työt??
aika monessa kohteessa ei juuri huomattu vartioinnin puuttumista. Yritykset perinteisesti tekee budjetteja syksyllä. Saattaa olla että leikkuri iskee työtunteihin osassa kohteita lakkoilun myötä saattamana kun aletaan tekemään laskelmia. Tosi asia on kuitenkin se, että aika paljon saa olla hävikkiä torjuttu vartioinnista, ennen kuin on vartioinnin kulut peitetty, ei niitä saada kiinniotoista takaisin. Eli helposti kevyemmällä ratkaisullakin pärjää monessa paikassa.