Huomio villakoirien omistajat!

Villakoira1

Olemme kauan miettineet koiraa erityisesti minua kiinnostaisi villakoira. Millainen rotu villakoira on? Sopiiko se lapsiperheeseen? Entä miten hyvin ne tulee toimeen lasten kanssa? Millainen koira on kouluttaa ja tarviiko se yhden tietyn "johtajan" vai oppiiko tottelemaan useampaa? Entä miten koiran turkki onko niin että villakoirilla ei ole karva lähtöä? Kuinka usein tulisi pestä ja voiko koiraa trimmata itse? Millainen koiran luonne on? Kuinka paljon villakoirat tarvitsevat suunnilleen liikuntaa? Olisi kiva tietää myös omia kokemuksianne kyseisestä rodusta :). Mitä villakoira rotua suosittelisitte lapsiperheeseen?

2

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OnnelinenOmistaja

      Hei! Meidän lapsiperheessä on keskikokoinen villakoira. Sitä ehkä suosittelenkin eniten koon puolesta, varsinkin jos on pieniä lapsia, pienet toy-kokoiset ovat liian pieniä. Meillä on ollut kyseinen koira nyt 3,5 vuotta ja on oppinut hienosti tavoille. Osaa peruskäskyt paljon kaikkea ylimääräistä. Villakoirastahan puhutaan älykkäänä ja helposti oppivana koirana. Sitä se tosiaan on!

      Pentuna meidän koira oli hieman tempperamenttinen, ei niinkään nöyrä, mutta nyt iän myötä siitä on tullut paljon nöyrempi. Tosin uskon, että se on ihan koirakohtaista .

      No, rotu on kiltti ja sosiaalinen, sekä muiden koirien kanssa toimeen tuleva. Meidän koira on tosi sosiaalinen muita ihmisiä ja koiria kohtaan, joten käytiin pentuna 'Ohita onnistuneesti'- kurssilla, jotta koira oppi kulkemaan rauhallisesti hihnassa. :D

      Turkin hoito ei ole helpoimmasta päästä, mutta sen saa hoidettua pienellä työllä helposti. Kasvattaja ohjeisti meitä harjaamaan koiran päivittäin, mutta meidän perheen aikatauluille sopii paremmin n. kerran viikossa kunnolla harjaten. Se on toiminut ihan tarpeellisen hyvin, mutta toki jos jokin takku ilmenee se harjataan heti pois. Pesemme koiran aina ennen trimmausta ja jos se on kovinkin likainen. Sekä tassut kurakelien lenkkejen jälkeen. Koiran trimmauksen voi hoitaa trimmaajalla, mutta edullisemmaksi tulee ostaa parin sadan euron trimmi kuin viedä koira kuukauden-kahden välein n. 50 euron trimmaukseen. Tuttavani kyllä leikkaa ihan partakoneella ja siistii saksilla. :) Sitten toki kaikille luppakoirille kuuluvat korvakarvojen nyppimiset ja kaikille koirille ominaiset hampaiden pesut, anaalirauhasten putsaamiset ja kynnet yms. Karvaa ei tosiaan lähde, eikä kuolakaan valu, joten sopii suurimmalle osalle koira-allergikoists.

      Koirahan on aika terve rotu. Ainut mitä meillä on ollut, koiran ikenet on tulehtunut liian vähäisestä hampaiden pesusta (naapuri maksoi koiralleen 5000 euron hammaslääkärileikkauksen, joten kannattaa muistaa hoitaa niitä. ) ja korvat on olleet pari kertaa tulehtuneet, kun ne reagoivat niin kovin vehnätuotteista. :(

      Meidän koira tulee kaikkien perheenjäsenten kanssa hyvin juttuun. Ei tarvitse ns. yhtä pomoa. Mutta kyllähän sen huomaa, kenen kanssa koira eniten aikaa viettää, eli kenen viereen menee nukkumaan ja ketä eniten tottelee. Vanhinta tytärtäni siis. :)

      Villakoirat tarvitsevat tietääkseni yhtä paljon liikuntaa kuin muutkin rodut. Meidän koira käy 3 kertaa päivässä lenkillä. Aamulla n. 15 min kävely, lasten koulun jälkeen 30 min ja illalla 30 min. Toki vähän vaihtelee aina.

      Meidän koiralle ollaan tosiaan opetettu paljon temppuja ja osaa jonkin verran agilityä, mutta nyt tytär on innostunut kouluttamaan miehelleni siitä ylösajavaa lintukoiraa lintumetsälle. Parissa viikossa kulma oppinut lähtemään linnun perään käskystä, enää siis pitää opettamaa etsimään lintua ja pysähtymään sen lentoon noustessa.

      Iloisin mielin suosittelen villakoiraa teille. Onnea koiran hankintaan! :D

      • Villakoira1

        Kiitos vastauksestasi :D!
        Koulutus mua vähän mietityttää, kun vanhin tytär haluaisi kouluttaa koiran itse, että voiko koulutuksen antaa hänelle ainakin suurimmaksi osaksi. Eläinten kanssa on kyllä aina ollut hyvä, mutta koirista ei niinkään kokemusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      66
      4271
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      66
      4105
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      36
      3532
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      3093
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2769
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2562
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2284
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      13
      1407
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      157
      1262
    10. Mitä ajattelet

      Mies minusta tänään?
      Ikävä
      80
      1036
    Aihe