Millaisia tappokytkimiä olette viritelleet sähköperämoottoreihinne?
Tappokytkintä
6
269
Vastaukset
- KylläSäpsähtää
Mullon vene kiinni laiturisähköissä (220v, kun ei oo 380v tarjolla), Toinen vaihe moottorissa ja toinen veneen pohjalla olevassa sadevedessä.
- PimeetäOn
Missäs päin maailmaa säilytätä veneesi, kun noin erikoisia jännitteitä olet siihen löytänyt. Vietnamissa on ainakin tuo 220 / 380 V että sielläkö on veneesi?
- teppo_kytkin
Yksi hyvä on köysi kaulan ympärille ja toinen pää laituriin kiinni. Sitten vaan reilusti kaasua...
- ehkäehkä
Emme ole viritelleet. Hengenvaara.
- käkkäräää
kyllä se kotimainen 230 V toimii myös tappokytkimessa!
- Kuuppa
Otin talteen yläasteella tehdystä löylykauhasta sen kuparisen kuupan. Kuupan asensin taivuteltavan jalkalampuun varjostimen tilalle. Tämän häkkyrän asensin busterin hankainholkkiin.
Seuraavaksi kiinnitin busterin istuimeen noin 3cm paksun ja 10cm pitkän kuparitapin. Kuparitapin alapään johdotin akun miinukseen. Akulta vedin plussan ensin työkoneista tuttuun hätäseiskytkimeen. Hätäseiskytkimeltä plussa naapurilta varastettuun sähköpaimeneen, ja siitä jalkalampun kautta kuparikuuppaan.
Tappokytkin toimii siten, että ensin istutaan kuparitapin päälle, taivutetaan jalkalampun varella kuparikuuppa päälaelle, ja painetaan hätäseiskytkintä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k16310605Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t887491Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1067377Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37346Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t227321Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit427269Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1136677Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv296506Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa885733Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?485515