Tappokytkintä

Tappo

Millaisia tappokytkimiä olette viritelleet sähköperämoottoreihinne?

6

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KylläSäpsähtää

      Mullon vene kiinni laiturisähköissä (220v, kun ei oo 380v tarjolla), Toinen vaihe moottorissa ja toinen veneen pohjalla olevassa sadevedessä.

      • PimeetäOn

        Missäs päin maailmaa säilytätä veneesi, kun noin erikoisia jännitteitä olet siihen löytänyt. Vietnamissa on ainakin tuo 220 / 380 V että sielläkö on veneesi?


    • teppo_kytkin

      Yksi hyvä on köysi kaulan ympärille ja toinen pää laituriin kiinni. Sitten vaan reilusti kaasua...

    • ehkäehkä

      Emme ole viritelleet. Hengenvaara.

    • käkkäräää

      kyllä se kotimainen 230 V toimii myös tappokytkimessa!

    • Kuuppa

      Otin talteen yläasteella tehdystä löylykauhasta sen kuparisen kuupan. Kuupan asensin taivuteltavan jalkalampuun varjostimen tilalle. Tämän häkkyrän asensin busterin hankainholkkiin.
      Seuraavaksi kiinnitin busterin istuimeen noin 3cm paksun ja 10cm pitkän kuparitapin. Kuparitapin alapään johdotin akun miinukseen. Akulta vedin plussan ensin työkoneista tuttuun hätäseiskytkimeen. Hätäseiskytkimeltä plussa naapurilta varastettuun sähköpaimeneen, ja siitä jalkalampun kautta kuparikuuppaan.
      Tappokytkin toimii siten, että ensin istutaan kuparitapin päälle, taivutetaan jalkalampun varella kuparikuuppa päälaelle, ja painetaan hätäseiskytkintä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      75
      1448
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      13
      977
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      892
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      90
      848
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      714
    6. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      664
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      621
    8. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      134
      618
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      47
      613
    10. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      70
      576
    Aihe