Tappokytkintä

Millaisia tappokytkimiä olette viritelleet sähköperämoottoreihinne?
6304
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mullon vene kiinni laiturisähköissä (220v, kun ei oo 380v tarjolla), Toinen vaihe moottorissa ja toinen veneen pohjalla olevassa sadevedessä.

Äänestä
  • Missäs päin maailmaa säilytätä veneesi, kun noin erikoisia jännitteitä olet siihen löytänyt. Vietnamissa on ainakin tuo 220 / 380 V että sielläkö on veneesi?

    Äänestä

Yksi hyvä on köysi kaulan ympärille ja toinen pää laituriin kiinni. Sitten vaan reilusti kaasua...

Äänestä

Emme ole viritelleet. Hengenvaara.

Äänestä

kyllä se kotimainen 230 V toimii myös tappokytkimessa!

Äänestä

Otin talteen yläasteella tehdystä löylykauhasta sen kuparisen kuupan. Kuupan asensin taivuteltavan jalkalampuun varjostimen tilalle. Tämän häkkyrän asensin busterin hankainholkkiin.
Seuraavaksi kiinnitin busterin istuimeen noin 3cm paksun ja 10cm pitkän kuparitapin. Kuparitapin alapään johdotin akun miinukseen. Akulta vedin plussan ensin työkoneista tuttuun hätäseiskytkimeen. Hätäseiskytkimeltä plussa naapurilta varastettuun sähköpaimeneen, ja siitä jalkalampun kautta kuparikuuppaan.
Tappokytkin toimii siten, että ensin istutaan kuparitapin päälle, taivutetaan jalkalampun varella kuparikuuppa päälaelle, ja painetaan hätäseiskytkintä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tappo kirjoitti:

Millaisia tappokytkimiä olette viritelleet sähköperämoottoreihinne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu