T440 rannikolla

Olen harkitsemassa Terhi 440 hankkimista. Sisävesillä ko. vehje on varmastikin varsin ookoo, mutta miten rannikolla/saaristossa...uskaltaako sillä lähteä järveä suurempaan aallokkoon?
82041
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Siis jos vähääkään arveluttaa lähtö, niin ei pitäisi uskaltaa, tai muuten on vähän tyhmä. Kokonaan toinen asia on sitten, että voiko sillä lähteä aallokkoon. No voi. Mutta kippari vastaa aina miehistöstään. Kyllä sitä voi lähteä vaikka kumirenkaalla eestiin.

Äänestä

Mulla oli Terhi 440 pari vuotta kalastuskäytössä Helsingin edustalla. Vakaa ja hyvä vene, mutta ei mikään kovan kelin vene. Laidat ei vät ole kovin korkeat ja keulua pärsii vedet sisään. Isommissa aalloissa on vaarana että keula haukkaa vettä jos keulassa on matkustaja.

Äänestä
  • Sä kun olet sillä seilannut, onko ehdotuksia sopivaksi koneeksi...? Kas mä kun olen henkisesti päättänyt hankkia moisen paatin, niin siihen tarttis joku voimanlähdekin hankkia. Airojen lisäksi.

    Mitä olen lueskellut immeisten kommentteja, kokohaarukka tuntuu olevan 5-10hp. Kommenteissa on ollut että isommasta ei ole hirveesti iloa, ainoastaan paino kasvaa, vauhti ei. Pitääkö kutinsa?

    Äänestä

  • Jules kirjoitti:

    Sä kun olet sillä seilannut, onko ehdotuksia sopivaksi koneeksi...? Kas mä kun olen henkisesti päättänyt hankkia moisen paatin, niin siihen tarttis joku voimanlähdekin hankkia. Airojen lisäksi.

    Mitä olen lueskellut immeisten kommentteja, kokohaarukka tuntuu olevan 5-10hp. Kommenteissa on ollut että isommasta ei ole hirveesti iloa, ainoastaan paino kasvaa, vauhti ei. Pitääkö kutinsa?

    Kun vastapäiselle rannalle tulee 9,8 hv 2 tahti Tohasulla 2 hengen kuormalla toinen edessä ja toinen ohjaa takaa, menne aikas kivan näköisesti uppoomarunoisex veneex, ei missään nimessä siedä enempää tehoo

    Äänestä

  • Jussi kirjoitti:

    Kun vastapäiselle rannalle tulee 9,8 hv 2 tahti Tohasulla 2 hengen kuormalla toinen edessä ja toinen ohjaa takaa, menne aikas kivan näköisesti uppoomarunoisex veneex, ei missään nimessä siedä enempää tehoo

    Tuli hommattua kesäksi 2004. Terhi 440 on hyvä ja helppohoitoinen (ABS), kantaa 4-5 henkeä, mutta soutuominaisuudet heikkenevät jos kuormaa yli 200 kg. Kalastukseen sopii mukavasti, koska ei ole kiikkerä, tosin tuuli herkkyyttä löytyy, koska vene "kelluu".
    Moottoria mietin pitkään - päädyin Suzuki 4-tahtiseen 6hv moottoriin, joka ei ole painoltaan valmistajan suositusta suurempi (hv-susoitus lie laskettu 2-tahtisen painon mukaan?). DF6S moottori on riittävän hiljainen ja käynnistyy helposti naisväen voiminkin. Irtotankki helpottaa lutrailua ja antaa toimintasädettä. Ihan on hyvin tultu juttuu 4-hengen porukalla. Yksin ollessa tekee mieli siirtyä ohjaamaan keskituhdolle, mutta lastin siirtäminen keulaan vakavoittaa menoa. Jos ei ole kiire niin yksi ollessa kannattaa melkeinpä soutaa - on todella mielyttävää ja helppoa soutaa, kunhan ei ole kovaa allokkoa/tuulta.

    Aallokkoon ei mieli muutoinkaan T440:lla mennä, sillä reunat ovat matalat.

    Kannattaa katsoa viime vuoden juttuja esim.
    Otsikko: Terhi 440 6 hp = kokemuksia?
    Kirjoittanut: pieni put-jetti 20.2.2004 klo 15.58

    Äänestä

Minulla oli koneena 8hv 2-tahti Evinrude ja se kun ei toiminut oikein niin osti uuden 5hv 4-tahti Mercuryn,en huomannut oikeastaan käytännön kannalta mitään eroa,eli 5hv riittää tälle veneelle jo ihan hyvin,ehkä kun kuormaa on sen pari kolmesataa kiloa ja aallokkoa niin isompi jaksaa paremmin,tosin aallokossa en sillä ainakaan kylmällä kelilla ajelisi,sen verran pahasti roiskii vettä sisälle.

Äänestä

Hommasin just kyseisen jollan sisävesikäyttöön. Sanoivat liikkeessä, että Terhin edustaja olisi kertonut 5 hv:n moottorin olevan ideaali, vaikka 9.9 onkin suurin sopiva. Otin siis Hondan 5 hv:n nelitahtisen. Merelle en ole lähdössä, enkä järvellekään huonolla kelillä, ainakaan jos lapset on mukana. Huonolla kelillä on muutenkin parempi pysyä maissa. Nurin 440 ei kuulema helposti mene, oli jossain uivassa näyttelyssä kuulema pysynyt pystyssä, vaikka oli 7 miestä seisonut toisella laidalla.

Äänestä

T440 on toiminut Itä-Helsingissä 4 hengen perheen kuljettajana lähisaarissa. 6 hp Yamaha työntää riittävästi. Aallokossa tosiaan vesi tulee sisään, mutta lahdelmissa kalastaessa toimii oikein hyvin. Matala syväys tekee rantautumisen helpoksi. Olen myymässä tätä omaani pois, koska haluaisimme päästä vähän kauemmaksi (Espoo / Sipoo). Jos olet kiinnostunut, niin ota yhteyttä [email protected]

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jules kirjoitti:

Olen harkitsemassa Terhi 440 hankkimista. Sisävesillä ko. vehje on varmastikin varsin ookoo, mutta miten rannikolla/saaristossa...uskaltaako sillä lähteä järveä suurempaan aallokkoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu