Oletko joutunut tekemisiin ko. ihmisten kanssa, jotka ovat lestadiolaisia? Ap:llä on huonoja kokemuksia heidän teoistaan ja miten he kohtelevat esim. ei-lestadiolaista naapuriaan pienellä kylällä, myös omiaan, jotka haluavat kulkea omia polkujaan, painostavat ja kiusaavat heitäkin tekemällä tekoja, jotka ovat olleet peruuttamattomia. Liian kauan on katsottu läpi sormien ja siksi keskustelua aiheesta, että heidät saataisiin vastaamaan törkeyksistään vaikka julkisesti, se olisi ihan paras keino saattaa vastuuseen tällaisesta, mikä tänä päivänä on täysin rikollista.
USKONLAHKOSTA eli lestadiolaisuudesta
6
413
Vastaukset
- hgjfkdlstyurieas
Uskonnollista ryhmää teeskentelevä rikollismafia se. Kavaltajia, vakoilijoita, pedofiilejä, rytöstäjiä, veroparatiisihuoria etc. lestisporukat täynnä. Heidän suhde kristinuskoon on pelkkä iso paska. Valetta alusta loppuun.
- kiusattujaonpaljon
Aloittaja on samaa mieltä, se on hirveintä, mitä tässä itse ja lähipiiristäkin löytyy, jotka ovat joutuneet heidän ahdistelujen kohteeksi ja menettäneet vuosiksi jopa työnsä ja otteen elämään. Näiden itsensä taustalla on juuri näitä, mitä edellä oleva kirjoittaja on maininnut. Heillä ei ole mitään tekemistä oikean kristityn ihmisen muodossa. Haukkuvat kaiken maailman nimityksillä, omistavat kaiken, jopa naapurin tontin, uhkailevat kaikenlaisilla laittomilla toimilla ja koettavat saada kohteensa pelkäämään, jos hän yrittää puolustaa itseään. Myös saavat muita mukaansa, pyrkivät mielellään vaikuttamaan kunnallispolitiikassa. Unohtavat, kun pääsevät omien uskonsisarien ja veljien tukemana, mitä on olla luottamushenkilönä. Se ei tarkoita, että sinne mennään aiheuttamaan jollekin kadehtimalleen vaikkapa naapurilleen hankaluuksia esim. hänen työnsä menettämiseksi, siitä on räikeä kokemus, mikä on tapahtunut kolmenkymmenen vuoden sisällä ja josta on kärsinyt iso ihmisjoukko. Jotenkin on vaan koetettu selvitä. Eikö tätä saa koskaan tuoda julkisuuteen???
- Ikuinen.elämä
Ovela,kiero,pirullinen,valehtelija,lestadius lahkolainen sattui aikoinaan kohdalleni ikävällä tavalla samassa työyhteisössä.Onnistui narraamaan ja aivopesemään esimiehensäkin niin että hän mitään asioista tietimättömänä sanoi työsuhteeni irti.Kyllä kyseinen lessu tietää totuuden ja uskoisin että tulee aika jolloin hän vielä vastaa teoistaan ylimmän tuomarin edessä.Itse olen aina pyrkinyt ahkeruuteen ja rehellisyyteen josta olen kärsinyt kyseisen ilkimyksen vuoksi.Uskon että kaikki tietävä Jumala minut vielä palkitsee ikuisella elämällä taivasten valtakunnassa.
- kiusattujaonpaljon
Varmasti totta, tällaisia piruja heissä on. Aivopesijä asuu kylällämme ja oikein maallikkosaarnaaja on miehiään. Umpikiero ja kyllä osaa muuten kumarrella tietyille "uskomattomillekin" ihmisille..läpeensä paska linkkuveitsi.
- KokemustaOn
Olen varmaan ollut tekemisissä, mutta varmaan eivät ole tehneet numeroa uskostaan ja ihan sama, mihin kukakin uskoo ja mihin ryhmään kuuluvat. Perseestä on ihan ateistikin ja "tavallinenkin" ihminen. Ei välttämättä tarvitse olla uskovainen, jos on kusta päässä. Kaikki ovat ihmisiä silti.
- Ylösnousemuksenpäivä
Jumala on se ylin ja kaikkivaltias, joka tuomitsee meidät kaikki joskus. Millään lestadiolais maallikkosaarnaajalla EI ole oikeutta nostaa itseään muiden yläpuolelle. Ei uskonlahko anna kenellekään, ei maallikkosaarnaajalle kummemmin kuin muillekaan oikeutta alkaa kiusaamaan toisia ihmisiä. Tällaisia pahoja piruja ja saatanoita voi asustella ihmisten sydämissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku295037Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova641904HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1121803- 1111680
Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel291634Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p230946- 71911
Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.44867Leikitään tavuleikkiä
Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen54823- 53782