Jos joku taloushallinnon merkonomi eksyy tälle palstalle, niin kertoisitteko millaisiin työpaikkoihin olette työllistyneet?millaisissa paikoissa pitää taloushallinnon koulutusohjelman työssäoppiminen suorittaa??
taloushallinnon merkonomi
rende
3627
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Taloushallinon merkonomi voi nyt työllistyä esim. toimistosihteeriksi, osto-/myyntireskontranhoitajaksi, talousassistentiksi, avustamaan kirjanpidoissa ja tulevaisuudessa voi tästä päästä eteenpäin.
Itse suoritin työharjoittelun pienehkön yrityksen toimistopäällikön apulaisena ja toisen pätkän ison matkailuyrityksen taloushallinto-osastolla.
Mutta suosittelen kovasti amk:hon jatkamista, sillä itse olen harmitellut, etten suoraan valmistusen jälkeen jatkanut opiskeluja. Mutta nyt viiden vuoden työssäolon jälkeen todennäköisesti jatkan amk:hon syksyllä. Paremmat mahdollisuudet päästä parempiin hommiin ja paremmille palkoille.
Aluksi hoidin myyntireskontraa pari vuotta josta sitten sain "ylennyksen" kun työtehtävä apulaisosastopäällikön hommassa aukeni. Sitä sitten tein vähän vajaa viisi vuotta ja tällä hetkellä olen osastopäällikkö.
Taloushallinnon yo-merkonomi vm.1999 ja työskentelen myyntijohtajana pk-yrityksessä.