Kysynpä vielä viisaammiltani, onko viimeisin kumulatiivinen Windows 10 päivitys 24.10.2018 turvallinen ja/tai haittoja aiheuttamaton. Latasin 64 bittisen version talteen, mutta en asenna sitä ennen kuin varmistun sen vaikutuksista.
Windows 10 kumulatiivinen päivitys 24.10.2018
TietämätönTuomas
7126
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei sinun pitäisi itse siihen asennukseen puuttua.
Haitat minimoituu kun annat Windowsin toimia automaatilla, käyttämällä niin että annat sen sammua itsekseen lepotilaan 30min joutilaana olon jälleen ja muuten et sammuta tai käynnistä. Näin sille tulee joutilasta aikaa hoitaa taustalla ylläpitotoimia. Vain kerran kuussa uudelleenkäynnistys jonka tekee tyyliin perjantai iltana että varaa aikaa siihen kun se voi uudelleenkäynnistyksen yhteydessä asennella juttuja.
Pari kertaa vuodessa on hyvä vilkaista päivitykset että siellä ei ole mitään jumissa esimerkiksi, että tarvitseekin ylläpitotoimia.
Tärkeintä on ettet tee yhtään mitään mihin M-Kar kehottaa. Täysin edesvastuuton valehtelija.
Mitä nyt valehtelen ja missä?
Windows on suunniteltu niin, että
-Microsoft huolehtii järjestelmän tiedostoista
-Windows tekee taustalla tekee ylläpitotoimia
-Windows asentaa päivityksiä sammutuksen ja käynnistyksen yhteydessä
-Windows herää sekunnissa lepotilasta. Kylmäkäynnistys on hidas. Sammutus on toki järkevää vaikka matkustaessa jos halutaan katkaista kokonaan sähkö pidemmäksi aikaa.
Automaattiselle päivittämiselle on myös perusteensa johtuen siitä, että Windowsin käyttäjillä on usein todistetusti teknistä velkaa ja Windows versioiden tuki on lyhyt, joten tuo auttaa siihen, että on riittävästi aikaa reagoida jos jokin ei toimi.
En tiedä muista käyttäjistä, mutta sinulla kyllä näyttää olevan todistetusti teknistä velkaa vaikka muille jakaa.
"En tiedä muista käyttäjistä, mutta sinulla kyllä näyttää olevan todistetusti teknistä velkaa vaikka muille jakaa. "
Vain viihdesovelluksissa joilla ei ole merkitystä.
Viimeisiä päivityksiä mitä on tullut
3.10 1809
10.10 Kb4464330
Minä teen just päinvastoin kun Matti sanoo eli käynnistä koneen kerran/pari kuukaudessa.
Silloinhan se menee hyvin, tuo kaava toimii, olen varma siitä.